1776
Україна запізнюється із заводом
— Енергетика
На цьому тижні почне свою роботу міжвідомча комісія з вибору компанії-партнера для спорудження заводу з фабрикації ядерного палива на території України. Як вважають експерти, комісія оголосить переможця після завершення президентських виборів.
За словами президента НАЕК "Енергоатом" Юрія Недашковського, міжвідомча комісія створена на виконання відповідного серпневого указу президента Віктора Ющенка, котрий передбачає обрання партнера з будівництва заводу на конкурентних умовах. "Відповідно до указу, процес вибору партнера необхідно завершити до кінця поточного року", - сказав Недашковський.
Однак в Мінпаливенерго сумніваються, що комісія зможе виконати свою роботу у визначені терміни. І справа не в обсязі робіт - українськими енергетиками вже дуже давно вивчені пропозиції обох претендентів в особі американської Westinghouse і російського ВАТ ТВЕЛ, а процес вибору партнера спочатку планувалося завершити ще до 15 липня цього року. Проте, як і очікувалося, вітчизняна ядерна енергетика в рік перед президентськими виборами виявилася картою в політичній грі.
"В жодній країні світу процеси, що відбуваються в ядерних галузях, не заполітизовуються так, як в Україні. У цій ситуації остаточний вибір комісією того або іншого претендента в будь-якому разі призведе до небажаного політичного резонансу. Тому цілком можливо, що члени комісії будуть змушені затягувати оголошення результатів до завершення президентських виборів", - сказало джерело в Мінпаливенерго.
Таким чином, контракт із побудови заводу з виробництва ТВС для АЕС, ймовірно, буде підписаний в першому кварталі наступного року так само, як і довгострокова угода на постачання до України російського ядерного палива після 2010 р., про що минулого тижня заявив міністр палива та енергетики Юрій Продан. Якщо переможцем конкурсу, як і чекають експерти, буде все-таки оголошений ТВЕЛ, подібний результат стане сповна логічним, оскільки, як відомо, російська сторона наполягала на прив'язці обох контрактів один до одного. Аби будувати завод з фабрикації ядерного палива на території України, необхідно бути упевненим в наявності відповідного довгострокового попиту на нього.
Однак затягування процесу підписання ядерних контрактів, що продовжується, унаслідок заполітизування галузі починає викликати занепокоєння у вітчизняних енергетиків і експертів. Річ у тому, що загрози, якими лякали країну прибічники співпраці з Westinghouse і супротивники ТВЕЛ, можуть дійсно втілитись у життя. Йдеться, перш за все, про вірогідність зриву постачань ядерного палива до України.
"Кінець 2009 р. є для України останнім критичним терміном для того, щоб остаточно визначитися з партнером. Вся справа в технологічному процесі, відповідно до якого для виробництва ядерного палива необхідний термін в один рік. І якщо ми і далі затягуватимемо з підписанням контрактів, не виключено, що виробник згодом просто не встигне до потрібного терміну виготовити товар", - сказав народний депутат, член парламентського комітету з ПЕК. Якщо врахувати, що 50% електроенергії в Україні виробляється на атомних станціях, виникає загроза енергетичній безпеці країни. Крім того, на думку нардепа, не виключений варіант вибору ТВЕЛом майданчика для спорудження заводу в іншій - замість України - європейській країні, наприклад, в тій же Чехії.
"Переговори росіян про розміщення заводу на території інших країн - це не блеф. ТВЕЛ дійсно потрібен новий завод, і він має бути розміщений на території іншої країни відповідно до європейських вимог. Інакше, росіяни не зможуть зберігати і нарощувати свою присутність на ринку ядерного палива в країнах Євросоюзу. До речі, Чехія, котра входить до ЄС і з цієї точки зору може виглядати навіть привабливіше, ніж Україна", - вважає депутат.
Водночас, ядерне паливо американської Westinghouse, яке експлуатується в даний час на енергоблоці №3 Південно-українською АЕС, поки не пройшло процедуру ліцензування, а його техніко-економічні характеристики поступаються ТВС російського виробництва.
Таким чином, при затягуванні роботи міжвідомчої комісії і подальшому заполітизуванні процесів, що відбуваються в атомній енергетиці, Україна теоретично може залишитися і без заводу, і без джерела стабільних постачань палива.
Прикметно, що про готовність українського уряду підписати відповідні контракти з ТВЕЛ прем'єр Юлія Тимошенко заявила ще в квітні цього року. Таким чином, країна втратила ще один рік, який можна було використовувати для розвитку вітчизняного ядерного паливного циклу та атомно-промислового енергокомплексу в цілому.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною