НБУ має намір підтримувати ліквідність банків на достатньому рівні


НБУ має намір підтримувати ліквідність банків на достатньому рівні

Національний банк України (НБУ) має намір підтримувати ліквідність банків на достатньому рівні, протидіючи при цьому інфляційному тиску.

"НБУ… в умовах негативного впливу світової фінансово-економічної кризи буде проводити гнучку і зважену грошово-кредитну політику, спрямовану, з одного боку, на нівелювання інфляційного та девальваційного тиску, а з іншого – на підтримку ліквідності банківської системи на рівні, достатньому для виконання нею своїх функцій", - говориться в монетарному огляді за перший квартал 2009 року на офіційному веб-сайті НБУ.

Нацбанк нагадує, що на 2009 рік передбачені темпи приросту монетарної бази на 6%, грошової маси – на 8%.

Згідно з оглядом, ситуація на грошово-кредитному ринку в січні-березні проявляла ознаки поступового відновлення. Разом з тим, за оцінкою НБУ, в умовах зменшення прибутковості бізнесу підсилилася загроза зростання тінізації економіки.

"Девальвація національної валюти певною мірою сприяла поновленню конкурентоспроможності продукції вітчизняних експортерів, що посприяло уповільненню падіння експортоорієнтованих галузей і галузей, що забезпечують їхні виробничі процеси. У той же час погіршення фінансових результатів підприємств і уповільнення зростання доходів населення обумовили погіршення динаміки галузей, орієнтованих на забезпечення споживчого та інвестиційного попиту", - говориться в документі.

За даними НБУ, фінансовий результат підприємств від звичайної діяльності до оподатковування (крім малих, сільськогосподарських підприємств і бюджетних установ) за січень-лютий-2009 становив усього 38,6% від обсягу цього показника за січень-лютий-2008.

Щодо інфляції, що склала в січні-березні 5,9%, в огляді вказується, що основними факторами зниження інфляційного тиску були: стабілізація обмінного курсу гривні, стримана бюджетна політика та зниження сукупного попиту в результаті зниження доходів населення і споживання.

"Зниження інфляції в результаті погіршення рівня життя громадян не може мати довгострокових позитивних наслідків для розвитку економіки", – підкреслюється в огляді.

НБУ також відзначає, що за рахунок недовиконання планових видатків у січні-березні в 2009 році зберігся профіцит зведеного бюджету в розмірі 71,6 млн грн. При цьому дефіцит державного бюджету за цей період склав 333,4 млн грн.

В огляді також вказується, що НБУ за перший квартал здійснив операції з викупу державних облігацій України на загальну суму 9,9 млрд грн. За цей же період Мінфін України за рахунок розміщення внутрішніх держоблігацій залучив у держбюджет 3 млрд 083,17 млн грн. Крім того, для збільшення статутного капіталу банків у січні-2009 випущені держоблігації на 3,7 млрд грн.

За даними Нацбанку, середньозважена прибутковість по облігаціях внутрішньої державної позики (ОВДП) під час первинного розміщення в січні-березні становила 12,33% (у січні – 9,88%, а в лютому-березні – 15,6%).

У повідомленні також відзначається, що загальний обсяг торгів на фондовій біржі ПФТС (найбільший організатор торгівлі цінними паперами в країні) у січні-березні зменшився в порівнянні з аналогічним періодом минулого року в чотири рази - до 2,47 млрд грн.

При цьому на тлі зменшення лімітів на інвестування у фінансові інструменти країн з перехідною економікою продовжилася тенденція по зменшенню обсягів участі на ринку іноземних інвесторів: обсяг ОВДП у власності нерезидентів за перший квартал зменшився на 292,4 млн грн – до 174,8 млн грн, що становить 0,5% від загальної суми ОВДП в обігу.

НБУ також відзначає підвищення банками ставок по своїх операціях: на міжбанківському кредитному ринку середньозважена ставка збільшилася з 23,5% річних (у тому числі по кредитах "овернайт" – 22,4%) у грудні-2008 до 30,8% (30,9%) у березні-2009.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua