2783
Гроші, go home!
— Казна та Політика
Паніка серед іноземних інвесторів призвела до стрімкого відтоку капіталу нерезидентів. Україна за три останні місяці втратила більше коштів, ніж за перші півроку. Якщо в світі триватиме така тенденція, то фінансовій глобалізації прийде кінець.
На 82% скоротилися за перший рік фінансової кризи світові потоки капіталу. Ресурсний голод відчули всі. З цим зіштовхнулася більшість країн світу - від США, Японії і членів ЄС до Прибалтики і України. Адже капітал не просто пішов - він "вирушив додому". Інвестори не стали вкладати кошти за кордон, а банки просто відмовлялися пролонгувати кредити. Їх спонукало побоювання залишити гроші в ненадійному місці. Але через виведення свого капіталу вони робили інші країни ще вразливішими і менш надійними, ставлячи під удар їх економіку.
Для економіки відплив капіталу - все одно, що дуже сувора дієта: жити можна, але тяжко. По суті, відтік капіталу призводить до дефіциту ліквідності в банківській системі. Це, у свою чергу, може стати причиною зниження обсягів кредитування реального сектора економіки і, отже, скорочення ВВП країни, що негативно позначиться на світовій економіці, яка останні два роки і так балансує на межі рецесії. Негативно, але більш ніж ймовірно, адже відтік капіталу не лише спостерігається всюди вже другий рік, але і набирає обертів. До чого це призведе?
Свіжі статті розділення
Куди виїхав банк
Еміграція капіталу за час нинішньої кризи стала абсолютно природним явищем, причому не лише в країнах, що розвиваються, але навіть в розвинених. Так, в США, чия економіка хоча і була "розсадником" кризової інфекції, але вже вийшла з рецесії, спостерігається незвичний для цієї країни відхід коштів за кордон. За останніми даними, в жовтні чистий відтік капіталу зі Сполучених Штатів досяг $13,9 млрд. Торік вперше за довгі роки зі США "тікали" портфельні інвестиції. Якщо ще в 2007 році закордонні інвестиції в американські цінні папери складали $699 млрд., то рік після того іноземні інвестори, навпаки, вже позбавлялися таких капіталовкладень. За даними МВФ, за 2008 рік з Штатів було виведено $313,4 млрд. Збували з рук свої портфельні інвестиції й ті, хто вклав кошти в цінні папери Японії і в економіки, що розвиваються.
Стрімко втрачає капітал і Росія. Чистий відтік капіталу з РФ в січні-жовтні склав $53 млрд. За словами глави центробанку Сергія Ігнатьєва, на це вплинули два чинники. По-перше, основна частина виведення капіталу сталася в січні, ще до завершення девальвації рубля. По-друге, відтік капіталу пов'язаний з переведенням банками коштів з валютних рахунків ЦБ на рахунки іноземних кредитних організацій. Але це свідчить і про те, що Росія вочевидь втрачає свою інвестиційну привабливість в очах власників капіталу. Про це свідчить динаміка з притоку ПІІ в країну. Згідно з даними Росстату, за перше півріччя 2009 року загальний обсяг іноземних інвестицій скоротився на третину в порівнянні з аналогічним періодом минулого року - до $32,3 млрд.
В країнах Центральної і Східної Європи також не все благополучно. Можливо, буде ще гірше. Країни цього регіону, які до кризи отримували "капітальний корм" з рук західноєвропейських банків, можуть постраждати від витоку банківських грошей на батьківщину. Адже європейські банки і самі зараз мають проблеми через брак ліквідності і тому сьогодні серйозно розглядають можливості вилучення коштів з регіону. Наприклад, грецькі банки займають 29% болгарського банківського сектора і 16% на ринках банківських послуг в Сербії та Румунії. Тим часом вони відчувають зараз все більшу залежність від екстреного кредитування з боку ЄЦБ, який, навпаки, поступово послаблює підтримку банківського сектора. Аналогічна ситуація і в Австрії, чиї фінустанови активно працюють в Південно-Східній і Східній Європі. Вони також перебувають в жалюгідному стані і на межі відходу з цих ринків.
Підтвердження тому - банк Hypo Group Alpe Adria, дочірня структура великого баварського земельного банку BAYERNLB. Минулого тижня Hypo Group Alpe Adria був націоналізований саме через втрати за кредитами в країнах ЦСЄ. Це стало черговим сигналом для інвесторів: пора тікати з судна, яке тоне!
Геть від проблем
Україна, чию інвестиційну привабливість міжнародні експерти завжди відзначали, незважаючи на високі ризики, сьогодні, як і більшість країн світу, переживає раптову втечу інвесторів. І хоча приплив прямих іноземних інвестицій в країну все ще з лишком покриває витік капіталу, тенденція виглядає цілком загрозливою. У третьому кварталі Держкомстат зафіксував дворазове прискорення відтоку прямих інвестицій з України. Якщо за перші шість місяців року інвестори вивели з країни $414 млн., то за липень-вересень країну покинули ще $432 млн.
Експерти пояснюють виведення капіталу невизначеністю політичної ситуації в країні напередодні президентських виборів. В цілому відтік капіталу напередодні політичних змін - це типове явище, тим більше для такої економіки з високими політичними ризиками, як Україна. Тому з наближенням виборів іноземні інвестори все активніше залишатимуть країну. Крім того, втеча капіталу отримала додатковий стимул після того, як восени у російських інвесторів були вилучені акції "Укртатнафти" і "Луганськтепловозу". Тим часом, приплив ПІІ також залишає бажати кращого. За січень-вересень до України надійшло $3,95 млрд. прямих іноземних інвестицій (ПІІ), тобто всього 46,3% від показника аналогічного періоду 2008 року. Таким чином, Україні буде все складніше компенсувати втечу капіталу новими надходженнями.
Проблема не залишилася без уваги влади. Щоправда, центральна дискусія, а також пошук винних стосується головним чином відтоку за кордон резидентного капіталу. Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко нещодавно заявила, що відтік коштів з України в офшорні зони в 2009 році склав 115 млрд. грн. Причому левова їх частка - 78 млрд. грн., емітовані центробанком, за твердженням прем'єра, опинилися в офшорах завдяки зусиллям Нацбанку. Банки, які отримали рефінансування, не тримали гроші в країні, а відправили їх до тихіших гаваней, які вже хоч і втратили статус офшорів під тиском ОЕСР, але не позбавилися шкідливих звичок ховати чужі гроші. Глава уряду підкреслила, що необхідно розробити такий порядок виділення бюджетних коштів в рахунок держпідтримки різних галузей економіки, щоб кошти, які виділяються, власники підприємств не могли надалі виводити в офшори.
Нова карта світу
Той факт, що інвестори біжать сьогодні додому, як з судна, що тоне, поступово позначається на обсягах і напрямах фінансових потоків у світі. Як сказано в грудневому звіті McKinsey Global Institute "Global capital markets: Entering а new era", в цілому глобальні фінансові потоки скоротилися на 82% в 2008 році і в більшості випадків вирушили у зворотному напрямі. Як і під час попередніх фінансових криз - в Азії в 1997-му і в Росії в 1998-му, головною причиною виснаження потоків капіталу стало скорочення міжнародного банківського кредитування (з $4,9 трлн. у 2007 році до мінус $1,3 в 2008-му). По суті, банки просто відмовлялися видавати позики - відкликали їх або відмовлялися відновлювати кредитні лінії. Це стосувалося і міжбанківського кредитування, але ще більшою мірою - кредитування небанківських позичальників, особливо з ринків, що розвиваються. Змінилися також напрями потоку коштів з депозиівх. За минулий рік інвестори зняли $400 млрд. з депозитів в закордонних фінансових центрах. Одночасно знизилися обсяги міжнародних покупок іноземних цінних паперів - як акцій, так і боргових зобов'язань. Якщо ще в 2007 році глобальні інвестиції в закордонний акціонерний капітал досягали $800 млрд., то до кінця минулого року вони впали до мінус $200 млрд. через те, що інвестори вважали за краще продавати закордонні активи і репатріювати капітал. Найменше криза позначилася на прямих іноземних інвестиціях, які історично вважаються найменш волатильним видом капітальних потоків. Хоча глобальний обсяг ПІІ минулого року істотно знизився, він все ж залишився вищим від рівня 2006 року.
Таким чином, криза значно ослабила зв'язки, які склалися протягом останніх десятиліть у міру посилення фінансової глобалізації. Скоротилися обсяги міжнародних інвестицій з традиційних напрямків, наприклад, між США і Японією або, скажімо, США і Великобританією. Більш того, під питанням опинилося майбутнє самої фінансової глобалізації, яке залежить безпосередньо від того, як швидко відновляться потоки капіталу в світі. Останнім часом стало помітно, що помалу повертається до життя міжнародне міжбанківське кредитування й інвестиції в ринки, що розвиваються. Але цього мало. Адже основний компонент фінансових потоків - надання позик компаніям - все ще "нездоровий".
Поки не зрозуміло, коли банки, нарешті, доведуть до ладу свої баланси і відновлять бажання до міжнародної експансії. Більше того, цілком імовірно, що криза дасть владі такий урок, що вона почне наполягати на пріоритетності кредитування на внутрішніх ринках. На цьому, як підкреслюють в McKinsey Global Institute, і може застопоритися 30-річний розвиток фінансової глобалізації.
Олена Снєжко
За матеріалами: Інвестгазета
Поділитися новиною