Китай потопає в грошах


Китай потопає в грошах

Цьому сприяли профіцит в зовнішній торгівлі і збільшення іноземних інвестицій, що продовжується. Зростанню резервів сприяла і переоцінка вартості євро і єни, які разом з доларом США є резервними валютами КНР.

В минулому році обсяг валютних резервів Китаю збільшився на 23,28% і склав $2,4 трлн. За даними китайського центробанку, за 12 місяців 2009 р. валютні резерви Китаю зросли на $453,1 млрд., що на $35,3 млрд. більше в порівнянні з результатами 2008 р. Лише у четвертому кварталі 2009 р. валютні резерви Китаю збільшилися на 126,6 млрд., а в грудні - на 10,4 млрд.

Китай з великим відривом лідирує в трійці країн з найбільшими валютними резервами в світі. Згідно з останніми даними, на другому місці за обсягом валютних резервів залишилася Японія, чиї накопичення на кінець грудня склали $1,049 трлн. До трійки лідерів за цим показником входить також і Росія з валютними резервами у розмірі $440,9 млрд. У 2008-2009 рр. резерви Росії зменшились на $38 млрд., а в порівнянні з піком, досягнутим в серпні 2008 р., вони впали більш ніж на $150 млрд. Для порівняння: валютні резерви України в 2009 р. скоротилися на 16% - з $31,5 млрд. до $26,5 млрд. на кінець грудня 2008 р.

Резерви Китаю зросли, перш за все, завдяки профіциту в зовнішній торгівлі, а також надходженню іноземних інвестицій, що продовжується, в країну. Збільшити валютні резерви в 2009 р. Китаю допомогло зростання вартості національних активів на тлі активного відновлення економіки, що залучало до Китаю іноземних інвесторів. Так, в грудні 2009 р. обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку Китаю склав $12,1 млрд., що на 103% перевищує аналогічний показник 2008 р. Крім того, зростанню резервів сприяла переоцінка вартості євро і єни, які разом з доларом США є резервними валютами Китаю.

Китайські валютні резерви зростали за рахунок покупок Народним банком доларів США, що надходять до країни від значного експорту товарів і припливу інвестицій. Народний банк Китаю скуповував більшість доларових надходжень від зовнішньої торгівлі і прямих іноземних інвестицій, аби підтримати низький курс юаня відносно долара США. Даний чинник став одним з основних в збільшенні резервів. Через це грошова маса в грудні 2009 р. зросла на 27,7% в порівнянні з тим же місяцем 2008 р. Уряд Китаю в 2009 р. утримував національну валюту на стабільному рівні 6,83 юаня за долар США. У попередні три роки курс китайської валюти виріс на 21%. Очікується, що в 2010 р. курс юаня знов почне зростати, збільшившись на 5%, до 6,5 юаня за долар США.

Структура валютних резервів Китаю є державною таємницею, проте, за оцінками експертів, близько 70% золотовалютних резервів Китаю розміщено в доларових активах (переважно в облігаціях казначейства США та облігаціях американських федеральних агентств), решта - в євро, японських єнах. Останнім часом Китай прагне також збільшувати частку золота в своїх резервах, оскільки китайський уряд побоюється, що ризикована фіскально-монетарна політика США призведе до значного падіння курсу долара США і знецінення валютних резервів. В той же час обсяг золотих резервів Китаю за підсумками 2009 р. залишився на рівні 33,89 млн. унцій.

За підсумками 2009 р. Китай зайняв нові перші позиції в світовій економіці. Так вперше в сучасній історії Китай став найбільшою експортною державою світу, обійшовши Німеччину. За перших 11 місяців 2009 р. експорт Китаю склав $1,07 трлн., хоча і скоротився через слабкий попит на китайські товари за кордоном. Експорт Німеччини, найбільшої економіки ЄС, скоротився до $1,05 трлн. (EUR734,6 млрд.). За даними Світової організації торгівлі, в січні-червні минулого року КНР вивезла товарів на $521,7 млрд. (Німеччина - на $521,6 млрд.).

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua