830
Україна змогла досягти певного позитиву, не дивлячись на кризу 2009 р.
— Казна та Політика
Соціально-економічна і політична ситуація в Україні в 2009 році могла бути значно гіршою, проте країні вдалося вийти на деякі позитивні результати, вважають експерти.
"Безумовно, позитив - це ухвалення остаточного рішення УЄФА про проведення "Євро-2012" в Україні і Польщі. Безумовно, негатив - це те, що Верховна Рада перетворилася на політичну говорильню, остаточно підірвавши довіру до політичної системи з боку громадян", - сказав президент Аналітичного центру "Відкрита політика" Ігор Жданов на прес-конференції в агентстві "Інтерфакс-Україна".
За його словами, уряду вдалось втримати соціально-економічну ситуацію. "На початку року звучали апокаліптичні сценарії про те, що вже в березні 2009 року не виплачуватимуть зарплати і пенсії, але цього не сталося", - зазначив експерт.
Жданов назвав позитивом, що цього року Україна і Росія перейшли на формульне визначення ціни на газ. "Це зменшить тиск Росії на Україну", - сказав політолог, додавши, що "всім зрозуміло, що чим вища ціна на газ, тим більший політичний тиск з боку Росії".
"Україна платила за газ вчасно і, вочевидь, цього слід чекати і надалі, тому я прогнозую, що загострення російсько-українських відносин в газовій сфері на початку 2010 року не буде", - зазначив він.
За словами політолога, "дуже важливим" є і збільшення на 60% цін за транзит газу.
Директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко зазначив, що весь рік минув під знаком економічної кризи, проте "не збулися апокаліптичні прогнози, які звучали на початку року". За його словами, "ще одним шоком для країни" стала епідемія грипу.
Фесенко назвав декілька головних подій року, що минає. Зокрема, газова криза і підписання газової угоди між Україною і Росією, невдала спроба створити широку коаліцію в парламенті і провести конституційну реформу, а також закриття ігрового бізнесу. "Якщо підбивати загальні підсумки року, я б сказав такий висновок - могло бути і гірше", зазначив політолог, додавши, що це стосується і економічної, політичної ситуації в країні.
Фесенко зазначив, що не може назвати особу року. "Рік був кризовим і ніхто з українських політиків не заслуговує на те, аби бути особою року", - сказав він.
За словами Фесенка, "повернення року" - це лідер партії "Сильна Україна" Сергій Тігіпко і його участь в президентських виборах. "Невдачею року" Фесенко назвав виборчу кампанію лідера партії "Фронт змін" Арсенія Яценюка. "Його команда провела таку виборчу кампанію, яка заслуговує на хрестоматійний приклад того, як не треба проводити кампанію", - зазначив він.
Фесенко сказав, що на політичну ситуацію вплинуло і "звільнення року" Віктора Балоги з посади голови Секретаріату президента України.
Політолог також не виключив, що після президентських виборів може статися значне переформатування національно-демократичного сектора політичних сил, підтвердженням чому є створення партії "За Україну", яку очолив В'ячеслав Кириленко.
Директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський зазначив, що Україна вступила в кризу з нереформованою економікою. Це означає, що в Україні мало грошей для того, щоб проводити великі фіскальні пакети стимулювання економіки. Крім того, держава слабка для проведення розумної, продуманої політики з мінімізації наслідків кризи.
"Уряд, в цілому, приймав рішення і вдавався до антикризових заходів, які відповідали логіці і напряму антикризових дій інших країн", - зазначив експерт.
"Уряд аварійно реагував на проблеми. Але в нинішніх політичних і економічних умовах ми навряд чи можемо говорити про принципово іншу антикризову політику", - зазначив Бураковський.
За його словами, криза вкотре показала необхідність проведення реформи влади і формування економічної політики найближчими роками на подолання кризи.
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною