Росія переходить з газу на нафту — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Росія переходить з газу на нафту

Енергетика
1200
Новий рік ще не почався, а Росія вже погрожує Україні новою енергетичною війною. Цього разу, правда, багатостраждальній Європі через непорозуміння між росіянами та українцями доведеться залишитися не без газу, а без нафти. 28 грудня Росія попередила ЄС про можливе призупинення транзиту через територію України в такі європейські країни, як Словаччина, Угорщина і Чехія, в зв’язку з невирішеними питаннями з українською стороною щодо транспортування сировини.
Газова "проба пера"
Ще до повідомлення уряду Словаччини про можливий "нафтовий" конфлікт України і Росії керівництво останньої вирішило провести "розвідку боєм", звернувшись до своєї улюбленої теми - платоспроможності України. 25 грудня глава "Газпрому" Олексій Міллер в ефірі російського телеканалу "Вести" заявив: "У середині грудня сталася тенденція зниження відбору, що підтверджує, що Україна відчуває серйозні проблеми з (майбутньою) оплатою". При цьому Міллер не забув відзначити, що в нашої країни "дуже-дуже серйозні проблеми з оплатою постачань газу за грудень". Глава "Газпрому" також відзначив, що крайній термін оплати для України був перенесений з 7 січня на 11 у зв'язку з новорічними святами.
Реакція української сторони не забарилася. Ще з першої газової війни 2006 року українські політики взяли серйозний урок: газ - це не лише основа економічної потужності їхніх "покровителів" з числа сталевих магнатів, але і дуже вигідна тема для спекуляцій під час передвиборних дискусій. Конфлікт початку 2009 року, коли вся Європа стала заручницею російсько-української ворожнечі, це лише підтвердив. У результаті не встигла улягтися хвиля обговорень слів Міллера, як різні гілки влади й українська опозиція відповіли росіянам. Першим відреагував президент. В ефірі телепрограми "Велика політика" на телеканалі "Інтер" Ющенко відзначив: "Те, що стосується 11 числа - Україна розрахується, але прем'єр-міністр не розрахується". Як завжди, президент не стримався, аби не покритикувати прем'єр-міністра, і проблеми з оплатою газу в цьому відношенні були вдалим приводом. "Те, що прем'єр завела Україну в безвихідь - я 11 місяців говорю", - критикував главу уряду президент. При цьому Тимошенко він пригадав все - і ціну за газ, яка вища від європейської, і не проведені переговори з Туркменістаном. Ющенко використав один зі своїх постійних "козирних" прийомів - звернення до цифр. Йому завжди було неважко чисельними даними ілюструвати неспроможність опонента. Лише ось те, що Туркменістан не межує з Україною, а транзит звідти повністю залежить від Росії, яка зовсім не бажає "посуватися", президент так і не пригадав.
Слідом за Ющенком на цю тему висловився головний опозиціонер країни - Віктор Янукович. В ефірі телеканалу "Україна" увечері 25 грудня він заявив, що одним з перших завдань його як майбутнього президента України є вирішення газового питання. "Перше питання, яке потрібно буде вирішувати нам відразу, як тільки ми прийдемо до влади - негайно починати переговори з Росією і з Європейським союзом про гарантії прокачування гарантованих об'ємів газу на довгострокову перспективу", - заявив головний "регіонал". Серйозну стурбованість Януковича викликають і плани будівництва нових російських газопроводів "Північний потік" і "Південний потік". "Для України це означає, що ми втратимо свої транзитні можливості... Ми можемо залишитися з цим газопроводом, з цією газотранспортною системою, як то кажуть, вона не потрібна буде для Європи або потрібна буде на прокачування мінімального об'єму газу", - передають "Подробности" слова лідера ПР. А ще Віктор Янукович пообіцяв, що він буде порушувати питання про баланс між ціною газу і вартістю його транзиту. В суботу до дискусії про газ і долю батьківщини і Європи підключилася і Юлія Тимошенко. На брифінгу в Каневі вона прокоментувала слова глави "Газпрому" так: "Такі заяви звучать перед завершенням кожного місяця, як мінімум рік, і ми, Україна, чітко і впевнено в кризу ведемо наше фінансове життя".
Налякати Україну не вдалося, а тому 28 грудня глава Рахункової палати Російської Федерації Сергій Степашин визнав: "Я недавно говорив з Олексієм Міллером (главою "Газпрому"), торішня ситуація не повториться. І Росія готова тут врахувати, зрозуміти не лише європейські країни, але й Україну". Як передають "Подробности", впевненості Степашину додали результати перевірок, проведених Рахунковими палатами наших країн, які показали, що порушення, які були на початку 2009 року, є результатами непродуманого складання контрактів. "Жодної прямої крадіжки в цій ситуації ми не побачили. Україна не крала газ із газової труби", - змушений був визнати Степашин. Отже, сумнівів у тому, що 11 січня "Нафтогаз" переведе "Газпрому" 800 мільйонів доларів за газ, немає. І тоді вирішили пригадати про інший проблемний енергоносій - нафту.
Європа без "чорного золота"?
Ще 22 грудня Україна заявила про те, що підвищить ціни на транзит російської нафти. Про це повідомив уповноважений президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський. В той же час, він не уточнив величину нової ставки транзиту, пославшись на комерційну таємницю. Як зауважив Соколовський, переговори планується завершити до 1 січня. Мабуть, ті, хто планував переговори, забули, що на Новий рік в Росії з Україною вже традиційно відбувається загострення відносин. І ось вже 28 грудня прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо скликає уряд на екстрену нараду. А поки словаки шукають виходу з ситуації, що склалася, а угорці і чехи з жахом чекають 1 січня, українці продовжують говорити про те, що нічого не сталося і Європі нема за що хвилюватися.
"Я щойно провів зустріч з послами цих країн і роз'яснив їм позицію української сторони за заявою Росії", - заявив Соколовський увечері в понеділок 28 грудня. Навіть якщо Росія та Україна не домовляться про ціну транзиту російської нафти по українській території, Європа не залишиться без "чорного золота" . "Навіть якщо сторони не зможуть завершити переговори за погодженням позицій до кінця поточного року, то не варто чекати від України якихось перешкод по транзиту нафти в напрямі Словаччини, Угорщини та Чехії. Україна не припинятиме транзит", - передають "Подробности" слова Соколовського. Та і в "Нафтогазі" кажуть про те, що ніякої небезпеки для Європи немає. В поширеному 28 грудня повідомленні прес-служби "Нафтогазу" йдеться про те, що жодної загрози безперебійному транзиту російської нафти по території України немає. Всього лише йдуть звичайні переговори між ВАТ "Укртранснафта", яким управляє "Нафтогаз", і російською "Транснафтою" про підписання щорічної додаткової угоди до контракту, укладеного в 2004 році. "На сьогодні фахівці двох компаній погоджують об'єми транзиту російської нафти та інші короткострокові умови, домовленості по яких завершуються 31 грудня 2009 року", - сказано в заяві прес-служби "Нафтогазу". Таким чином, Європі хвилюватися не варто.
Незважаючи на ці запевнення, "нафтова війна" - прекрасний привід для передвиборних маніпуляцій. "Заяви керівників російської нафтової галузі треба сприймати як політичні спекуляції, направлені на безпідставну дискредитацію України в очах європейського співтовариства і втручання у внутрішні справи України в період активної виборчої кампанії", - йдеться в заяві Богдана Соколовського. Представник президента не забув визначити відповідальних за можливі, хоча й надто малоймовірні, проблеми з нафтою для Європи. "Вся відповідальність за виконання зобов'язань щодо постачання російської нафти в Європу, в тому числі в Україну, в 2010 році лежить на російській стороні", - заявив Соколовський. За його словами, поведінку Росії в цьому питанні навряд чи можна назвати партнерською, адже за його даними, російська сторона неодноразово за останні роки скорочувала об'єми постачань нафти на європейські нафтопереробні заводи і не несла за це відповідальності. Російська сторона поки мовчить, але навряд чи вона залишить ці слова Соколовського без відповіді.
Отже, конфлікт, який можна було вичерпати словами прес-служби "Нафтогазу", може знову набрати силу. А основною причиною цього буде виборча кампанія в Україні, на перебіг якої хочуть вплинути як українські, так і російські політики.
Борис Рудь
За матеріалами:
Подробности
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас