Банківську систему ЄС може накрити друга хвиля кризи


Банківську систему ЄС може накрити друга хвиля кризи

Світова банківська система почала поступово виходити із кризи, що вибухнула на кредитних ринках два роки тому. Європейські та американські банки зуміли скоротити свої видатки, упорядкувати рахунки, а недавно - уперше за довгий час - знову почали отримувати прибуток, передає Reuters.

Однак усе ще існує проблема, яка може звести нанівець усі зусилля банкірів - погані борги. За приблизними підрахунками експертів, за перші півроку 2009 р. кількість поганих боргів у провідних європейських банків виросла в середньому на 160%. Причому є всі підстави вважати, що в найближчі два роки цей показник залишиться на рекордно високих позначках.

Звичайно, отриманий прибуток дозволяє їм частково компенсувати втрати. За попередніми даними, сумарний прибуток великих європейських банків склав близько 21,4 млрд євро. "Протягом усього минулого року учасники ринку побоювалися обвалу європейської банківської системи. Однак поступово ситуація стабілізувалася, і тепер обвалу банків ЄС можна не боятися", - говорить аналітик Fox-Pitt Kelton Девід Вільямс.

Підтверджує цю точку зору і те, що відбувається на фондових ринках: з початку періоду корпоративних звітностей індекс європейських банків DJ STOXX European bank index виріс на 12%. "Усю першу половину 2009 р. банки намагалися упорядкувати свої рахунки і скоротити видатки. Виходить, що їм це вдалося", - відзначає експерт MF Global Симон Моген.

Приємно здивували інвесторів такі великі європейські банки, як HSBC, BNP Paribas, Barclays і UBS. "Позитивні квартальні звіти говорять про те, що більшості банків удалося урізати свої виробничі видатки, вкласти частину коштів у розвиток бізнесу і сконцентруватися винятково на одержанні прибутку", - додає С.Моген.

Правда, навіть незважаючи на настільки підбадьорливі дані, банкам треба буде розв'язати ще низку проблем, зокрема розібратися з поганими боргами. "Не можна недооцінювати погані борги. Думаю, розібратися з ними вдасться лише до кінця 2010 р.", - вважає аналітик Evolution Securities Джап Мейєр.

Британська Lloyds Banking Group повідомила, що її погані борги досягли піка ще в I півріччі ц.р. Усі б нічого, але їх загальний обсяг становить зараз порядку 13,4 млрд фунтів стерлінгів (близько 15,56 млрд євро). Це приблизно в п'ять разів більше, ніж показник річної давнини. Схожим чином йдуть справи і в Unicredit: тільки на відміну від Lloyds Banking Group, в італійського банку кращі фінансові показники.

Тим часом, за оцінками фахівців, у найближчі півтора роки європейським банкам доведеться списати порядку 280 млрд дол. поганих активів, і багато буде залежати від їхнього вміння залучати новий капітал. "Банки повинні вміти заробляти гроші і вирішувати свої проблеми. Від цих умінь багато в чому залежить ставлення інвесторів до них, - говорить банківський аналітик Morgan Stanley Хью ванн Штініс. - Природно, інвестори задаються питанням, скільки саме часу буде потрібно банкам, щоб відновитися від кризи".

У свою чергу рейтингове агентство S&P попереджало ще в середині червня, що фінансове середовище змушує бажати кращого, і далеко не всі "європейські фінансові групи переживуть поточну кризу". Трохи раніше інше рейтингове агентство Moody's знизило рейтинги по 25 європейських банках. У числі "знижених" банків виявилися іспанський BBVA, німецький Deutsche Bank, французький BNP Paribas і величезна кількість дрібніших банків.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua