"Ъ": "Газпром" накачав ціну — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Ъ": "Газпром" накачав ціну

Енергетика
1009
Про те, що середня ціна газу для України наступного року складе $280 за тисячу кубометрів, заявив прес-секретар ВАТ "Газпром" Сергій Купріянов. Він відзначив, що об'єм постачань до України в 2010 році складе 33,75 млрд кубометрів, а не 52 млрд кубометрів, як очікувалося. Якою буде ціна в I кварталі, а також інші подробиці ціноутворення пан Купріянов повідомити відмовився. У прес-службі Кабміну і НАК "Нафтогаз України" не стали коментувати ці заяви. Раніше прем'єр-міністр Юлія Тимошенко повідомила, що в 2010 році ціна газу для України залишиться "фактично на рівні 2009 року", тобто в середньому близько $228 за тисячу кубометрів за підсумками року.
За угодою між "Газпромом" і "Нафтогазом", укладеною 19 січня, ціна газу щокварталу перераховується за формулою, яка враховує зміну індексів цін на мазут і газойль. У червні Юлія Тимошенко повідомила, що починаючи з наступного року ціна газу для промислових споживачів змінюватиметься щокварталу. Проте прес-секретар "Нафтогазу" Валентин Землянський вчора заявив, що рішення про те, чи буде ціна для промисловості визначатися щороку чи щокварталу, ще не прийнято.
За розрахунками Максима Шеїна з "Брокеркредитсервісу", якщо ціна газу для української промисловості в 2010 році визначатиметься на весь рік, то вона може зрости більш ніж на третину - з 2425-2570 грн. за тисячу кубометрів до 3070-3290 грн. за тисячу кубометрів.
Заступник голови правління Маріупольського меткомбінату ім. Ілліча Сергій Матвієнков заявив, що таке зростання може призвести до скорочення виробництва на меткомбінатах. "У нас рентабельність випуску окремих видів продукції складає 0,3-0,5%. Звичайно, таке зростання вартості газу зробить нерентабельним їх випуск і призведе до загального скорочення продажів", - сказав він. Президент "Енергетичної консалтингової групи" Олексій Шеберстов відзначає, що газ використовують фактично всі теплові енергогенеруючі компанії, тому його подорожчання призведе до збитків у розмірі $150-170 млн.
"Потрібно або підвищувати тарифи на електроенергію, або зупиняти виробництво", - стверджує пан Шеберстов. Заступник гендиректора Одеського припортового заводу Валерій Севастьянов вважає, що при різкому зростанні ціни газу, про яке заявили в "Газпромі", може скластися ситуація, коли хімічні підприємства будуть змушені знов зупинитися. "Це станеться, якщо в світі ціна газу впаде нижче $280 за тисячу кубометрів, і, як наслідок, знизяться ціни на хімічні добрива", - сказав пан Севастьянов.
Член комітету Верховної ради з ПЕК Сергій Тулуб упевнений, що уряд має механізми, як зробити підвищення вартості газу для промисловості не таким суттєвим. "За нашою інформацією, зараз в Кабміні, наприклад, обговорюється варіант використання додаткового прибутку від транзиту для дотацій промисловим споживачам. Якщо це станеться, то ціни будуть нижчі від тих, що називають експерти", - погоджується пан Матвієнков. Він нагадує, що наступного року вартість транзиту газу в порівнянні з 2009 роком збільшиться на 60%, тобто до $2,74 за тисячу кубометрів на 100 км. За даними Мінпаливенерго, це дасть "Нафтогазу" $1,1 млрд додаткового прибутку. Валерій Севастьянов говорить, що ключовим чинником для хіміків стане не сама ціна, а те, з якою періодичністю уряд її змінюватиме.
"Для нас дуже важливо, щоб ціна змінювалася як мінімум поквартально, а в ідеалі - щомісячно, оскільки ціни на добрива в світі прямо залежать від коливань вартості нафти і газу", - стверджує він.
Олег Гавриш
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас