Хімічна атака


Хімічна атака

Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко продовжує відкрите протистояння з підприємцем Дмитром Фірташем.

Учора вона оголосила про необхідність повернути в держвласність ВАТ "Рівнеазот" - великого виробника азотних міндобрив, підконтрольного бізнесменові. Знайти формальні підстави для реприватизації заводу буде нескладно, відзначають експерти.

Уряд має намір звернутися у Фонд держмайна (ФДМ) для розгляду питання про повернення в держвласність "Рівнеазоту", заявила вчора прем'єр-міністр Юлія Тимошенко. "Я вважаю, що є всі підстави розглянути питання невиконання приватизаційної угоди із Дмитром Фірташем щодо приватизації 'Рівнеазоту'. Якщо вони не справляються зі своїми функціями, необхідно повернути державі цю власність, - відзначила вона. - Ми будемо ініціювати перевірку ФДМ договору про приватизацію. Коли приватизували 'Рівнеазот', не було записано, що будуть звільняти трудовий колектив і руйнувати підприємство".

"Рівнеазот" простоює із травня 2009 року - за поточної вартості природного газу в Україні та світової кон'юнктури цін на міндобрива їхнє виробництво нерентабельно.

За даними Європейської ради хімпромисловості, вартість тисячі кубометрів газу для українських підприємств мінімум на $34 вища, ніж у країнах Євросоюзу.

14 серпня Нацкомісія регулювання електроенергетики прийняла рішення знизити на 16,5% ціну газу для виробників азотних добрив. Але за розпорядженням прем'єра "Рівнеазот" не потрапив у список підприємств, що отримали пільгу. У результаті завод був змушений оголосити про плановане скорочення штату на 1,5 тис. - до 4,1 тис. осіб.

"Рівнеазот" - найменший із шести виробників азотних міндобрив в Україні. Торік виробив 280 тис. т продукції, виторг склав 1,416 млрд грн, чистий прибуток - 82,505 млн грн. За даними ДКЦПФР, найбільшим акціонером є RAAM Beteiligungsverwaltungs Gmb (53,86% акцій), афілійована з Group DF Дмитра Фірташа, а також Cheminvest Aktiengesellschaft (26,01%), підконтрольна групі "Фінанси та Кредит" Костянтина Жеваго.

В Group DF учора уточнили, що контрольний пакет акцій "Рівнеазоту" був придбаний на приватизаційному конкурсі в 2003 році, і термін виконання інвестзобов’язань минув у вересні 2008 року.

"Заяви прем'єра - неправда і є ще одним фактом цинічного політичного тиску Юлії Тимошенко на завод. Всі зобов'язання виконані, і завод має підписаний із ФДМ акт щодо цього", - заявили в Group DF.

Про відсутність претензій до "Рівнеазоту" говорять і у ФДМ. За словами директора департаменту договірного менеджменту фонду Юрія Нікітіна, останню перевірку "Рівнеазоту" ФДМ провів в 2008 році і підтвердив виконання умов договору купівлі-продажу контрольного пакета акцій підприємства.

"Судячи з норм законодавства, термін виконання інвестзобов’язань не може перевищувати п'яти років", - відзначив він.

Втім, уряд може знайти інші підстави для повернення "Рівнеазоту" у держвласність, вважає заступник голови спеціальної контрольної комісії Верховної Ради з питань приватизації (колишній голова ФДМ) Олександр Бондар. "Наприклад, можна знайти порушення в процедурі продажу пакета акцій 'Рівнеазоту' і визнати на цій підставі недійсним акт купівлі-продажу", - відзначає він.

"Якщо уряд залучить всю державну машину влади, прогнозувати результат такого судового протистояння нескладно", - говорить партнер юридичної фірми "Магістр і партнери" Олексій Рєзніков.

Після того як пані Тимошенко стала главою уряду, вона почала активну кампанію, спрямовану проти бізнесу пана Фірташа. На початку 2009 року їй удалося виключити швейцарського трейдера RosUkrenErgo (50% належить підприємцеві і його партнерам) зі схеми поставок природного газу в Україну. А заяви прем'єра про те, що банк "Надра" спекулює валютою, призвели до зриву угоди із продажу банку структурам Дмитра Фірташа.

"Швидше за все, про прагнення до масової реприватизації, як це було в 2005 році в часи першого прем'єрства Юлії Тимошенко, зараз говорити не можна, і вона обмежиться активами пана Фірташа", - вважає голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

Підприємець контролює в Україні "Кримський титан", Кримський содовий завод, а також активи в сфері нерухомості, серед яких 50-процентний пакет акцій ЗАТ "Мандарин Плаза" (володіє торговим центром "Мандарин Плаза" і бізнес-центром "Парус").

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua