Матч призначення — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Матч призначення

546
Суперечка Ріната Ахметова та Григорія Суркіса може стати приводом для серйозних змін в національному футболі. На кону - право представляти Україну в міжнародних спортивних структурах.
Підготовка до матчу Україна-Греція, переможець якого отримував путівку на чемпіонат світу-2010, проходила у напруженій атмосфері. Кілька тижнів поспіль Федерація футболу України (ФФУ), що займається збірною, та її президент Григорій Суркіс публічно з'ясовували стосунки з президентом клубу "Шахтар" Рінатом Ахметовим. Причиною розбіжностей між давніми суперниками стала мінімальна ціна квитка на донецький стадіон 200 грн.
Ахметов заявив, що це дорого для українських уболівальників. І запропонував викупити всі квитки за $ 1,5 млн., щоб продати їх уже за прийнятними цінами. Григорій Суркіс був не проти продати всі квитки оптом, але не за суму, що втричі менша від повної вартості перепусток на гру. Домовитись футбольним магнатам не вдалося, і матч національного значення, що завершився з рахунком 0:1 на користь гостей, проходив за напівпорожніх трибун.
Інцидент з квитками - лише ланка в ланцюга скандалів навколо ФФУ. Тільки в листопаді "Фокус" нарахував п'ять гучних подій за участю керівництва федерації. Причому все частіше звинувачення стосуються не спортивної, а фінансової частини - витрат і доходів федерації.
Блиск і злидні збірної
Мінімальна ціна квитка 200 грн., яку встановила за доленосну гру в Донецьку дочірня компанія ФФУ "Україна футбол інтернейшенл" (УФІ), цілком вписується в міжнародні цінові рамки. Приміром, на деякі ігри чемпіонату світу в Німеччині можна було потрапити за 13 євро.
"Вартість квитків на матчі за участю збірних визначається на переговорах національних федерацій", - розповіли "Фокусу" в прес-службі УЄФА, тобто ціна була узгоджена з грецькою стороною.
"Ми керувалися пошуком ресурсів для повноцінного забезпечення національних збірних, а також проектів ФФУ з розвитку масового і юнацького футболу. Ці витрати не лежать на держбюджеті, і левова частка надходжень від продажу квитків ФФУ направляється на розвиток національного футболу", - так аргументує свою позицію УФІ.
Як з'ясувалося, національна збірна все-таки отримує бюджетні гроші. "У 2009 р. з належних 11,1 млн. грн., на потреби національної збірної було перераховано лише 2,3 мільйона. Причини затримки - в економічній кризі", - розповів "Фокусу" міністр у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій Павленко.
Тим часом, серед джерел фінансування ФФУ - відрахування ФІФА і УЄФА, які проводять турніри на комерційній основі і ділять прибуток між федераціями-членами. Наприклад, у 2007-2008 рр.. ФФУ отримала від ФІФА більше 14 млн. грн., від УЄФА - майже 20 млн. грн. Також футболістів підтримують спонсори. "Благодійні внески ми отримуємо від "Mitsubishi Motors Україна", "Укртелекому" і "Міжнародних авіаліній України", - перераховує віце-президент ФФУ Сергій Стороженко. Понад 50% доходів ФФУ приносить реклама, трансляція матчів та інші комерційні права. Однак у січні - жовтні 2009 р., за даними Всеукраїнської рекламної коаліції, доходи рекламістів впали на 20-50%.
На думку експертів, у ФФУ, котра частково живе з продажу рекламних прав, з'явилася вагома причина підняти ціни на квитки до європейського рівня - щоб компенсувати втрати.
А 20 листопада вибухнув ще один скандал, в центрі якого знову опинилася ФФУ. На цей раз висловив претензії ФК "Карпати", який нібито мав отримувати гроші на будівництво тренувального центру в селі Гореничі в рамках програми солідарності УЄФА. Згідно зі звітом ФФУ, в 2007 році на це витрачено 285 тис. грн., у 2008-у - понад 720 тис. У ФК "Карпати" заявили, що ні грошей, ні центру в очі не бачили.
"Кошти фактично були використані не цілеспрямовано", - йдеться в офіційному листі клубу.
Віце-президент ФФУ Сергій Стороженко заявив, що гроші дійсно отримувала Федерація, але за погодженням із усіма клубами, у тому числі ФК "Карпати".
Шкідливі амбіції
За найпоширенішою версією, критика на адресу ФФУ відображає протистояння власників футбольних клубів, які змагаються один з одним як у спорті, так і в бізнесі. За іншою версією, мова йде не просто про чоловічі амбіції, але бажання послабити вплив ФФУ, і передати її повноваження створеній в 2008 р. Прем'єр-лізі. Адже Федерація має виняткове право представляти інтереси країни в УЄФА і ФІФА. Відповідний договір з Мінспорту делегує ФФУ право виступати від імені України, закінчується навесні 2012.
Очевидно, що якщо Євро-2012 пройде без накладок, ФФУ гарантовано чи не вічне царювання в національному футболі. І якщо вже підсиджувати федерацію, то до 2012 року. А нинішня низка скандалів якраз може стати відмінним приводом для перерозподілу повноважень ФФУ. До речі, про те, що Федерація розглядає Прем'єр-лігу як конкурента, свідчить і той факт, що віце-президент ФФУ і президент ФК "Дніпро" Ігор Коломойський намагався оскаржити статутні документи Прем'єр-ліги в суді.
Найкраще конфліктуючим сторонам поки вдаються словесні перепалки. "Звинувачення проти ФФУ не випадкові. Пора відкрити всі рахунки і подивитися, на що ФФУ витрачає гроші уболівальників", - обурюється Сергій Палкін, генеральний директор ФК "Шахтар". У ФФУ ж роблять вигляд, що нічого особливого не відбувається. "Я думаю, що український футбол буде розвиватися, як і раніше динамічно, незалежно від скандалів", - упевнений Сергій Стороженко.
За словами ж президента ФК "Арсенал" Вадима Рабиновича, традиційна претензія до ФФУ - несправедливе суддівство. "Судити - це їх основне завдання. Все інше від лукавого. Але є претензії як до ФФУ, так і до Прем'єр-ліги. Нам взагалі потрібна реорганізація українського футболу", - робить висновок пан Рабинович.
Президент Федерації футболу України Григорій Суркіс розповів про те, чому інцидент з квитками міг відбутися тільки в Донецьку:
Якби пропозиція Ріната Ахметова викупити всі квитки на матч збірних України і Греції, щоб продати їх дешевше, надійшла раніше, Ви б її прийняли?
Ситуацію, що склалася навколо продажу квитків на матч Україна - Греція, потрібно розглядати в комплексі з усіма обставинами, які мали місце. Президент ФК "Шахтар" не виявив бажання вирішити це питання на принципах взаєморозуміння. Йому добре відомий номер мого телефону. Однак пан Ахметов вважав за краще спілкуватися за допомогою офіційного сайту клубу, перекладаючи цю тему з площини ділових переговорів у формат популістських заяв. Інакше як можна було пропонувати ФФУ продати донецькому клубу 50 тисяч квитків за півтора мільйона доларів, у той час як половина з них фактично вже була реалізована комерційним агентом Федерації футболу - УФІ?
УФІ остаточно затвердив вартість квитків на гру?
Так. І опублікував на нашому офіційному сайті детальні роз'яснення з приводу логіки ціноутворення. В них наведено достатні, на мій погляд, аргументи, на основі яких УФІ і прийняв остаточне рішення про цінову політику щодо цього матчу.
Чи міг бути іншим результат гри, якщо б на "Донбас-Арену" прийшло більше вболівальників?
Я у футболі прожив багато років і тому не маю права видавати бажане за дійсне. 12-й гравець, безумовно, важливий фактор підтримки для команди. Але далеко не визначальний.
Ви не шкодуєте, що прийняли пропозицію організувати матч збірних на донецькому стадіоні?
Жаліти вже пізно, я роблю висновки. А в тому, що ні в Києві, ні в Харкові, ні в Дніпропетровську, ні у Львові такої історії не відбулося б, я більш ніж впевнений.
Чи відчуває Федерація дефіцит фінансування?
Всі витрати ФФУ жорстко збалансовані з реальними матеріальними ресурсами, які вдається залучити нашому комерційному партнеру УФІ. Ми не починаємо проект, не прорахувавши його бюджет і не визначивши конкретні джерела фінансування. Так що федерація вміє рахувати гроші і при будь-якій їх кількості знає, як грамотно ними розпорядитися.
Маргарита Ормоцадзе, Наталя Гузенко
За матеріалами:
Фокус
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас