Нацбанк взявся за суперечку — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Нацбанк взявся за суперечку

Валюта
2803
Вищий господарський суд скасував рішення донецьких судів, які визнали договір валютного кредиту між ВТБ Банком і ТОВ "Готель "Централь" недійсним. Втручання Нацбанку дозволило повернути справу на розгляд до суду першої інстанції. Експерти не сумніваються, що НБУ спробує допомогти ВТБ Банку визнати правомірність валютного кредитування, але не упевнені, що донецький суд прислухається до цих аргументів.
Національний банк вчора повідомив, що 18 листопада Вищий господарський суд (ВГСУ) за касаційною скаргою НБУ скасував рішення Господарського суду Донецької області і Донецького апеляційного госпсуду, що визнали договір про видачу ВТБ Банком валютного кредиту ТОВ "Готель "Централь" на $18,8 млн недійсним. Рішення судів про скасування договору кредитної лінії і договору іпотеки і застави були прийняті на тій підставі, що ВТБ Банк видав позику у валюті, а не в гривні - єдиному законному виді платежу в Україні, і не мав індивідуальної валютної ліцензії.
Як розповіли юристи, ознайомлені з процесом, у ВГСУ представник НБУ повідомив, що банк, що володіє генеральною валютною ліцензією, не повинен отримувати індивідуальні ліцензії кожного разу при видачі валютних кредитів. ВГСУ не розбирався в справі по суті, а повернув її до суду першої інстанції - Госпсуду Донецької області - через порушення ст. 107 Господарського процесуального кодексу. Регулятор пояснює це так: "НБУ є суб'єктом, відносно якого суд прийняв рішення, що стосується його прав і обов'язків, але не залучив його до участі в справі".
Ст. 111-9 кодексу дозволяє ВГСУ скасовувати рішення першої інстанції і приймати нові, наприклад про визнання законною видачі валютних кредитів, або закрити провадження у справі. Але ВГСУ цим не скористався. "В суду була така можливість, але він вважав за необхідне спустити справу вниз, аби перша інстанція могла детальніше розібратися з аргументами НБУ", - вважає партнер юркомпанії Astapov Lawyers Олег Мальський.
Юристи не сумніваються, що НБУ надасть вагомі аргументи і в Донецькому суді. "Ми упевнені в чесному і неупередженому суддівстві", - сказав Ъ голова правління ВТБ Банку Вадим Пушкарьов. Втім, враховуючи, що Вищий Госпсуд не використав право визнання валютного кредитування правомірним, юристи не упевнені, що донецький суд прийме бік центробанку.
"В доказовій частині рішення Госпсуду Донецької області сильна аргументація, тому велика вірогідність, що перша інстанція залишить рішення в силі", - зазначив партнер юркомпанії "Ольга Демченко і партнери" Ростислав Кравець. Він також додав, що за аналогічною схемою в одеських судах були визнані недійсними договори кредитів, виданих Морським транспортним банком і "Райффайзен Банк Аваль" на декілька мільйонів доларів кожен: "Це означає, що питання не вирішене і може порушуватись іншими судами".
На сьогоднішній день відсутні рішення, які визнавали б незаконним надання ВТБ Банком кредитів в іноземній валюті, говорять в НБУ. "Банк може зажадати повернення суми кредиту і, якщо позичальник цього не зробить, відкрити нове провадження, а з нього зажадати опису майна боржника", - упевнений Олег Мальський. З суми валютного кредиту у розмірі $18,8 млн ТОВ "Готель 'Централь" раніше повернуло ВТБ Банку лише $3,234 млн.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас