"Ъ": МВФ переносить видачу чергового траншу на 2010 рік — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Ъ": МВФ переносить видачу чергового траншу на 2010 рік

4167
Міжнародний валютний фонд (МВФ) відновить роботу з Україною тільки після призначених на 17 січня 2010 року президентських виборів, повідомило агентство Reuters з посиланням на директора-розпорядника МВФ Домініка Стросс-Кана. Відмова МВФ була очікуваною, бо Київ не виконав ключових вимог фонду. Втім, досі представники МВФ вірогідність зриву переговорів не коментували. Глава місії МВФ в Україні Джейла Пазарбазіолу говорила лише про їх продовження.
Місія МВФ залишила Київ ще в кінці жовтня, але її глава пані Пазарбазіолу не завершила перегляд липневої програми співпраці з Україною.
Від досягнення домовленостей з Києвом залежало рішення ради директорів МВФ про виділення Україні 15 листопада четвертого траншу кредиту в розмірі $3,8 млрд. До цього Україна вже отримала трьома траншами $10,5 млрд (з них Нацбанк - $5,8 млрд, Кабінет міністрів - $4,7 млрд) із загальної дворічної кредитної лінії stand-by на $16,4 млрд.
Причиною відстрочення надання четвертого траншу глава МВФ Домінік Стросс-Кан назвав набуття чинності закону про підвищення з 1 листопада мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму, який, всупереч критиці МВФ, підписав Віктор Ющенко, що повторно балотується в президенти.
"Коли люди йдуть на вибори, рішення можуть відрізнятися від тих, що були прийняті рік тому, коли програма розроблялася, - заявив пан Стросс-Кан.- Зараз особливий період, тож нам треба дочекатися результатів президентських виборів, щоб мати можливість продовжити роботу з урядом".
В п'ятницю законопроектом №5297 Верховна рада внесла зміни до держбюджету-2009 і направила до Пенсійного фонду на виплату підвищених пенсій 717 млн грн., а на соціальну допомогу виділила 100 млн грн. На думку першого заступника глави Секретаріату президента Олександра Шлапака, це дозволить з 1 листопада збільшити соціальні виплати для 6,5 млн пенсіонерів і 480 тис. працівників бюджетної сфери. При цьому 50 народних депутатів вже попросили Конституційний суд визначити, чи відповідає закон про підвищення соціальних стандартів основному закону.
За оцінками фінансових експертів, рішення МВФ створює ризик як для бюджету, так і для курсової стабільності гривні. "Гроші МВФ розраховувалися як ключова підмога в покритті бюджетного дефіциту. Тому незрозуміло, як уряд їх компенсуватиме", - відзначає заступник голови правління "Дочірнього банку Сбербанку Росії" Дмитро Золотько. "Уряду удасться забезпечити оплату соціальних статей бюджету. Але фінансування решти всіх статей, ймовірно, буде перенесено на наступний бюджетний рік", - говорить заступник голови комітету Верховної ради з питань економічної політики Олексій Плотніков (Партія регіонів).
Курсова стабільність багато в чому залежить від можливості Нацбанку направити частину своїх резервів на підтримку курсу гривні. "Побоювання, що курсове навантаження на гривню посилиться, є. Але багато що залежить від політики НБУ, який має достатньо валютних резервів для підтримки курсу", - признається пан Золотько.
"Саме рішення МВФ на стабільність фінансової системи не вплине - Україна вже погасила крупні суми зовнішніх боргів. Проте у НБУ стало менше можливостей зі стерилізації гривневої маси, а значить, якщо виплачуватимуться підвищені соціальні стандарти, гривня може просісти до 8,5 грн/$", - вважає радник глави правління Укргазбанку Олександр Охріменко.
Більш серйозні загрози, викликані відстроченням видачі траншу МВФ, чекають Україну на початку 2010 року. "Вибори в два тури завершаться в лютому, також необхідний час на формування нового уряду. Тому транш Україна зможе отримати лише в березні-квітні, тоді як на початку 2010 року очікується різке зниження бюджетних надходжень", - відзначає директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин.
Юрій Панченко
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас