НБУ: Грошова база у липні збільшилась на 0,2%, маса - зменшилась на 0,1%


НБУ: Грошова база у липні збільшилась на 0,2%, маса - зменшилась на 0,1%

Монетарна база в Україні в липні збільшилася на 0,2% (з початку року - на 1,4%) - до 189,199 млрд грн, тоді як грошова маса зменшилася на 0,1% (з початку року - на 8,4%) - до 472,3 млрд грн, повідомляється на веб-сайті Національного банку України (НБУ).

"Ситуація на грошово-кредитному ринку в липні 2009 року відзначалася збереженням позитивних тенденцій з поступового повернення коштів населення в банківську систему, зростання кредитування реального сектору економіки та зниження процентних ставок за кредитами", - відзначається в повідомленні.

Згідно з ним, обсяг готівки поза банками в липні зменшився на 0,9% (з початку року - на 1,9%) - до 151,8 млрд грн через переведення населенням частини вільних коштів в іноземну валюту. Скорочення обсягу готівки поза банками відбилося на динаміці грошової маси.

За даними НБУ, питома вага готівки в структурі грошової маси в липні знизилася до 32,1% з 32,4% у червні.

Як відзначає Нацбанк, на динаміку монетарної бази в липні вплинуло збільшення обсягу коррахунків банків на 10,4% (з початку року - на 31,9%) - до 24,6 млрд грн. Обсяг обов'язкових резервів, сформованих банками за липень-2009 склав 11,6 млрд грн.

У той же час на стан коррахунків банків вплинула динаміка коштів єдиного казначейського рахунку: обсяг коштів уряду України в національній валюті на рахунках у Нацбанку в липні зменшився на 37,4% - до 2,6 млрд грн.

"В умовах тенденції зростання ліквідності банківської системи НБУ в липні проводив більш жорстку грошово-кредитну політику, що, зокрема, позначалося на активізації проведення мобілізаційних операцій", - відзначається в повідомленні.

Згідно з повідомленням Нацбанку, загальний обсяг операцій з мобілізації коштів у липні зріс до 11,5 млрд грн із 7,8 млрд грн у червні. При цьому середньозважена процентна ставка по мобілізаційних операціях в липні зросла до 7,3% річних з 6,8% у червні. Обсяг мобілізаційних операцій за сім місяців склав 51,0 млрд грн.

Щодо рефінансування в повідомленні вказується, що в липні його обсяг зменшився до 2,3 млрд грн із 8,9 млрд грн у червні. Середньозважена процентна ставка по всіх операціях рефінансування минулого місяця зросла до 16,9% з 14,8% у червні. Обсяг таких операцій за січень-липень склав 58,0 млрд грн.

Разом з тим, згідно з повідомленням, Нацбанк у липні здійснив викуп державних облігацій України на суму 4,4 млрд грн (за номінальною вартістю). З початку поточного року викуп держоблігацій склав 24,7 млрд грн. Такі операції проводилися як з метою регулювання ліквідності, так і в рамках вимог законів України про державний бюджет і про першочергові заходи щодо запобігання негативних наслідків фінансової кризи.

Нацбанк також відзначає висхідну динаміку четвертий місяць підряд депозитів фізичних осіб, що свідчить про поступове поновлення довіри населення до банків. Депозити населення збільшилися в липні на 1,1%, досягнувши 201,3 млрд грн. У той же час кумулятивний показник приросту депозитів фізосіб із початку року поки ще є негативним - зменшення на 6,6%.

У липні продовжилася спадна тенденція в динаміці депозитів юридичних осіб, обсяг яких зменшився на 1,1% (з початку року - на 18,1%) - до 116,5 млрд грн. "Динаміка депозитів юридичних осіб відображає значне уповільнення темпів економічного розвитку цього року", - підкреслюється в повідомленні.

Разом з тим НБУ відзначає, що загальний обсяг депозитів у липні виріс на 0,3% (з початку року зменшився на 11,2%) - до 317,8 млрд грн. "Приріст загального обсягу депозитів у липні був забезпечений за рахунок зростання депозитів в іноземній валюті на 3% (з початку року зменшення на 9,1%), у той час як вклади в національній валюті скоротилися на 1,9% (з початку року - на 12,8%)", - вказується в повідомленні.

Збільшення ліквідності банків позитивно відбилося на обсягах кредитування реального сектору економіки. За даними НБУ, обсяг кредитів, наданих юрособам, у липні збільшився на 0,5% (з початку року - на 1,8%) - до 468,6 млрд грн. Така динаміка відбулася за рахунок збільшення обсягу кредитів у національній валюті на 1,1% (з початку року - на 19,2%).

У той же час обсяг кредитів, наданих фізособам, у липні скоротився на 0,8% (з початку року - на 10%) - до 246,3 млрд. грн.

"Загальний обсяг кредитних вкладень станом на кінець липня склав 714,9 млрд грн і майже не змінився в порівнянні з початком місяця (з початку року знизився на 2,6%)", - підкреслюється в повідомленні.

Згідно з даними Нацбанку, середньозважена вартість кредитів на міжбанківському ринку в липні знизилася з 4,0% до 3,8%, у тому числі по кредитах "овернайт" - з 2,6% до 2,3%. Середньозважена ставка по кредитах у нацвалюті в липні знизилася до 17,2% з 18,5% у червні, в іноземній - зросла до 9,9% з 9,4%. Середньозважена вартість депозитів у гривні в липні зменшилася з 13,6% до 13,0%, в іноземній - збільшилася з 8,3% до 9,7%.

У повідомленні також відзначається, що протягом липня 2009 року Міністерство фінансів України продовжувало розміщувати облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП): у держбюджет України надійшло 11 млрд 55,47 млн грн (з початку року - 24 млрд 196,26 млн грн).

Середньозважена прибутковість по ОВДП під час первинного розміщення в липні-2009 становила 11,0% (за січень-липень - 12,55%).

За даними НБУ, на погашення і сплату доходу по ОВДП із початку 2009 року направлено 3 млрд 567,13 млн грн, у тому числі по основному боргу - 1 млрд 966,62 млн грн.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua