МВФ приступив до бюджетного читання


МВФ приступив до бюджетного читання

В.о. міністра фінансів Ігор Уманський повідомив, що Мінфін направив МВФ попередні підсумки виконання держбюджету в 2009 році, але фонд попросив детальнішу інформацію, яку уряд надасть протягом одного-двох тижнів. Втім, для громадськості оперативні дані про виконання доходів бюджету, які торік були відомі вже 8 січня, міністерство досі не оприлюднило.

Ще в кінці минулого року експерти прогнозували, що з метою приховання невиконання доходів загального фонду бюджету Кабмін оприлюднить дані не раніше середини січня - після першого туру президентських виборів.

"Річний звіт буде готовий до 9 квітня, а на початку травня ми будемо готові подати ці дані до Верхової ради. Оперативні дані ще рахують", - повідомив керівник прес-служби Держказначейства Любомир Стадник. Але вже вчора до секретаріату комітету Верховної ради з питань бюджету надійшла попередня інформація про виконання бюджету. "Її вже отримав глава комітету Микола Деркач, і через декілька днів вона буде надана депутатам", - уточнив співрозмовник у комітеті. Прес-служба Мінфіну запит проігнорувала.

Загальний фонд держбюджету за доходами не виконаний в 2009 році на 12,4 млрд грн., розповіли в Секретаріаті президента (СП). "Враховані гроші МВФ, отримані в листопаді. Без них розрив був би 31 млрд грн." - сказало джерело. З врахуванням коштів на рекапіталізацію банків і НАК "Нафтогаз України", а також планового дефіциту в розмірі 9,8 млрд грн. бюджетна "діра" склала 81,5 млрд грн., підрахували в СП. У Державній податковій адміністрації і Держмитниці неофіційно підтвердили Ъ невиконання планів: податківці недобрали 6% від бюджетного завдання, а митники відмовилися назвати відсоток недоїмки. "Не виконали - і все, давайте поставимо на цьому крапку", - заявив співробітник Держмитниці. В результаті залишок коштів уряду на єдиному казначейському рахунку на 1 січня склав всього 1,1 млрд грн.

Експерти впевнені, що прем'єр-міністрові Юлії Тимошенко невигідно повідомляти про провал виконання бюджету напередодні другого туру президентських виборів - низька порівняльна база 2009 року змусить будь-який уряд переглянути показники, закладені в проект держбюджету на 2010 рік в минулому вересні. Старший економіст центру "CASE-Україна" Володимир Дубровський не чекає кардинальної корекції, оскільки скорочувати витрати вже майже неможливо.

"Більша частина витрат - соціальні виплати, тому врятувати бюджет змогло б їх скорочення, як це зробили в Латвії. Але для нас це непопулярний захід, тому не виключені затягування виплат", - говорить він. Президент Віктор Ющенко 15 січня звинуватив уряд у зриві графіка пенсійних виплат. За даними Міністерства праці і соціальної політики, до вечора 20 січня пенсій виплачено 84,4%, або 12,37 млрд грн.

Економіст Бюро економічних і соціальних досліджень Владислав Комаров передбачає, що МВФ може змусити Україну заради здобуття траншів кредиту переглянути або заморозити підвищення соцстандартів на рівні 2009 року. "Це торік ми могли обіцяти фонду і не виконувати, а цього року в України грошей немає, лише 'Нафтогазу' щомісячно необхідно $500 млн для розрахунків за газ", - відзначає він.

Наталія Непряхіна

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua