Український ринок акцій - десять тижнів безпросвітного щастя — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Український ринок акцій - десять тижнів безпросвітного щастя

Фондовий ринок
1617
За останні два з половиною місяця індекс ПФТС виріс більш ніж у 2, 3 рази. За минулий тиждень фондовий ринок виріс ще на 7%.
Вітчизняний фондовий ринок продовжив свою переможну ходу. Минулий тиждень став десятим поспіль, коли основні індикатори фондового ринку продемонстрували позитивну динаміку. Так, за період з 18 по 22 травня індекс ПФТС виріс на 6,6% - до 444,5 пункту, а індекс Української біржі додав 7,4% і на закриття торгів у п'ятницю досяг 1132 пунктів. Усього ж за останні 2,5 місяця вітчизняний ринок акцій виріс уже більш ніж на 120%.
Закордон нам допоможе
Більшість експертів уважають основною причиною продовження зростання українських індексів минулого тижня позитивний вплив зовнішніх ринків. "Підтримку українському ринку зробило те, що більшість світових ринків демонстрували позитивну динаміку", - говорить начальник відділу торгівлі цінними паперами інвесткомпанії "Трійка Діалог Україна" Володимир Грищенко.
На його думку, приплив оптимізму в західних інвесторів був забезпечений непоганими статистичними даними зі США і єврозони, виходом квартальних даних низки великих компаній, а також ослабленням долара і зростанням цін на сировинних ринках. Втім, підсумкові результати розвинених ринків за минулий тиждень виявилися досить скромними. Американський ринок (індекс S&P 500) виріс із 18 по 22 травня на 0,2%, англійський FTSE 100 додав за тиждень 0,3%, а японський NIKKEI 225 і зовсім не змінився, а глобальний індекс MSCI World збільшився всього на 1,8%.
Настільки незначні цифри зростання індексів викликані тим, що в другій половині минулого тижня фондові ринки просіли на 2-3%. Втім, ще в понеділок інвестори були сповнені оптимізму щодо швидкого відновлення економіки, що позначилося в стрімкому зльоті більшості фондових ринків. Американський S&P 500 додав відразу 3,04%, англійський FTSE 100 - 2,2%. У вівторок ентузіазму на фондових біржах було вже набагато менше. Так, S&P 500 скоротився на 0,2%, у той час як європейський ринки виросли на 1-2%. Настрій інвесторам зіпсувала статистика по ринкові первинного житла, що вийшла в США.
"З урахуванням сезонності кількість нових будинків і квартир, зданих у квітні, знизилася на 12,8% - до мінімального за останні 50 років значення в 458 тисяч", - відзначають аналітики Astrum Investment Management. Позитивним моментом стала заява керівництва банків Goldman Sachs, Jpmorgan Chase і Morgan Stanley, у якій вони повідомили про готовність повернути надані їм восени минулого року стабілізаційні кредити загальним обсягом 45 мільярдів доларів.
Англійці ховають інформацію
Наступного дня подразником для ринків став прогноз ФРС про розвиток американської економіки. Чиновники значно погіршили прогнози на 2009 рік. Так, тепер у ФРС очікують, що за підсумками 2009 року безробіття виросте до 9,6% (раніше очікувалося, що до 8,8%). У результаті американський фондовий ринок просів на 0,5%. У це ж час європейські індекси підвищилися на 0,5%.
У четвер хвиля песимізму докотилася і до європейських фондових ринків.
"Негативний вплив на інвесторів виявило попередження рейтингового агентства Standard & Poor's про те, що при поточному рівні бюджетного дефіциту Великобританії вона може втратити вищий кредитний рейтинг "ААА", - говорять аналітики Astrum Investment Management. Імовірно, інвестори також не дуже добре сприйняли новину про те, що міністерство фінансів Великобританії не буде оприлюднювати результати стрес-тестів банків. "Уряд вирішив, що публікація результатів може викликати нестабільність на фінансових ринках, після чого їм доведеться вживати додаткових заходів щодо підтримки фінансової системи", - відзначає голова правління компанії " Автоальянс-Інвест" Дмитро Тараненко. У підсумку американські та європейські індекси втратили 1,5-3%.
Втім, до п'ятниці оптимізм знову почав переважати на фондових ринках, і до 19.30 за київським часом більшість індексів виросли на 0,2-1%.
Пробуджений інтерес
Учасники українського ринку відзначають, що, крім сприятливого впливу Заходу, на вартості українських акцій позитивно позначається збільшений інтерес приватних інвесторів до вітчизняного ринку. "Обсяги торгів порівняно із зимою і початком весни значно виросли, це може свідчити про те, що інтерес інвесторів до фондового ринку України поступово відновлюється", - говорить аналітик Групи компаній "ТЕКТ" Андрій Заріпов.
При цьому експерт відзначає, що мова йде саме про вітчизняних інвесторів, тому що іноземці поки займають вичікувальну позицію через високі політичні й валютні ризики. Владимир Грищенко також відзначає, що після запуску інтернет-трейдинга в Україні кількість коштів приватних інвесторів на ринку помітно збільшилася. Нагадаємо, зараз два торговельні майданчики працюють із цією технологією. Українська біржа запустила ринок заявок (дає можливість реалізувати систему інтернет-трейдинга) з 27 березня, а біржа ПФТС - з 15 травня.
В абсолютних цифрах активність торгів на ринку акцій у травні виросла більш ніж втричі порівняно з початком року. Так, якщо ще в лютому середньоденний обсяг торгів на біржі ПФТС (єдиний реально працюючий майданчик на той момент) становив 4, 5 мільйони гривень, то вже в травні на Українській біржі та ПФТС сума угод, що щодня укладаються, перевищувала 15 мільйонів гривень.
Заробили на зростанні
Редакційні інвестиції за період з 15 по 21 травня принесли 17 тисяч гривень (1,36%). Найбільш результативним минулий тиждень виявився для портфеля зі збалансованою стратегією інвестування, він заробив 7,7 тисячі гривень (3,3%). Минулого тижня лідерами зростання серед паперів, що входять до складу "Збалансованого", стали акції Райффайзен Банку Аваль, вони подорожчали на 17,9%. Папери його конкурента Укрсоцбанка виросли в ціні на 11,9%. "Стабілізація курсу гривні, а також поліпшення банківської статистики, яка інформує про те, що вперше з початку кризи в банківській системі зареєстрований позитивний приплив депозитів фізосіб, позитивно вплинули на оцінку акцій компаній фінансового сектору", - говорить Андрій Заріпов. Успішним виявився минулий тиждень і для паперів "Укрнафти" - вони подорожчали на 12,2%. Єдиним невдахою в складі "Збалансованого" стали папери "Маріупольтяжмаша", вони подешевшали майже на 9%.
Портфель із агресивною стратегією інвестування заробив 6,6 тисячі гривень, або 1,5%. Більшість акцій, що входять до його складу, не змінилися в ціні, тому що реальних угод з ними за звітний період не відбувалося. Однак подорожчання паперів "Мостобуду" (14,9%), "Крименерго" (4,4%) і шахти " Червоноармійська-Західна №1" на 3,9% дозволили цьому портфелю продемонструвати гідний результат.
Аутсайдером минулого тижня став "Консервативний" - йому вдалося заробити всього 2,8 тисячі гривень, або 0,5%. Облігації, що входять до його складу, у ціні не змінилися. Незначно подорожчали папери інвестфондів "СЕБ фонд грошовий ринок" (+0,34%) і "Парекс фонд Українських облігацій" (+0,6%). Доларовий депозит у гривневому еквіваленті виріс на 0,25%. Це відбулося за рахунок того, що національна валюта минулого тижня припинила зміцнюватися і навіть трохи подешевшала (курс покупки долара на міжбанку виріс на 5 копійок - до 7,6 гривні за долар). Найбільш удалим активом у складі "Консервативного" виявилося золото, воно подорожчало на 1,5%. Світові ціни на жовтий метал 20 травня досягли двомісячного максимуму - за одну трійську унцію золота пропонували 937 доларів. Вартість дорогоцінного металу зростає через збільшення інвестиційного попиту на золото, який, у свою чергу, підвищується на очікуваннях зростання інфляції в довгостроковій перспективі.
Коментарі експертів
Андрій Беспятов, директор аналітичного департаменту інвесткомпанії "Драгон Капітал":
Я б не говорив про пряму кореляції між курсом і динамікою ринку, але проте зв'язок цих показників прослідковується досить добре. Для іноземних інвесторів динаміка курсу гривні - більш важливий і чутливий фактор, оскільки при інвестуванні в українські папери вони повинні враховувати, крім цінових коливань, ще й валютні ризики.
З початком зміцнення гривні акції стали більш цікавим інструментом, тому що в інвесторів з'явилася можливість заробити не тільки на збільшенні вартості цінних паперів, але й на зміні курсу гривні.
На даному етапі ми не виключаємо тимчасового зміцнення гривні під впливом короткострокових факторів. Таких як продаж інвалюти комерційними банками відповідно до нових вимог до нормативу відкритої валютної позиції і продаж готівкової іноземної валюти населенням через очікування, що змінилися, відносно динаміки курсу національної валюти.
Однак даний тренд, швидше за все, закінчиться через кілька місяців, коли вплив цих факторів ослабне, і ми знову побачимо невеликий відкіт курсу гривні.
Через зміцнення гривні іноземні інвестори почали звертати увагу навіть на внутрішні українські облігації, які раніше їх взагалі не цікавили через проблеми із платоспроможністю самих емітентів, обмеженою прибутковістю і значними валютними ризиками. Зараз же з урахуванням зміцнення гривни окремі емітенти і окремі випуски стали цікавішими для покупців.
Для українських інвесторів валютний курс також відіграє дуже важливу роль. Під час кризи багато конвертували свої заощадження у тверду валюту, оскільки це був найбільш надійний спосіб заощадження накопичень. Зараз же на тлі ослаблення долара частина українців конвертує долари і євро назад у гривню. А тому що довіра до банківської системи ще дуже низька, частина місцевих інвесторів готова ризикувати і вкладати свої гроші в акції, щоб заробити на зростанні фондового ринку, який ми спостерігаємо з березня цього року. У поточних умовах з'являється усе більше людей, які намагаються заробити на гривні, що зміцнюється, шляхом таких спекуляцій з акціями. Хоча говорити про масове повернення інвесторів на фондовий ринок поки ще зарано.
Юрій Ковальов, портфоліо-менеджер "СЕБ Ессет Менеджмент Україна":
Звичайно, якщо національна валюта стрімко девальвує, це призводить до того, що привабливість акцій і облігацій компаній, номінованих у цій валюті, знижується.
Іноземні інвестори традиційно вважають свою прибутковість у доларах або євро, хоча купують і продають папери українських компаній за гривню. У такому випадку, навіть якщо ціна паперу залишається незмінною, коливання курсу гривні стосовно долара або євро може принести інвесторові як прибуток, так і збиток. Тому валютні коливання уважно відслідковуються, а ревальваційні або девальваційні очікування впливають на рішення інвесторів щодо покупки або продажу паперів.
Зміна курсу долара може значно впливати на добробут компаній. Наприклад, для металургії, де більша частина продукції йде на експорт, падіння курсу гривні може зіграти на руку. У той же час для компаній, що мають високу частку зобов'язань у доларах, а доходи - у гривнях, зростання курсу долара може стати фатальним.
Борис Давиденко, Таїсія Герасимова
За матеріалами:
Діло
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас