0 800 307 555
0 800 307 555

Національний депозитарій України заявив про незаконність передачі цілісного майнового комплексу МФС до ВДЦП


Національний депозитарій України заявив про незаконність передачі цілісного майнового комплексу МФС до ВДЦП

Національний депозитарій України (НДУ) звинувачує Всеукраїнський депозитарій цінних паперів (ВДЦП) в незаконності передачі цілісного майнового комплексу ВАТ "Міжрегіональний фондовий союз" (МФС, обидва - Київ).

Як повідомляється в оприлюдненому офіційному зверненні НДУ до профучасників ринку в середу, процес передачі майнового комплексу, а також переходу всіх прав і обов'язків МФС до ВДЦП здійснюється сумнівними, з погляду законодавства, методами.

"В результаті передачі цілісного майнового комплексу МФС, фактично відбулася передача у ВДЦП інсайдерської інформації, що суперечить вимогам ч.1 ст.45 закону України "Про цінні папери і фондовий ринок", а передача інформації про облік іменних цінних паперів без письмового дозволу всіх власників цієї інформації - клієнтів депозитарію МФС, суперечить вимогам ч.1 ст.42 того ж закону", - підкреслюється в зверненні.

Крім того, в зверненні зазначено, що НДУ змушений був звернутися в судові інстанції для оскарження дій МФС і ВДЦП, а не у зв'язку з намірами здійснити рейдерські дії, як це кваліфікується певними посадовими особами ВДЦП.

"Фактично процес об'єднання двох організацій призвів до того, що з одного боку депозитарій МФС вже не має технічних можливостей надавати депозитарні й розрахунково-клірингові послуги, а з іншої - новоутворена структура не має ніяких правових підстав надавати послуги клієнтам МФС", - сказано в документі.

В зв'язку з цим НДУ закликає профучасників ринку, українські підприємства-емітенти й інвесторів звернути увагу на те, що проведення операції ВДЦП без переукладення відповідних договорів суперечить чинному законодавству і ставить під сумнів легітимність таких операцій.

Як повідомлялося, МФС 12 жовтня здійснив передачу цілісного майнового комплексу ВДЦП.

Згідно з повідомленням ВДЦП, передача здійснена відповідно до укладеного 27 серпня цього року договору оренди.

Таким чином, з 12 жовтня вся операційна діяльність, яку провадив МФС, здійснюється виключно ВДЦП.

ВАТ "МФС" створене в березні 1997 року, ліцензію депозитарію №1 отримало в кінці того ж року. Депозитарій став реципієнтом технічної допомоги США. Його найбільшими акціонерами були Технічний центр ПФТС - 9,943%, Перший український міжнародний банк - 6,25%, Ощадбанк - 6,25%, інвесткомпанія "Бізнес-інвест" - 6,8182%, Укрсоцбанк - 5,97%, Приватбанк - 5,97%, ТОВ "ФК "Гамбіт" - 5,114%.

Окрім МФС, в Україні існує ще два дійсні депозитарії: Національний депозитарій України з часткою держави 86% і депозитарій державних цінних паперів Нацбанку. Клієнтами МФС станом на кінець вересня були 293 утримувачі, НДУ - 99, обсяг обслуговуваних МФС депозитарних активів перевищував 366 млрд грн., тоді як НДУ - 17 млрд грн. В той же час МФС почав комерційну роботу понад 10 років тому, тоді як НДУ - близько двох років тому.

Неодноразові заклики до НДУ і МФС об'єднатися або домовитися про створення в країні центрального депозитарію іншим способом в попередні роки завершилися без результату. Тому в 2008 році за підтримки попереднього керівництва ДКЦПФР була зроблена спроба вирішити цю суперечку із залученням Національного банку України, що виступив найбільшим засновником нового депозитарію ВДЦП в квітні 2008 року з часткою 25%.

Крім нього, засновниками став 21 крупний український банк, Українська міжбанківська валютна біржа (УМВБ) і фондова біржа ПФТС. При цьому кожен банк і УМВБ отримали по рівній частці в депозитарії, за винятком Укрсоцбанку, який зі свого пакету віддав 1% для входу до числа засновників біржі ПФТС.

Збори засновників відразу ж звернулися до акціонерів МФС з пропозицією про об'єднання, враховуючи, що близько 60% його статутного капіталу належало акціонерам МФС. В результаті збори акціонерів МФС в кінці лютого 2009 року більшістю голосів схвалили продаж цілісного майнового комплексу депозитарію ВДЦП. Той, у свою чергу, для приєднання МФС здійснив додатковий випуск акцій.

За підсумками допемісії, затвердженої зборами акціонерів ВДЦП 10 вересня, цей депозитарій став власником 97% акцій МФС. Окрім того, було вирішено про реорганізацію в публічне АТ і сформований новий склад наглядової ради ВДЦП на квотній основі: по чотири представники від банків і небанків-утримувачів, три - від Національного банку України, один - від ДКЦПФР і двоє - від бірж.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Також з цієї теми: Кредит&Депозит
Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua