"Ъ": Нацбанк не сходить з курсу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Ъ": Нацбанк не сходить з курсу

Валюта
4819
В жовтні монетарна база скоротилася на 3,17 млрд грн., а грошова маса - на 1,3 млрд грн., йдеться в оприлюдненому Нацбанком огляді грошово-кредитного ринку. Регулятор констатував, що грошова маса знижується четвертий місяць поспіль і з початку року впала на 9,2% - до 468,17 млрд грн. Цьому сприяв відтік 40,63 млрд грн. депозитів (за жовтень - 929,5 млн грн.) і скуповування валюти населенням.
"Конвертація частини готівки в іноземну валюту викликала зниження в жовтні обсягу гривневої готівки поза банками на 0,1%, до 148,8 млрд грн.", - сказано в огляді.
Нацбанк не приховував, що його дії призводять до падіння ліквідності банківської системи. У жовтні НБУ за допомогою депозитних сертифікатів зібрав з банків 6,4 млрд грн., а рефінансував їх тільки на 660 млн грн., і то лише за затвердженими раніше програмами фінансового оздоровлення. Залишки на коррахунках банків зменшилися за жовтень на 17,2% - до 13,3 млрд грн., тоді як НБУ заблокував на спецрахунку 5,9 млрд грн. з 12,5 млрд грн. обов'язкових резервів за жовтень. На ліквідність банків майже не вплинули витрати бюджету. Кошти уряду в гривні скоротилися всього на 6,5% - до 3,3 млрд грн. Це сталося в основному завдяки продажу облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) для покриття дефіциту бюджету на 4,62 млрд грн. за середньою ставкою 23,93%.
В Нацбанку запевняють, що скорочення ліквідності не є їх основною метою. "Наше завдання - підтримка стабільності банківської системи і національної валюти, - сказав директор департаменту зовнішньоекономічних відносин НБУ Сергій Круглик. - Зараз рефінансування немає, тому що у банків достатньо своїх коштів. Інша річ, що вони не хочуть кредитувати через кризову ситуацію в країні". Кредитний портфель банків у жовтні знизився на 1,7 млрд грн., хоча гривневі позики підприємствам збільшилися на 3 млрд грн. Зниження кількості гривні в обігу підтримує і МВФ. Глава місії МВФ Джейла Пазарбазіолу заявляла на минулому тижні: "Скорочення надлишку ліквідності в банківській системі є ключовим для полегшення тиску на обмінний курс".
Банкіри впевнені, що проблеми з ліквідністю триватимуть мінімум до кінця року. "Ліквідність банківської системи забирає Мінфін своїми ОВДП з високою прибутковістю, - пояснює заступник голови банку 'Фінанси і Кредит' Сергій Борисов. - До кінця року в кредитуванні нічого не зміниться, і буде певний голод.
Зараз давати нічого, нікому і невигідно". За словами глави наглядової ради банку "Дельта" Миколи Лагуна, кредитування доступне лише декільком десяткам кредитних установ: "Є невеликий пул банків, у яких є вільні кошти, і вони потихеньку починають кредитувати, але у основної маси банків грошей немає".
Учасники ринку не сумніваються, що НБУ не збільшить рефінансування, оскільки воно видається під ліквідні застави, а якість кредитного портфеля банків постійно погіршується. Тому вони не чекають зростання виробництва підприємств, викликаного саме вливаннями позикових коштів.
"Зростання кредитування не буде до березня-квітня 2010 року, бо спочатку бізнес має прийти хоч би в стан рівноваги", - відзначив Сергій Борисов.
Руслан Чорний
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас