Топ-25 українських компаній, на акціях яких можна заробити


Топ-25 українських компаній, на акціях яких можна заробити

Ми опитали найбільші вітчизняні інвестиційні компанії, які акції в українському фондовому кошику найбільш недооцінені і якою буде їхня вартість у річній перспективі.

Світова криза ліквідності не пощадила ринок українських акцій. Сьогодні компанії усе більше переглядають або відкликають свої прогнози і ринкові рекомендації, не бажаючи для них долі більшості несправджених прогнозів річної давнини або просто перебуваючи в розгубленості перед обличчям однієї з дуже серйозних економічних криз останнього часу. Попитом користується усе менше паперів, а строки реалізації їх потенціалу відсуваються. Інструменти грошового ринку - це поки все, що потрібно інвесторам і спекулянтам, але аналітики знаходять ідеї, які в майбутньому не можуть не вистрілити. Які ж папери рекомендують найбільші українські інвестиційні доми своїм клієнтам?

Надія вмирає останньою

Ситуація на українському фондовому ринку залишається напруженою. Той невеликий обсяг іноземного капіталу, що заходить в Україну, поки не реалізується в покупках на ринку, літнє затишшя знизило ліквідність у більшості blue chips, не кажучи вже про акції другого і третього ешелонів. Як відзначають аналітики, папери розділилися на два табори: до першого належать ті акції, у яких ще жевріє життя завдяки рекомендаціям великих інвестдомів, і всі інші. "Доводиться констатувати, що ринок акцій місцями став необґрунтовано дешевим у результаті кризи і відходу частини портфельних грошей, якими супроводжувався IV квартал минулого року та два квартали нинішнього. Цей тренд був подоланий тільки до літа, але гроші поки не повернулися, а ті поодинокі - нерівномірно розподілилися між паперами", - шкодує голова великої інвестиційної компанії.

На думку експертів, оцінювати компанії стає усе складніше. Аналітики як і раніше оптимістично дивляться на акції банківської, енергогенеруючої і телекомунікаційної галузей, але вони стали по-іншому оцінювати їхні найближчі перспективи. "Якщо раніше ми вважали, що з початком літа повернулися гроші, які пішли торік, то зараз зрозуміли, що гроші якщо і повернулися, то на короткий проміжок часу. Тому більш довгострокові оцінки не підходять, а ліквідність змушує бажати кращого", - ремствують аналітики.

Сьогодні ще ніхто не може дати навіть приблизний прогноз строків закінчення кризи в США і Європі, що також відкладає реалізацію потенціалів українських акцій на невизначений час. На думку аналітиків, акції можуть бути рекомендовані тільки довгостроковим інвесторам. У результаті можна зробити висновок: поки обстановка на світових фондових майданчиках залишається нестабільною, малоймовірний стійкий приплив капіталу і на український ринок.

На думку експертів, як тільки довіра інвесторів до ринків акцій відновиться, відбудеться поновлення підйому на українському ринку, але й у цьому випадку потік ліквідності, швидше за все, буде спрямований у сектор "блакитних фішок". І лише коли учасники ринку переконаються в сталому характері зростання - у другий ешелон. "Коли відновиться зростання у другому ешелоні, прогнозувати важко, але це може відбутися вже цього року, якщо скоротиться невизначеність щодо світового фінансового сектору і динаміки прибутку західних корпорацій", - припускають аналітики. Поки ж аналітичні департаменти продовжують шукати найцікавіші акції другого ешелону, які найменше залежать від світової фінансової кризи. Правда, тут велике значення в цей момент також має ліквідність акцій. "Навіть сильна, але малоліквідна акція може вирости менше за певний період, ніж акція менш сильного у фундаментальному відношенні, але більш ліквідного аналога. Тому акції другого-третього ешелонів на даний момент мають менше шансів для зростання. Цілком можливо, що інтерес великих інвесторів до українського ринку акцій буде недостатній для того, щоб серйозно підняти обсяг торгів акціями другого-третього ешелонів навіть у річній перспективі", - говорить голова департаменту аналітики Astrum Investment Management Юрій Бєлінський.

Де жевріє життя

У ситуації, що склалася, пріоритетом залишаються інвестиції в інфраструктуру, вважають більшість аналітиків. По-перше, вони в найменшій мірі залежать від світової фінансової кризи. По-друге - зростання у них забезпечується сильним внутрішнім попитом разом із проблемами, що нагромадилися за останні десятиліття, недофінансування інфраструктурних секторів. У результаті недофінансування економіка вже зазнає жорсткі інфраструктурні обмеження (електроенергія, газ, транспорт), які надалі будуть тільки наростати.

Також експерти радять придивитися до енергогенеруючих компаній. "Зараз енергогенеруючі компанії перебувають у важкому фінансовому становищі через спад попиту на енергію, заморожені тарифи на енергію та держпідтримку вугільної галузі на шкоду енергогенераторам. У перспективі очікується призупинення економічного спаду і стабілізація, якщо не збільшення, динаміки попиту на енергію. Крім того, енергогенератори вичерпали дороге вугілля, акумульоване восени 2008 року, і вже використовують вугілля, що подешевшало, що повинне позитивно відбитися на валовій маржі компаній у другому півріччі 2009 року. Проте регулювання тарифів енергогенеруючих компаній з боку НКРЕ та існуюча модель оптового енергоринку обмежують рентабельність даного бізнесу і негативно позначаються на інвестиційній привабливості галузі", - вважає директор аналітичного департаменту інвестиційної групи "Сократ" Костянтин Степанов.

Аналітики Phoenix Capital вважають найбільш фундаментально сильними секторами української економіки металургію, коксохімію і сільське господарство. "Українські метпідприємства збільшили добову виплавку сталі з 53 тис. тонн у листопаді 2008 року до 76 тис. тонн у червні 2009-го. На серпень же Мінпромполітики прогнозує 94 тис. тонн. Настільки різке відновлення металургії "витягне" за собою ще одну галузь - коксохімію. Попит на кокс буде рости і через збільшення виплавки сталі, і через зростання норми споживання коксу - дорогий природний газ стимулював металургів заміняти його коксовим газом. Говорячи про конкретних емітентів, то найбільш привабливі ціни на ринку в компаній, що входять у холдинг "Метінвест": Авдієвського коксохіма, Єнакіївського метзаводу та "Азовсталі". Крім того, у лідерах зростання може опинитися ще один коксохім - Ясиновський", - говорить старший аналітик компанії Андрій Нестерук.

У сільськогосподарському секторі вибір не менший. За оцінкою ІК Phoenix Capital, інвесторам слід звернути увагу на акції Kernel і MCB Agricole. "Сільське господарство привабливе як через багаті природні ресурси країни, так і через сьогоднішнє зростання цін на сільгосппродукцію на тлі "дешевих" посівної і збиральної кампаній.

Собівартість нинішнього врожаю низька внаслідок девальвації гривні і дешевих паливно-мастильних матеріалів", - прогнозує Андрій Нестерук.

Оцінка 25 найбільш привабливих українських емітентів

Компанія Тікер Галузь Поточна ціна,$ Зрост. із початку року,% Кап-ція, $ млн. У вільному обігу,% Потенц. зрост.,%
Укррос UROS харчова 0,050 28 5 20 +431
Агрохолдинг "Мрія"(GDR) MAYA GR харчова 11,82 38 251 20 +111,5
Центренерго CEEN енергетика 0,863 33 319 22 +105,45
MCB Agricole 4GW1 GR харчова 2,8 23 48 24 +105
Крюковський ВБЗ KVBZ машинобуд. 1,516 32 174 11 +79,2
Авдієвський коксохім AVDK ГМК 0,877 55 171 3 +77,41
Ясиновський коксохім YASK ГМК 0,150 48 41 15 +74,88
Мотор Січ MSICH машинобуд. 85,21 82 169 34 +71,22
Донбасенерго DOEN енергетика 4,762 34 113 14 +58,14
Луганськтепловоз LTPL машинобуд. 0,238 42 52 24 +55
Харцизський трубний завод HRTR труби 1,055 27,9 274 н.д. +52,8
Укрсоцбанк USCB фінанси 0,039 27 498 4,3 +51,06
Дніпроенерго DNEN енергетика 92,7 52 553 2 +48,18
Форум FORM фінанси 0,815 45 184 14 +44,04
Сумське НВО ім.Фрунзе SMASH машинобуд. 3,258 69 232 14 +44
Концерн Стирол STIR хімія 3,070 23% 83 8 +32,75
Новомосковський трубний завод NVTR труби 0,95 -47,7 190 н.д. +31,1
Азовсталь AZST ГМК 0,183 68 771 4 +29,8
ММК ім.Ілліча MMKI ГМК 0,144 33 483 10 +25,9
Миронівський хлібопродукт (LSE) MHPC LI харчова 8,000 106 886 22 +22
Агрохолдинг "Кернел" (WSE) KER PW харчова 11,538 180 793 41 +20,25
Єнакіївський метзавод ENMZ ГМК 14,64 121 154 8 +19,36
Маріупольський важмаш MZVM машинобуд. 2,325 30 36 16 +13,62
Райффайзен Банк Аваль BAVL фінанси 0,039 29 955 4 +12,04
Астарта (WSE) AST PW харчова 8,552 130 214

За даними ІК Драгон Капітал, Трійка Діалог Україна, Фойл Сек’юрітіз, Аструм, Сократ, Фенікс Капітал, АРТ Капітал і ТАСК

Папери, що затаїлися,

З ринкової екзотики аналітики рекомендують звернути увагу на цілу низку секторів економіки, які опинилися за межами уваги інвесторів або брокерів через високі галузеві ризики. На думку Андрія Беспятова, директора аналітичного департаменту інвестиційної компанії Dragon Capital, до них можна віднести Житомирський масложировий завод (потенціал зростання 182%), НВО ім. Фрунзе (76%), агрохолдинг "Мрія" (76%), "Креатив Груп" (154%). "Також існує ціла низка паперів, які мають специфічні ризики, але їх можна розглядати як довгострокову інвестицію. Серед них ПБК "Славутич" (потенціал зростання 110%), суднобудівний завод "Затока" (100%), "Київмедпрепарат" (159%). Вартість акцій цих компаній у період кризи впала дуже сильно, однак вони можуть принести істотний дохід за умови, що інвестиції будуть довгостроковими, а розвиток компаній буде відбуватися за передбачуваними сценаріями без значної зміни рівня ризиків, пов'язаних із цими компаніями", - говорить Беспятов.

У компанії "ТАСК" такими паперами вважають папери фармацевтичної і харчової промисловості. Однак ця група, на думку начальника аналітичного відділу компанії Андрія Шевчишина, має низьку еластичність до зниження купівельної спроможності населення, а також зовнішньої кон’юнктури. "До того ж цінні папери цих галузей обмежено представлені на фондовому ринку України, і їх ліквідність не дає підстав говорити про ефективність інвестицій", - уточнює п. Шевчишин.

Прогноз

На думку керівника аналітичного департаменту ІГ "АРТ-Капітал" Дмитра Монакова, поточне зростання котирувань продовжиться до середини серпня. У міру девальвації гривні зростання буде послаблятися і до вересня перейде у фазу корекції. "Поновлення зростання ми очікуємо до кінця осені, навздогін за фондовими ринками США. Дані висновки підтверджуються технічним аналізом індексу ПФТС. Подібний сценарій передбачає сприятливу можливість швидкого заробітку на акціях як на короткотерміновому горизонті (до місяця), так і на довгостроковому (купівля ліквідних емітентів, що володіють гарними довгостроковими перспективами на стадії корекції), - говорить Монаков. - Для реалізації ефективної стратегії ми рекомендуємо для вкладень ліквідні емітенти, які належать до перспективних і надійних секторів та з фундаментальної точки зору мають високі апсайди".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua