Юристи: Заборона валютного кредитування ускладнить туристам можливість розрахунку за кордоном — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Юристи: Заборона валютного кредитування ускладнить туристам можливість розрахунку за кордоном

1005
Закон про подолання фінансової кризи, що передбачає обмеження валютного кредитування фізичних осіб, позбавляє українського споживача, який тимчасово виїжджає за кордон, можливості відкривати "овердрафт" на поточному рахунку в іноземній валюті і суперечить нормам Цивільного кодексу України в частині дозволу валютного кредитування виключно під певну мету.
Так юристи, опитані агентством "Інтерфакс-Україна", прокоментували підписаний 19 листопада президентом Віктором Ющенком закон про подолання негативних наслідків фінансової кризи, яким обмежується валютне кредитування фізичних осіб і скорочується з 180 до 90 днів термін повернення валютної виручки в країну.
"Якщо раніше, виїжджаючи за кордон, громадяни при відкритті валютного рахунку могли користуватися короткостроковим валютним кредитом, то з прийняттям цього закону використання кредиту "овердрафт" стає можливим тільки для гривневих поточних рахунків", - сказала юрист Міжнародної юридичної групи AstapovLawyers Юлія Яшенкова.
Вона пояснила, в даній нормі закону не передбачені якісь винятки для короткострокових кредитів, до яких належить "овердрафт". Отже, дія норми поширюється на всі валютні кредити, окрім випадків оплати навчання або лікування за кордоном.
На думку юриста, така практика призведе до дорожчання кредитів для фізичних осіб, оскільки процентна ставка за кредитами в гривні істотно перевищує процентну ставку за кредитами, що надаються в іноземній валюті.
Як пояснила Ю.Яшенкова, п. 7.13 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків в національній і іноземній валюті, затвердженої Нацбанком 12 листопада 2003 року, передбачає перелік операцій, здійснюваних фізособами-резидентами в іноземній валюті з використанням рахунків в іноземній валюті, які включають переказ грошових коштів за межі країни, виплати готівки і платіжних документів (за межами країни).
В свою чергу, партнер правової групи "Павленко і Побережнюк" Лариса Побережнюк висловила думку про необхідність внести відповідні зміни до Цивільного кодексу України, які врегулюють правомірне надання кредитів у валюті українськими банками фізичним і юридичним особам-резидентам і поставлять крапку в судових суперечках по валютних кредитах.
Згідно з законом, з 1 січня 2011 року фізособи зможуть отримати кредит в іноземній валюті для оплати послуг перед нерезидентами лише за лікування і навчання за кордоном.
Як пояснила Л.Побережнюк, ст. 524 ЦК України передбачає єдину валюту, в якій може бути виражене зобов'язання між сторонами договору - резидентами, - гривню.
Як повідомлялося, В.Ющенко 19 листопада підписав закон про подолання негативних наслідків фінансової кризи, який обмежує валютне кредитування і скорочує термін повернення валютної виручки в країну.
Законом скорочується термін повернення до України валютної виручки з 180 до 90 днів. встановлюються умови реструктуризації кредитів: цьому процесу підлягають кредити на суму до 1 млн грн. При цьому передбачається, що після реструктуризації сума платежів за кредитом не повинна перевищувати 25% доходу позичальника.
Закон також регламентує застосування мораторію на примусове виселення з житла, в якому проживає фізособа, що оформила іпотеку. Для збереження житла позичальник має не затримувати виплату відсотків за кредитом на термін більше декількох місяців.
Закон вводить мораторій на оподаткування доходу від розміщення депозитів у банку до 2013 року: такий інструмент покликаний стимулювати притік коштів у банківську систему.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас