Юрист пропонує голові НБУ відстоювати в суді законність перебування на посаді — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Юрист пропонує голові НБУ відстоювати в суді законність перебування на посаді

421
Законність перебування на посаді чинного голови правління Національного банку України (НБУ) необхідно відстоювати в судовому порядку - інакше можна ставити під сумнів всі його рішення за останніх 11 місяців, вважає адвокат адвокатського об'єднання "Волков Козяков і Партнери" Леся Ковтун.
Так юрист прокоментувала агентству "Інтерфакс-Україна" відповідний проект постанови про відставку глави НБУ Володимира Стельмаха у зв'язку із закінченням терміну повноважень, зареєстрований днями у Верховній Раді депутатами від фракцій БЮТ, КПУ і блоку "Наша Україна - Народна самооборона".
"Нинішній голова НБУ до 26 січня 2010 року може оскаржити в Окружному адміністративному суді Києва законність січневої постанови парламенту, що скасовує рішення парламенту про його призначення на вказану посаду", - сказала Ковтун.
Вона пояснила, що парламент скористався правом, передбаченим п. 2 ст. 48 регламенту Верховної Ради, і 26 січня 2009 року постановою "Про діяльність Національного банку України в період фінансової кризи і стан виконання рішень Верховної Ради України з цих питань", що набула чинності того ж дня і все ще продовжує діяти, визнав такою, що втратила силу, свою ж постанову про призначення Стельмаха на посаду голови НБУ від 16 грудня 2004 року.
На її думку, формально Стельмах не має законних підстав для виконання повноважень глави Нацбанку з 26 січня 2009 року, а запропонований проект постанови про його звільнення покликаний формально узаконити це звільнення.
Однак Ковтун зазначила, що вищезгаданий проект постанови про його відставку не може розглядатися парламентом без подання президента України. Це передбачено п.18 ст. 85 Конституції України, яка встановлює конституційні повноваження Верховної Ради, і ч. 3 ст. 18 закону "Про Національний Банк України", якою встановлений законний порядок звільнення глави НБУ.
В свою чергу, Конституційний суд (КС) України, згідно із відповідним зверненням президента, своїм рішенням від 26 лютого 2009 року також підтвердив, що звільнити главу Нацбанку можна лише за умови внесення на розгляд парламенту відповідного подання глави держави.
На думку Ковтун, оскільки в зверненні до КС президент піднімав питання не про відповідність Конституції постанови парламенту від 26 січня 2009 року, а лише просив офіційне тлумачення п.18 ст.85 Конституції, то відповідне вирішення КС не скасовує дію даної постанови Верховної Ради.
"Січнева постанова парламенту має таку ж законну силу, як будь-який інший нормативно-правовий акт, який повинен виконуватися згідно із буквою закону", - резюмувала адвокат.
Як повідомлялось, 4 грудня 2009 року Верховна Рада підтримала, але не змогла направити президентові депутатський запит групи депутатів, серед яких - Кармазін, з проханням направити до Верховної Ради подання про звільнення Стельмаха з посади голови НБУ.
В свою чергу, раніше депутати КПУ, БЮТ і НУ-НС внесли до Ради проект постанови про відставку глави НБУ Стельмаха, авторами якого, зокрема, виступили Кармазін (НУ-НС), Олександр Голуб (КПУ), Володимир Яворівський і Олег Ляшко (обидва - БЮТ).
Крім того, Верховна Рада в кінці 2008 року - початку 2009 року вже намагалась відправити главу НБУ у відставку. Спочатку вона двічі звернулася до президента з пропозицією внести подання про звільнення Стельмаха, проте Ющенко відмовився. Тоді парламент постановою визнав такою, що втратила силу, свою ж постанову від 16 грудня 2004 року про призначення Стельмаха на посту глави НБУ, відносно якої президент направив до КС запит про офіційне тлумачення п.18 ст.85 Конституції, яка регламентує умови звільнення глави НБУ.
В результаті КС 26 лютого 2009 року виніс ухвалу: Верховна Рада повноважна звільняти з посади главу НБУ лише за умови внесення на її розгляд відповідного подання президентом України.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас