"Ъ": Папери залишились в боргу


"Ъ": Папери залишились в боргу

Рекапіталізовані державою Родовід Банк і Укргазбанк відмовилися повернути інвесторам 550 млн грн, скориставшись забороною Нацбанку на дострокове погашення облігацій збитковими банками.

Проігнорувати виплату боргу по оферті до кінця року та у такий спосіб відстрочити повернення 2,7 млрд грн можуть ще 11 банків. Власники облігацій обурені діями Нацбанку і мають намір оскаржувати їх у судовому порядку.

Націоналізовані Родовід Банк і Укргазбанк першими скористалися нормою постанови Нацбанку №421, що забороняє збитковим банкам достроково погашати свої боргові цінні папери, за винятком випадків погашення за ціною нижче 50% номіналу.

Родовід Банк, чий збиток за підсумками II кварталу склав 1,51 млрд грн, відмовився викупити облігації серій В і С по 125 млн грн кожна, оферта по яких настала 3 серпня. Таким чином, установа порушила безумовне зобов'язання викупити облігації достроково, дане нею у момент емісії паперів у липні 2007 року.

За інформацією ІК Concorde Capital, обсяг облігацій Родовід Банку у вільному обігу становить 90 млн грн, інша сума викуплена банком. Оферта по паперах Укргазбанку, збиток якого в II кварталі склав 76 млн грн, також припала на 3 серпня. Банк повинен був погасити достроково облігації серії С на 300 млн грн.

Якби не постанова НБУ, що вступила в силу 22 липня, відмова у виконанні оферт була б визнана технічним дефолтом Укргазбанку, у якому мораторій на задоволення вимог кредиторів так і не був введений. Родовід Банк має право не повертати борги до 15 вересня. В I півріччі в банківському секторі був зафіксований лише один дефолт - по облігаціях Кредитпромбанку. "Ми не вважаємо це дефолтом, тому що є постанова регулятора. Якщо говорити, що вона не має сили, то й тимчасові адміністрації не мають сили, - заявив голова правління Родовід Банку Сергій Щербина. - Ми ведемо переговори із власниками облігацій і запропонували облігації з викупом у грудні. Хтось відмовився, хтось думає".

Відстрочити погашення облігацій має намір і Укргазбанк. "Ми однаково ставимося до всіх власників облігацій. Більша частина з них згодна з реструктуризацією позики. Зараз здійснюється пресинг із боку власників невеликих обсягів паперів, які не згодні із цими умовами", - повідомили в прес-службі Укргазбанку. Банк запропонував виплату 20% суми та реструктуризацію решти заборгованості на три роки із прибутковістю 17% річних.

З аналогічними проблемами незабаром зіткнуться власники боргових паперів інших українських банків, адже кількість збиткових кредитних установ за підсумками II кварталу вже досягла 64. З них в 12 банків, включаючи Укргазбанк, до кінця року очікуються оферти на загальну суму 2,72 млрд грн. Прибуткові банки зможуть повернути інвесторам по офертах не більше 880 млн грн. Увесь ринок банківських боргових паперів ІК Concorde Capital оцінює в 7 млрд грн.

"До кінця року залишилося оферт на суму 3,6 млрд грн, але реально на ринку таких облігацій не більше 1-1,5 млрд грн. Великі суми оферт у таких великих банків, як 'Форум' і 'Райффайзен Банк Аваль', які зацікавлені в збереженні свого інвестиційного рейтингу, - говорить директор департаменту консалтингу ІК Concorde Capital Андрій Герус. - Родовід Банк і Укргазбанк не пропонували власникам погашення за ціною 50% від номіналу. Це вже державні банки. Якщо вони будуть пропонувати списання половини боргів, то що говорити про інші".

Власники цінних паперів банків уже готуються оскаржити рішення центробанку, що дозволило кредитним установам не платити за зобов'язаннями. "Родовід Банк і Укргазбанк допустили дефолти давно, а Нацбанк просто допоміг їм своєю постановою. Рішення Нацбанку несправедливе. Збитковий банк чи ні - проблема його акціонерів, а не кредиторів. Заборона на оферту суперечить законодавству", - впевнена глава ради директорів КУА "Інвестиційний капітал України" Валерія Гонтарєва.

Основний аргумент кредиторів - постанова №421 не має сили, тому що не зареєстрована в Мінюсті, а Нацбанк, будучи банківським регулятором, не має права встановлювати правила гри на фондовому ринку. Українська асоціація інвестиційного бізнесу має намір звернутися в Генпрокуратуру з вимогою анулювати постанову №421.

За словами генерального директора асоціації Андрія Рибальченка, існуючий механізм не забезпечує захист прав власників облігацій і не дозволяє здійснити належний контроль із боку Держкомісії з цінних паперів і фондового ринку. "Постанова НБУ суперечить Конституції. НБУ перевищив свої повноваження, тому що в його компетенцію не входить регулювання ринку цінних паперів, а він намагається впливати на ці відносини", - впевнений пан Рибальченко. Нацбанк доручив виконання постанови директорові дирекції з банківського регулювання і нагляду Василю Пасічникові. Учора Пасічник на дзвінки не відповідав.

Збиткові банки, яких чекає оферта, поки не визначилися зі своїми діями. "Якщо наша оферта планова (на 400 млн грн), то будемо викуповувати, якщо ні, то не будемо. Закон є закон", - відзначає заступник голови правління "Райффайзен Банк Аваль" Віктор Горбачов. "Ми поки не обговорювали це, - говорить голова правління банку 'Форум' Ярослав Колесник. - Вирішимо нормальним шляхом, хоча ця норма суперечить законам банківського ринку".

Оферти банківських облігацій до кінця 2009 року

Дата Банк Сума, млн грн Фінансовий результат за II квартал, млн грн
14 вересня Альфа-банк 600 -192,8
20 вересня Сведбанк 140 -478,9
22 вересня Укргазбанк 100 -76,4
28 вересня "Хрещатик" 100 +5,7
3 жовтня "Львів" 47 -13,78
6 жовтня "Капітал" 10 +0,345
9 жовтня "Сведбанк Інвест" 100 +0,162
19 жовтня Укрсоцбанк 750 +61,6
20 жовтня Терра Банк 20 +0,527
3 листопада "Кредит-Дніпро" 100 -33,4
10 листопада "Райффайзен Банк Аваль" 400 -1084,8
16 листопада Укрпромбанк* 150 -4603,1
17 листопада БМ Банк 25 -5,4
23 листопада "Форум" 300 -283,2
30 листопада Імексбанк 150 -30,1
5 грудня Альфа-банк 50 -192,8
7 грудня "Фінансова ініціатива" 250 -1,1
17 грудня Донгорбанк 100 -109,3
22 грудня Альфа-банк 200 -192,8

*Мораторій на задоволення вимог кредиторів продовжено до 21 січня 2010 року

Джерело: ІК Concorde Capital

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Фондовий ринок
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua