Норми антикорупційного закону сприяють несумлінній конкуренції — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Норми антикорупційного закону сприяють несумлінній конкуренції

Казна та Політика
498
Введення відповідальності юридичних осіб за корупційні правопорушення дозволить використовувати ці законодавчі норми для несумлінної боротьби з конкурентами, вважає партнер Адвокатського бюро "Адлер і партнери", адвокат Юрій Остапенко.
"Норми закону про відповідальність юридичних осіб можна буде використовувати для боротьби з конкурентами, отримавши відповідне судове рішення про їх причетність до корупційних діянь, що не дозволить конкурентам займатися своєю діяльністю протягом подальших п'яти років", - сказав Остапенко агентству "Інтерфакс-Україна", коментуючи положення закону "Про принципи запобігання і протидії корупції".
Набрання чинності ще низки інших законів про боротьбу з корупцією парламент України переніс з 1 січня 2010 року на 1 квітня 2010 року.
Адвокат відзначив, що п.5 статті 2 вказані закони регламентує, що суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення є юридичні особи, тоді як в даний час до відповідальності притягувалися лише посадові особи.
На думку Остапенка, норми статті 8 цього закону як один з методів несумлінної конкуренції може використовувати, наприклад, будь-який чиновник з Кабінету міністрів, в якого є свої бізнес-інтереси.
Стаття 8 закону передбачає, що юридичним особам, які притягнені до відповідальності за здійснення корупційного правопорушення, протягом п'яти років з дня набрання чинності рішення суду забороняється здійснювати діяльність від імені держави або будь-яку іншу діяльність з надання державних послуг на договірних началах.
Юрист Всеукраїнського адвокатського об'єднання "Альянс" Володимир Шабельник у свою чергу відзначив, що положення закону, які передбачають обмеження для юридичних і фізичних осіб працювати за сумісництвом, суперечать нормам Кодексу закону про працю (КЗпП) і Конституції.
Зокрема, стаття 4 антикорупційного закону передбачає, що особам, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, або осіб, спеціально уповноважених на виконання таких обов'язків у юридичних особах, а також фізичним особам-підприємцям заборонено займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю (окрім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської і суддівської практики в спорті, яка здійснюється в неробочий час), якщо інше не передбачене законом.
Шабельник пояснив, що стаття 102-1 КЗпП передбачає право працівника працювати за сумісництвом, а стаття 105 цього ж кодексу передбачає можливість поєднання професії (посади).
Крім того, на думку юриста, аналіз норм Конституції України дозволяє говорити про неправомірність введення заборони на заняття підприємницькою діяльністю для інших суб'єктів, окрім перерахованих в ст. 42 Основного закону.
Стаття 42 Конституції регламентує право кожного на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом, і визначає вичерпний перелік категорій осіб, підприємницька діяльність яких їм обмежується. До таких категорій віднесені депутати, посадові та службові особи органів державної влади і органів місцевого самоврядування, пояснив Шабельник.
В той же час статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
На думку Шабельника, правомірність введення згаданих норм антикорупційного закону може визначити лише Конституційний суд.
Як повідомлялося, 11 червня 2009 року парламент ухвалив закони "Про принципи запобігання і протидії корупції", "Про відповідальність юридичних осіб за здійснення корупційних правопорушень", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів країни щодо відповідальності за корупційні правопорушення", які були підписані президентом.
Проте 23 грудня Верховна Рада України окремим законом відклала введення в дію цих законів з 1 січня 2010 року на 1 квітня 2010 року.
При цьому в ухваленому парламентом законі уточнюється, що до набрання чинності цих трьох законів, продовжуватиме діяти нинішній закон "Про корупцію".
Повна версія коментарів юристів доступна в щотижневому випуску "Огляд законодавства".
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас