"Ъ": Українців підгодовують з-за кордону


"Ъ": Українців підгодовують з-за кордону

Індикатори продовольчої безпеки України в 2008 році покращилися, повідомили вчора в Міністерстві економіки. Незважаючи на це, частка споживання імпортних м'яса, овочів і цукру виросла. Зростання частки імпорту викликана як зниженням виробництва в Україні, так і вступом країни в СОТ. Зупинити зростання імпорту не зможе навіть девальвація гривні, вважають експерти.

Міністерство економіки провело друге щорічне дослідження продовольчої безпеки (ПБ) України. Звіт містить сім індикаторів, для трьох з яких введені мінімальні межі. Вихід хоча б одного з них за рамки норми означає загрозу продовольчої кризи. Виходячи з даних за 2008 рік, індикатори ПБ покращилися. Денна енергетична цінність раціону людини виросла на 2%, до 2998 ккал (норма - 2500 ккал), а індикатор доступності продуктів харчування покращився на 2,4 процентні пункти (п.п.), до 50,8% (межа - 60%). Зростання енергетичної цінності раціону було досягнуто в основному завдяки перевищенню норми споживання хліба і картоплі. Споживання риби виросло на 11 п.п., до 88% від розрахованої Мінздравом норми, м'яса - на 6 п.п., до 63%, молока - на 2 п.п., до 61%, овочів - на 1 п.п., до 48%.

Одним із ключових показників є частка імпорту в структурі споживання, яка не повинна перевищувати 30%. У загальному обсязі споживання риби імпортна продукція склала 71,3% (в 2007 році - 71,1%), фруктів - 61,4% (64%), рослинної олії (закупівля пальмової олії для харчової галузі) - 64,7% (56,5%). "Ці продукти харчування виробляються в Україні в малому обсязі, і зміни можливі лише в середньостроковій перспективі", - повідомили в Мінекономіки. Різке збільшення частки імпорту м'яса з 11,5% до 23,5% внаслідок падіння внутрішнього виробництва м'ясної сировини і зростання попиту викликало стурбованість експертів міністерства. Ще однією причиною зростання імпорту називається зниження мит після вступу України в СОТ у травні 2008 року. Цим фактором у міністерстві пояснюють зростання частки імпортних овочів - з 2,9% до 6%. "Такі показники, особливо відносно м'ясопродуктів, викликають тривогу. Вони показують, що нам необхідно відновлювати м'ясне виробництво і більше уваги приділяти парниковому овочівництву", - говориться у звіті міністерства.

Меншою мірою збільшилася частка імпортного цукру - з 1,3% до 4,8%. "Ця ситуація не буде мати продовження, тим більше що частка імпорту вкрай невелика", - впевнені експерти Мінекономіки. З такою оцінкою не згодний директор консалтингової компанії ААА Сергій Наливка: "Розрахунки Мінекономіки трохи дивують. Навіть за офіційними даними торік частка імпорту цукру виросла з 5% до 23%. Швидше за все, за кілька років частка імпорту цукру дійде до 30%".

Експерти відзначили в 2008 році дві протилежні тенденції: зростання імпорту влітку, після вступу України в СОТ, і його зниження восени, у результаті різкої девальвації гривні. "При цьому ситуація в продуктових групах, де частка імпорту перевищує критичний показник, залишилася незмінною. Це означає, що частка імпорту в них обумовлена недостатнім виробництвом продуктів харчування в Україні і не залежить від митних ставок і курсу гривні", - говорить аналітик компанії Gainsfort Research Євгенія Ахтирко.

Тому експерти сумніваються в можливості зниження частки імпорту в 2009 році. "Здатності економіки до імпортозаміщення дуже обмежені, а в тих випадках, коли це можливо, заміщення імпортних продуктів вітчизняними відбулося наприкінці 2008 року, - відзначає аналітик ІК Astrum Investment Management Олексій Блінов. - Тим більше що зниження продажів імпортних продуктів відбулося за рахунок товарів преміум-класу, які не враховуються в дослідженні Мінекономіки". За даними Держкомстату, в I кварталі цього року частка продажів українських продуктів харчування в роздрібних торговельних мережах склала 88% при показнику за весь 2008 рік 88,2%.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua