"Укрнафта" не змогла довести свої права на 8,49 млрд кубометрів газу із ПГС — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Укрнафта" не змогла довести свої права на 8,49 млрд кубометрів газу із ПГС

Енергетика
1671
Вчора стало відомо, що "Укрнафта" не змогла добитись в держави визнання права на 8,49 млрд кубометрів газу, які компанія закачала до підземних сховищ. Вартість цього об'єму, виходячи з ринкової ціни, перевищує $2,3 млрд.
Втім, "Нафтогаз" вже продав цей газ населенню за пільговою ціною. Експерти переконані, що судове рішення допоможе Кабінету міністрів зайняти упевненішу позицію в переговорах про перерахування компанією дивідендів, котрі мають належати державі.
2 листопада Господарський суд Києва відмовив "Укрнафті" в задоволенні позову, в якому компанія вимагала зобов'язати "Укртрансгаз" (дочка НАК "Нафтогаз України") укласти договір на зберігання в підземних сховищах 8,49 млрд кубометрів газу, повідомило агентство "Українські новини". Цю інформацію підтвердив фінансовий директор ВАТ "Укрнафта" Володимир Пустоваров.
За його словами, "Укрнафта" намагалася через суд зобов'язати "Укртрансгаз" укласти договір на зберігання 8,49 млрд кубометрів газу, який був закачаний до підземних сховищ (ПГС) з 2005 по 2008 рік. "Укртрансгаз", всупереч Господарському кодексу, не підписав і не повернув в 20-денний термін проект договору на зберігання газу, який позивач направив відповідачеві ще 15 вересня. Чому "Укрнафта" вирішила направити договір на зберігання газу лише цього року, в компанії не пояснили.
Пустоваров також розповів, що в суді НАК "Нафтогаз України", що бере участь в розгляді як третя особа, надала матеріали, згідно з якими отриманий "Укрнафтою" в 2005-2008 роках газ був використаний "Нафтогазом" для забезпечення потреб населення, що передбачено законодавством України. В результаті суд відмовив в задоволенні позовних вимог "Укрнафти". У компанії ж заявили, що мають намір оскаржити рішення в апеляційній інстанції. У "Нафтогазі" від коментарів відмовились.
Конфлікт між "Нафтогазом" і ВАТ "Укрнафта" став прилюдним в 2007 році. Тоді НАК звинуватила "Укрнафту" у відмові постачати газ українського видобутку для потреб населення (див. Ъ від 25 вересня 2007 року). "Укрнафта" відмовлялася від постачань, пояснюючи це дуже низькою закупівельною ціною, встановленою державою, - 199 грн. за тисячу кубометрів. При цьому "Укрнафта" продовжувала закачувати газ в ПСГ, оскільки не мала вибору. А "Нафтогаз" продавав цей газ населенню, посилаючись на постанову Кабміну №1729, прийняту в 2004 році.
У вересні Антимонопольний комітет зобов'язав Міністерство промислової політики усунути обмеження на ринку постачань природного газу і дозволити всім добувачам, у тому числі "Укрнафті", продавати газ хімпідприємствам за ціною $300 за тисячу кубометрів. Таким чином, різниця між ціною, яку "Нафтогаз" виручив від продажу газу населенню, і ціною, за якою його можна продавати підприємствам, перевищує $2,3 млрд, заявили в "Укрнафті".
Зазначений обсяг газу - один з елементів тривалого розгляду між акціонерами "Укрнафти". Член комітету Верховної Ради з питань ПЕК, радник прем'єр-міністра Олександр Гудима повідомив, що на цьому тижні "Нафтогаз" і група "Приват" (володіє 40% акцій "Укрнафти") почали переговори щодо підписання угоди про взаєморозуміння і співпрацю. У "Нафтогазі" чекають, що "Укрнафта" виплатить дивіденди за 2006-2008 роки у розмірі 4,9 млрд грн. Держава до цих пір не могла отримати дивіденди, оскільки група "Приват" ігнорувала збори акціонерів компанії. У "Приваті" чекають, що отримають можливість розпоряджатися спірним газом і збережуть нинішнє, лояльне групі керівництво "Укрнафти", говорить Гудима. "Сьогодні 'Нафтогаз' гостро потребує грошей, аби вчасно розплатитися за імпортний газ. Проблем з газом в компанії немає, навпаки, є його профіцит, тому повернути 'Укрнафті' 8,5 млрд кубометрів цілком можливо. Принаймні, за цими двома пунктами може бути досягнутий компроміс", - вважає він.
Максим Шеїн з ІК "Брокеркредитсервіс" вважає, що газова монополія зможе піти назустріч групі "Приват" і в питанні збереження нинішнього менеджменту "Укрнафти". "Компанія вже багато років контролюється 'Приватом'. Зберігши в цьому питанні статус-кво, держава все одно нічого не втрачає", - зазначає він.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас