Гривня ледве не втратила курс


Гривня ледве не втратила курс

Політична нестабільність і соціальні виплати уряду тиснули гривну. Вчора вдень готівковий долар подорожчав на 10 коп. - до 8,2 грн/$, що банкіри пояснюють ажіотажним попитом на валюту при падінні її пропозиції. Нацбанку довелося терміново підтримати курс гривні, продавши $66 млн по 8,01 грн/$. Аби запобігти таким стрибкам надалі, НБУ має намір відібрати у банків-спекулянтів кредити рефінансування і припинити валютну ліцензію.

Вчора показник міжбанківського ринку - валютний індикатор - підвищився з 8,042/8,077 грн/$ до 8,097/8,168 грн/$. При цьому на готівковому ринку спостерігався дефіцит долара, через що курс продажу в деяких кіосках досягав 8,25-8,27 грн/$ (наприклад, в Сигмабанку та "Альтаїр-груп"), повідомив портал FINANCE.UA . Девальвація гривні продовжувалася до полудня, поки Нацбанк не оголосив про продаж американської валюти за курсом 8,01 грн/$. Після цього котирування від уранішнього максимуму знизилися на 8-11 коп. Пізніше в НБУ повідомили, що продали 30 банкам для підтримки фізосіб-позичальників $6,1 млн і $60 млн - на відкритому ринку.

Головними причинами різкого зростання курсу долара в Кабміні називають політичну нестабільність, підкріплену надлишковою гривневою ліквідністю. До ранку 13 січня залишки на кореспондентських рахунках банків досягли 22,76 млрд грн. "Те, що відбувається зараз, можна оцінити як негативні очікування на тлі політичного процесу, передвиборчих неузгодженостей між гілками влади та інвесторами", - говорить в.о. міністра фінансів Ігор Уманський. "В кінці року були виплати. В деяких компаній і населення з'явилась вільна гривня, яку вони вирішили конвертувати в долари. І останні три дні йде скуповування валюти", - заявляє директор казначейства "Райффайзен Банку Аваль" Володимир Кравченко.

Банкіри зазначають, що надлишкова ліквідність на ринку з'явилася ще наприкінці грудня. За даними НБУ, готівкової гривні в грудні стало більше на 9,14 млрд грн. (+6,2%), що дозволило збільшити обсяг готівки поза банками за рік на 1,5%. "В останні дні грудня ми монетизували всі цінні папери держбанків і "Нафтогазу", тому що уряд просив грошей для своїх виплат", - пояснило ці цифри високопоставлене джерело в НБУ. Серед ключових чинників він назвав пролонгацію кредитів низки банків, що допомогло зберегти їх ліквідність, а також оплату газу у розмірі $892 млн за рахунок резервів НБУ, завдяки чому вдалося залишити на ринку майже 7 млрд грн.

Експерти переконані, що курс гривні "відкотиться", і не сумніваються в повторенні подібних коливань. "Спроби 'походу вгору' будуть, але через необхідність сплати податків з 20 січня вийдуть з пропозицією експортери, - говорить директор департаменту операцій на фінансових ринках банку 'Фінанси і Кредит' Андрій Войтенко. - Гривнева ліквідність більшості банків низька, що видно із високих ставок овернайт. Отже, банкам валюта не потрібна. А спроби розгойдати курс робляться з метою змусити кінцевого покупця - пересічного громадянина - скупити дорогий долар у експортера".

При невеликих обсягах ринку (12 січня обсяг міжбанку становив лише $100,8 млн) розгойдати його нескладно. Тому в НБУ заявляють про готовність підтримати курс будь-якими обсягами валюти з врахуванням вимог МВФ і планують, як в 2009 році, покарати спекулянтів. "На засіданні правління обговорювалось часткове відкликання ліцензії у 4-5 банків, які творять дива. Крім того, департаменти вже 2 дні переглядають стан коррахунків з кожним банком, який отримував рефінансування, і, якщо він спекулював, мають намір зобов'язати його повернути кредит", - сказав чиновник.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua