Кабмін переніс ПДВ на папір — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Кабмін переніс ПДВ на папір

Казна та Політика
1179
Кабінет міністрів намагається ліквідувати схему ухилення від сплати ПДВ при використанні похідних цінних паперів.
Учора уряд схвалив законопроект, що передбачає сплату 20-процентного податку на операції з деривативами, випущеними на реальні активи, наприклад сировину або нерухомість. У першу чергу Мінфін має намір ліквідувати схему мінімізації на будівельному ринку. Втім, у бізнесу ще є час скористатися цією лазівкою - новий закон набуде чинності не раніше 2010 року.
Уряд продовжує боротьбу з податковими дірами в українському законодавстві. Учора Кабінет міністрів схвалив проект закону "Про внесення змін у деякі закони щодо оподатковування похідних (деривативів)", який уперше введе на цьому ринку сплату ПДВ. Документ зобов'язує платників ПДВ при операціях з деривативами, базові активи яких є об'єктом оподатковування, платити 20-процентний податок.
ПДВ буде стягуватися з різниці між ціною купівлі і продажу в момент продажу деривативу. У випадку одержання збитку від продажу деривативу негативну суму ПДВ не можна буде включати в податковий кредит, і, відповідно, продавець не зможе претендувати на відшкодування податку. Зараз ПДВ із деривативу - як одного з видів цінних паперів - не стягується.
Згідно зі ст. 1 закону "Про оподаткування прибутку підприємств", деривативами є стандартні документи, що затверджують право і/або зобов'язання купити або продати цінні папери, матеріальні або нематеріальні активи та кошти на визначених ними умовах у майбутньому. До них належать опціони, форвардні і ф'ючерсні контракти. Деривативи бувають валютними, фондовими і товарними. Після прийняття закону ПДВ буде стягуватися з товарних деривативів. "У цей час іде ухиляння від сплати податків через деривативи, в основному в будівельній галузі", - заявив в. о. міністра фінансів Ігор Уманський.
Джерело в Мінфіні підтвердило, що новий механізм потрібний для боротьби зі схемою на будівельному ринку. Схема наступна: фізична особа купує 200 деривативів - кожний на 1 кв. м житла; учасники угоди не платять ПДВ; ці деривативи забудовник обмінює на квартиру. "ПДВ немає на всіх етапах. Усім зрозуміло, що цінний папір не може обкладатися ПДВ. Але так як народ умудрився під дериватив 'заганяти' квартири, які повинні на первинному ринку продаватися із ПДВ, ми йдемо на безпрецедентний крок - якщо людина купує дериватив на квартиру, вона буде платити ПДВ", - сказав чиновник.
За його словами, за допомогою деривативів за цією схемою продали один з ринків Києва. "З деривативами було дві угоди: продали завод в 2007 році і ринок - в 2008-му. Завод був невеликий, а ринок (назва не розголошується) коштував 2 млрд грн, - відзначив чиновник. - Продавали так: дериватив дорівнював одному торговельному місцю на ринку. Податківці дотепер судяться". За словами джерела, відмова в податковому кредиті дозволить не допускати відшкодування ПДВ при продажі деривативів з дисконтом. Документ був розроблений Мінфіном ще в 2008 році, але його обговорення з відомствами затяглося. "Ми його погодили без поправок", - сказав член Держкомісії з цінних паперів і фондового ринку Сергій Бирюк.
Учасники ринку говорять, що спочатку деривативи використовувалися для мінімізації сплати ПДВ, але в запропонованій схемі є проблема - невідомо, хто саме у випадку спекулятивної купівлі деривативу повинен виписувати податкову накладну. "Ці нововведення сильно не вплинуть на наповнення бюджету, оскільки ринок деривативів слабко розвинений, а спекулятивний ринок безпоставкових контрактів закон знищить у зародку", - впевнений виконавчий директор ІК Phoenix Capital Олег Швець.
Однак схема буде ліквідована не швидко. Запропонований законопроект повинен набути чинності разом із ще не прийнятим законом "Про похідні (деривативи)", але не раніше 1 січня 2010 року. Відзначимо, що цей законопроект, зареєстрований у Верховній раді 30 грудня 2008 року, ще навіть не пройшов перше читання. Угоди, що укладаються зараз із деривативами, не потраплять під сплату ПДВ, оскільки закон зворотної сили не має, пояснив партнер юридичної компанії Astapov Lawers Олег Мальський. Зупинити активну мінімізацію ПДВ може тільки ДКЦПФР, що здійснює реєстрацію і, відповідно, контроль над випуском деривативів.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас