Росія вимагає стовідсоткових гарантій — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Росія вимагає стовідсоткових гарантій

Енергетика
997
Росія надала Україні свій варіант нових газових угод, запропонувавши розглядати всі суперечливі питання в Арбітражному суді Москви. Це і низка інших вимог, котрі містяться в документі, на думку експертів, є свідомо нездійсненними і покликані не допустити перегляду чинних домовленостей.
В п'ятницю на декількох українських інтернет-порталах з'явився текст російського варіанту Угоди між урядом РФ і Кабінетом міністрів про співпрацю в газовій сфері. Джерело, близьке до уряду РФ, підтвердило, що "в цілому документ відповідає реальності".
В ньому вісім статей, в яких говориться переважно про гарантії з боку України. Київ повинен буде гарантувати недоторканність природного газу і "об'єктів газотранспортної системи" (ГТС), що належать російській стороні і розміщені на території України, і ця "власність не може бути піддана примусовому вилученню". Українська сторона зобов'язана також на першу вимогу забезпечувати безперешкодний доступ до своєї ГТС з боку міжнародних експертів. Угода має на увазі, що всі суперечки повинні вирішуватися в Арбітражному суді Москви, і при цьому Україна "безумовно і безвідклично відмовляється від будь-якого імунітету, даного їй міжнародним правом". Норми угоди діють до 2030 року з правом пролонгації ще на п'ять років необмежену кількість разів.
У "Газпромі" говорять, що об'єктами ГТС України не володіють, і зміщують акцент в угоді на природний газ, який не має бути втрачений в разі "передачі права власності".
На минулому тижні повідомлялося, що Росія та Україна обмінялися проектами нової міжурядової угоди про співпрацю в газовій сфері. У Мінпаливенерго вже заявили, що російський варіант проекту угоди є не остаточним і не погодженим. Його прийняття зробить практично неможливим перегляд газових контрактів від 19 січня, а саме цього вимагає українська сторона. Київ наполягає на включенні до угоди можливості для України купівлі газу в реально необхідних Києву обсягах з щомісячним коректуванням. При цьому Україна вимагає поширити принцип take or pay на транзит російського палива, зобов'язавши таким чином "Газпром" прокачувати законтрактовані обсяги газу. У російському варіанті цих пропозицій немає, оскільки в "Газпромі" відзначають, що принцип take or pay не застосовується в транзитних договорах ніде в світі.
Голова East European Gas Analysis (США) Михайло Корчемкін припускає, що в російському проекті "Навмисно запропоновані неприйнятні для України умови". "У цьому варіанті ніяк не прописана відповідальність 'Газпрому', немає можливості безперешкодного і необмеженого доступу міжнародних експертів на об'єкти ГТС Росії, і в цілому від міжнародного імунітету відмовляється лише Україна, причому добровільно", - підкреслює пан Корчемкін. З ним погоджується глава аналітичного відділу "Брокеркредитсервісу" Максим Шеїн: "Жодна із зарубіжних компаній не стане судитися з 'Газпромом' в Москві".
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас