Гроші, go home! — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Гроші, go home!

Казна та Політика
2780
Паніка серед іноземних інвесторів призвела до стрімкого відтоку капіталу нерезидентів. Україна за три останні місяці втратила більше коштів, ніж за перші півроку. Якщо в світі триватиме така тенденція, то фінансовій глобалізації прийде кінець.
На 82% скоротилися за перший рік фінансової кризи світові потоки капіталу. Ресурсний голод відчули всі. З цим зіштовхнулася більшість країн світу - від США, Японії і членів ЄС до Прибалтики і України. Адже капітал не просто пішов - він "вирушив додому". Інвестори не стали вкладати кошти за кордон, а банки просто відмовлялися пролонгувати кредити. Їх спонукало побоювання залишити гроші в ненадійному місці. Але через виведення свого капіталу вони робили інші країни ще вразливішими і менш надійними, ставлячи під удар їх економіку.
Для економіки відплив капіталу - все одно, що дуже сувора дієта: жити можна, але тяжко. По суті, відтік капіталу призводить до дефіциту ліквідності в банківській системі. Це, у свою чергу, може стати причиною зниження обсягів кредитування реального сектора економіки і, отже, скорочення ВВП країни, що негативно позначиться на світовій економіці, яка останні два роки і так балансує на межі рецесії. Негативно, але більш ніж ймовірно, адже відтік капіталу не лише спостерігається всюди вже другий рік, але і набирає обертів. До чого це призведе?
Свіжі статті розділення
Куди виїхав банк
Еміграція капіталу за час нинішньої кризи стала абсолютно природним явищем, причому не лише в країнах, що розвиваються, але навіть в розвинених. Так, в США, чия економіка хоча і була "розсадником" кризової інфекції, але вже вийшла з рецесії, спостерігається незвичний для цієї країни відхід коштів за кордон. За останніми даними, в жовтні чистий відтік капіталу зі Сполучених Штатів досяг $13,9 млрд. Торік вперше за довгі роки зі США "тікали" портфельні інвестиції. Якщо ще в 2007 році закордонні інвестиції в американські цінні папери складали $699 млрд., то рік після того іноземні інвестори, навпаки, вже позбавлялися таких капіталовкладень. За даними МВФ, за 2008 рік з Штатів було виведено $313,4 млрд. Збували з рук свої портфельні інвестиції й ті, хто вклав кошти в цінні папери Японії і в економіки, що розвиваються.
Стрімко втрачає капітал і Росія. Чистий відтік капіталу з РФ в січні-жовтні склав $53 млрд. За словами глави центробанку Сергія Ігнатьєва, на це вплинули два чинники. По-перше, основна частина виведення капіталу сталася в січні, ще до завершення девальвації рубля. По-друге, відтік капіталу пов'язаний з переведенням банками коштів з валютних рахунків ЦБ на рахунки іноземних кредитних організацій. Але це свідчить і про те, що Росія вочевидь втрачає свою інвестиційну привабливість в очах власників капіталу. Про це свідчить динаміка з притоку ПІІ в країну. Згідно з даними Росстату, за перше півріччя 2009 року загальний обсяг іноземних інвестицій скоротився на третину в порівнянні з аналогічним періодом минулого року - до $32,3 млрд.
В країнах Центральної і Східної Європи також не все благополучно. Можливо, буде ще гірше. Країни цього регіону, які до кризи отримували "капітальний корм" з рук західноєвропейських банків, можуть постраждати від витоку банківських грошей на батьківщину. Адже європейські банки і самі зараз мають проблеми через брак ліквідності і тому сьогодні серйозно розглядають можливості вилучення коштів з регіону. Наприклад, грецькі банки займають 29% болгарського банківського сектора і 16% на ринках банківських послуг в Сербії та Румунії. Тим часом вони відчувають зараз все більшу залежність від екстреного кредитування з боку ЄЦБ, який, навпаки, поступово послаблює підтримку банківського сектора. Аналогічна ситуація і в Австрії, чиї фінустанови активно працюють в Південно-Східній і Східній Європі. Вони також перебувають в жалюгідному стані і на межі відходу з цих ринків.
Підтвердження тому - банк Hypo Group Alpe Adria, дочірня структура великого баварського земельного банку BAYERNLB. Минулого тижня Hypo Group Alpe Adria був націоналізований саме через втрати за кредитами в країнах ЦСЄ. Це стало черговим сигналом для інвесторів: пора тікати з судна, яке тоне!
Геть від проблем
Україна, чию інвестиційну привабливість міжнародні експерти завжди відзначали, незважаючи на високі ризики, сьогодні, як і більшість країн світу, переживає раптову втечу інвесторів. І хоча приплив прямих іноземних інвестицій в країну все ще з лишком покриває витік капіталу, тенденція виглядає цілком загрозливою. У третьому кварталі Держкомстат зафіксував дворазове прискорення відтоку прямих інвестицій з України. Якщо за перші шість місяців року інвестори вивели з країни $414 млн., то за липень-вересень країну покинули ще $432 млн.
Експерти пояснюють виведення капіталу невизначеністю політичної ситуації в країні напередодні президентських виборів. В цілому відтік капіталу напередодні політичних змін - це типове явище, тим більше для такої економіки з високими політичними ризиками, як Україна. Тому з наближенням виборів іноземні інвестори все активніше залишатимуть країну. Крім того, втеча капіталу отримала додатковий стимул після того, як восени у російських інвесторів були вилучені акції "Укртатнафти" і "Луганськтепловозу". Тим часом, приплив ПІІ також залишає бажати кращого. За січень-вересень до України надійшло $3,95 млрд. прямих іноземних інвестицій (ПІІ), тобто всього 46,3% від показника аналогічного періоду 2008 року. Таким чином, Україні буде все складніше компенсувати втечу капіталу новими надходженнями.
Проблема не залишилася без уваги влади. Щоправда, центральна дискусія, а також пошук винних стосується головним чином відтоку за кордон резидентного капіталу. Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко нещодавно заявила, що відтік коштів з України в офшорні зони в 2009 році склав 115 млрд. грн. Причому левова їх частка - 78 млрд. грн., емітовані центробанком, за твердженням прем'єра, опинилися в офшорах завдяки зусиллям Нацбанку. Банки, які отримали рефінансування, не тримали гроші в країні, а відправили їх до тихіших гаваней, які вже хоч і втратили статус офшорів під тиском ОЕСР, але не позбавилися шкідливих звичок ховати чужі гроші. Глава уряду підкреслила, що необхідно розробити такий порядок виділення бюджетних коштів в рахунок держпідтримки різних галузей економіки, щоб кошти, які виділяються, власники підприємств не могли надалі виводити в офшори.
Нова карта світу
Той факт, що інвестори біжать сьогодні додому, як з судна, що тоне, поступово позначається на обсягах і напрямах фінансових потоків у світі. Як сказано в грудневому звіті McKinsey Global Institute "Global capital markets: Entering а new era", в цілому глобальні фінансові потоки скоротилися на 82% в 2008 році і в більшості випадків вирушили у зворотному напрямі. Як і під час попередніх фінансових криз - в Азії в 1997-му і в Росії в 1998-му, головною причиною виснаження потоків капіталу стало скорочення міжнародного банківського кредитування (з $4,9 трлн. у 2007 році до мінус $1,3 в 2008-му). По суті, банки просто відмовлялися видавати позики - відкликали їх або відмовлялися відновлювати кредитні лінії. Це стосувалося і міжбанківського кредитування, але ще більшою мірою - кредитування небанківських позичальників, особливо з ринків, що розвиваються. Змінилися також напрями потоку коштів з депозиівх. За минулий рік інвестори зняли $400 млрд. з депозитів в закордонних фінансових центрах. Одночасно знизилися обсяги міжнародних покупок іноземних цінних паперів - як акцій, так і боргових зобов'язань. Якщо ще в 2007 році глобальні інвестиції в закордонний акціонерний капітал досягали $800 млрд., то до кінця минулого року вони впали до мінус $200 млрд. через те, що інвестори вважали за краще продавати закордонні активи і репатріювати капітал. Найменше криза позначилася на прямих іноземних інвестиціях, які історично вважаються найменш волатильним видом капітальних потоків. Хоча глобальний обсяг ПІІ минулого року істотно знизився, він все ж залишився вищим від рівня 2006 року.
Таким чином, криза значно ослабила зв'язки, які склалися протягом останніх десятиліть у міру посилення фінансової глобалізації. Скоротилися обсяги міжнародних інвестицій з традиційних напрямків, наприклад, між США і Японією або, скажімо, США і Великобританією. Більш того, під питанням опинилося майбутнє самої фінансової глобалізації, яке залежить безпосередньо від того, як швидко відновляться потоки капіталу в світі. Останнім часом стало помітно, що помалу повертається до життя міжнародне міжбанківське кредитування й інвестиції в ринки, що розвиваються. Але цього мало. Адже основний компонент фінансових потоків - надання позик компаніям - все ще "нездоровий".
Поки не зрозуміло, коли банки, нарешті, доведуть до ладу свої баланси і відновлять бажання до міжнародної експансії. Більше того, цілком імовірно, що криза дасть владі такий урок, що вона почне наполягати на пріоритетності кредитування на внутрішніх ринках. На цьому, як підкреслюють в McKinsey Global Institute, і може застопоритися 30-річний розвиток фінансової глобалізації.
Олена Снєжко
За матеріалами:
Інвестгазета
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас