"Ъ": Нацбанк прийшов на допомогу долару


"Ъ": Нацбанк прийшов на допомогу долару

Слабкі інтервенції Нацбанку дозволили курсу долара підвищитися на міжбанку до 8,35 грн/$. Причинами різкої девальвації гривні банкіри називають високий попит на валюту, формований тіньовим ринком, відмову НБУ продавати долари найбільшим банкам і бажання експортерів притримати виторг, щоб продати його подорожче. Банкіри підкреслюють, що очікувані інтервенції НБУ і вимушений продаж валюти експортерами для оплати податків на наступному тижні можуть опустити долар до 8,15-8,20 грн/$.

Учора показник міжбанківського ринку - валютний індикатор - виріс із 8,200/8,245 грн/$ до 8,32/8,35 грн/$. Значно подорожчали також євро (з 11,588/11,650 грн/євро до 11,85/11,90 грн/євро) і російський рубль (з 2,516/2,528 грн/10 руб. до 2,60/2,62 грн/10 руб.). Вузький спред між угодами купівлі/продажу вказує на те, що тренд на ослаблення гривні не епізодичний, а прогнозований банками.

За словами банкірів, основною причиною девальвації гривні є підвищений попит на іноземну валюту з боку готівкового ринку при слабкій пропозиції. "Повторюється ситуація тритижневої давнини, але тоді Нацбанк заспокоїв ринок інтервенціями, спрямованими на підкріплення готівкою кас банків, - говорить начальник управління фінансових ринків ІНГ Банк Україна Андрій Потапов. - У структурі готівкового попиту найбільшу частку становить попит тіньового ринку, у який пішов бізнес, що відмовився від безготівкових розрахунків".

Експерти нагадують, що 28 липня Нацбанк розіслав банкам лист, у якому відзначив, що "буде розглядати поточні заявки (на купівлю валюти) винятково від банків, які дотримуються індикаторів Нацбанку, за умови відсутності порушення банком значень лімітів відкритої валютної позиції". У випадку такого порушення банк зможе звернутися в НБУ за валютою тільки через 30 днів після приведення її у відповідність із нормативом.

"Майже всі найбільші і великі банки опинилися в ситуації, що не дозволяє звернутися в Нацбанк, - підкреслює директор казначейства одного з найбільших банків. - А в нас найбільш значне число клієнтів з великою потребою у валюті, і звідси виник дисбаланс. Тривають дзвінки з валютного контролю НБУ, претензії, але що ми можемо зробити?" Скарбники стверджують, що Нацбанк не задовольняє в повному обсязі заявки навіть тих банків, які виконують його вимоги. Купити валюту в необхідному обсязі зараз можуть тільки фізичні особи та підприємці - на спецаукціонах. Обсяг валюти, купленої для них банками на аукціонах НБУ, регулярно росте. Якщо ще 10 червня банки купили на аукціоні $1,5 млн за курсом 7,63 грн/$, то 5 серпня НБУ продав $34,06 млн по 7,75 грн/$, а 12 серпня - $39,54 млн по 7,8 грн/$.

Ще однією причиною падіння пропозиції валюти банкіри називають незначну присутність експортерів на ринку. "Кілька експортерів не хочуть продавати валюту, - говорить заступник голови правління великого банку. - Навіщо продавати сьогодні, якщо курс росте щодня? Наприкінці серпня вони повинні заплатити квартальні податки.

Тому експортери почнуть виходити на ринок, і курс знизиться мінімум до 8,15-8,20 грн/$". Цю думку підтвердили в одному з найбільших банків з іноземним капіталом. Втім, Андрій Потапов впевнений, що девальваційний тренд гривні здатний переломити тільки Нацбанк: "Один раз НБУ продемонстрував свою ефективність і повинен зробити це знову, продаючи валюту для підкріплення кас банків".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua