Портфель кредитора — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Портфель кредитора

Кредит&Депозит
1350
В Україні з’явився новий вид бізнесу - скуповування проблемних банківських активів. За словами генерального директора Credit Collection Group Гжегожа Копаніажа, на початку цього року придбані колекторським агентством проблемні борги банків становили лише 10% портфеля замовлень компанії.
Решта 90% залишалися на балансі банків; з такими кредитами колектори працювали за комісійну винагороду. "Тепер на придбані у банків борги припадає 30% нашого портфеля", - повідомляє колектор.
Проблемними банківськими активами цікавляться й факторингові компанії. GML International Limited (в Україні володіє контрольним пакетом акцій банку "Київська Русь") планує зайнятися факторинговим бізнесом і викупити проблемні борги кількох фінструктур. Схема роботи нової факторингової компанії буде такою: фірма викуповує портфель проблемних кредитів у банку і передає його колекторам, які за певну комісію вибивають борги з несумлінних позичальників.
"Дисконти за поганими кредитами зараз сягають 95-97% - тобто цілком реально викупити проблемні борги за 3-5% їх номінальної вартості", - коментує директор представництва GML International Limited і за сумісництвом голова спостережної ради банку "Київська Русь" Валентин Поваляєв. При цьому, якщо колектор поверне 6-10% кредитного портфеля, - рентабельність факторингового бізнесу становитиме 100%. Тобто викупивши портфель кредитів на суму 100 млн грн за 3-5 млн грн, факторингова фірма може додатково заробити ще 3-5 млн грн.
Щоправда, замовникові колекторських послуг доведеться заплатити борговим "вибивальникам" від 12-15% суми повернутих кредитів (якщо протермінування становить 90-180 днів і кредити - заставні) до 25-30% (карткові кредити або позики, протерміновання за якими перевищує рік).
Генеральний директор компанії "Центр факторингових послуг" Павло Ружицький працює за дещо іншим принципом: "Нам нецікаві безнадійні борги: ті, які банк уже спробував повернути за допомогою колекторів і зрозумів, що здебільшого це нереально". На відміну від GML International Limited Центр факторингових послуг викуповує одиничні корпоративні кредити, кожен на суму не менш ніж 1 млн грн. "Багато бізнесменів зараз поставлені в такі умови, що не можуть платити за кредитом, однак у майбутньому вони найімовірніше розплатяться. Ми купуємо саме такі борги, і розраховуємо на те, що вони будуть стовідсотково погашені через рік-два, коли криза закінчиться", - додає експерт.
Гарантія погашення кредиту в майбутньому - додаткова застава за позикою. Зазвичай це особисте поручительство засновника компанії, корпоративні права фірми плюс нерухомість у її розпорядженні.
Співпраця з Центром факторингових послуг вигідна й самому позичальникові, запевняє Павло Ружицький - адже бізнесмен отримує відтермінування кредитних погашень на досить довгий термін (до двох років). Якщо після закінчення терміну кредит так і не буде погашений, Центру дістануться не лише застава за кредитом, а й компанія боржника плюс його особисте майно.
Інший новий гравець на ринку скупки проблемних активів - група компаній "ТЕКТ"; вона нині управляє спеціалізованим фондом, який купує проблемні підприємства, обтяжені значним борговим навантаженням і не здатні платити за кредитами. Нерідко фонд погоджується погасити банківські борги замість позичальника в обмін на корпоративні права. Про плани фінансувати компанії зі скупки банківських кредитних портфелів заявляла й Міжнародна фінансова корпорація.
Розпродажу проблемних активів посприяв дозвіл регулятора списувати на валові витрати дисконт за реалізованими кредитами. На практиці це означає наступне. Раніше банк, продавши 100 тис. грн боргів за 10 тис. грн, мав заплатити 25% податок з усієї суми кредитного портфеля - тобто зі 100 тис. грн. Тепер банки мають платити податок лише з 10 тис. грн - з безпосередньо вирученої за продаж активу суми, тоді як дисконтні втрати списуються на валові витрати.
Здавалося б, продавати борги з 70-90% знижкою банкам невигідно. Однак, фінустановам стає дедалі складніше боротися з неплатниками, при цьому їм доводиться формувати великі резерви під проблемну заборгованість, незважаючи на збитки. Тому, щоб не формувати резерви, банки чимдалі частіше погоджуються віддавати борги колекторським і факторинговим компаніям навіть за безцінь.
Олена Шкарпова
За матеріалами:
Контракти
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас