Кредитні спілки відмажуть від судів — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Кредитні спілки відмажуть від судів

909
Держфінпослуг на минулому тижні оприлюднила проект нових ліцензійних вимог для кредитних спілок. Новим документом ставиться крапка в тривалих суперечках між КС і їхніми позичальниками, які завалили суди протягом останніх місяців. Виникли вони через плутанину, що з'явилася в зв’язку з ліцензійними умовами, затвердженими розпорядженням Держфінпослуг №146 ще шість років тому. За ними спілки мають право отримувати два види ліцензій.
"Перша - це депозитна, яка дає можливість залучати вклади і кредитувати за рахунок їх. Друга - кредитна: вона дозволяє кредитувати за рахунок коштів, залучених від юридичних осіб - банків або підприємств", - пояснив ситуацію президент об'єднання кредитних спілок "Програма захисту вкладів" Андрій Оленчик. Під удар цього року потрапили КС, котрі не мали кредитної ліцензії. Як тільки позичальники виявляли, що їхня спілка для кредитування залучала кошти юросіб, не маючи відповідної ліцензії, вони через суди визнавали свої кредитні договори недійсними, і вже прикриваючись судовими рішеннями, відмовлялися погашати позики.
"Чинні ліцензійні вимоги прописані нечітко і в деяких місцях документ суперечить сам собі. Оскільки місцеві суди трактують його по-різному, ми маємо силу-силенну суперечливих рішень. Новий документ зупинить поява нових позовів", - розповіли в Держфінпослуг. Згідно з проектом ліцензійних вимог КС почнуть отримувати 2 види ліцензій: депозитна даватиме лише право залучати депозити, а кредитна - кредитувати за рахунок будь-яких коштів (залучених від приватних і юридичних осіб).
Нові ліцензії не матимуть терміну дії. "Нинішні ліцензії видаються на три роки і після їх закінчення КС доводиться проходити переліцензування", - розповідає президент Національної асоціації кредитних спілок України Петро Козинець. Спілки зобов'яжуть отримати нові ліцензії, якщо у них закінчився термін старих. В обов'язковому порядку доведеться їх отримувати лише новоствореним спілкам, а також тим, кого регулятор позбавив ліцензій за різного роду провини.
"Спілкам, у яких в нинішньому році були проблеми зі споживачами або ліквідністю, буде проблематично отримати ліцензії нового зразка", - каже директор департаменту ліцензування Держфінпослуг Сергій Михайленко. У січні-листопаді небанківський регулятор припинив дію ліцензій 59 кредитних спілок, позбавив ліцензій дев'ять КС і ще 30 спілок вилучив з Державного реєстру.
Опитані експерти позитивно оцінили документ, хоча і вважають, що він потребує деякого доопрацювання. "Низка норм проекту має внутрішні суперечності. Наприклад, в одному його пункті Держфінпослуг стверджує, що спілкам не потрібно терміново міняти чинні ліцензії на нові, а можна дочекатися завершення дії старих, а в іншому стверджує прямо протилежне: якщо спілка не має обох ліцензій, вона мусить у будь-якому випадку пройти переліцензування протягом трьох місяців", - говорить Андрій Оленчик.
Фінансисти також збираються пролобіювати підвищення цін на ліцензії. Зараз діють символічні розцінки: депозитна коштує 200 грн., кредитна - 400 грн. на рік. Близько місяця тому в Держфінпослуг був розроблений проект документа, яким передбачалося підняти їх вартість до 30 тис. грн., проте він так і не був затверджений. Цього разу фінансисти мають намір добиватися підняття ціни до 1 тис. і 2 тис. грн. (депозитної та кредитної ліцензії відповідно).
Тетяна Будіянська
За матеріалами:
Деловая Столица
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас