Затишшя перед паливною бурею — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Затишшя перед паливною бурею

Енергетика
10858
Травневе бурхливе пожвавлення світового нафторинку змушує експертів знову очікувати підвищення роздрібних цін. Але не в найближчі два, а то й три тижні, запевняють оператори ринку. Хоча, як прогнозують галузеві аналітики, якщо світовій динаміці вдасться закріпитися, то, можливо, ціни на українських заправках у червні підстрибнуть на цілих 80 коп./л.
Спостережуване останнім часом зростання котирувань на нафту має всі шанси традиційно потягнути за собою підвищення вартості бензину і дизпалива в Україні. Ціни нафтових ф'ючерсів з початку квітня на світових торговельних майданчиках виросли в середньому на 20%, впритул наблизившись до $60 за барель. А вчора вартість сировини марки WTI у Нью-Йорку вперше за півроку перевищила і цей бар'єр. Відповідно, підтяглися і світові котирування на паливо. Зокрема, ціни на бензин з початку травня вже підстрибнули на $117, до $587 за 1 т.
З початку цього місяця український ринок став реагувати на світові тенденції нафторинку. За підсумками першого тижня травня ціни на кордоні України на бензин виросли на 14%, а на дизельне паливо - майже на 8%. Правда, обсяги імпортних партій поки залишаються незначними - за першу декаду травня було завезено лише 50 тис. т бензину (проти 170 тис. т торік), а дизпалива - усього 30 тис. т. У середньому ж ціни на паливо в Україні у великому опті цистерновими партіями хоч і виросли незначно за останній тиждень (у межах 1%), у місячній перспективі, навпаки, показували зниження на рівні 4-5% залежно від марки бензину, і 5% - на дизпаливо.
Учасники ринку відзначають, що потенціал до підвищення роздрібних цін є, якщо виходити лише зі світової динаміки. Але реалії українського ринку такі, що оператори навряд чи будуть найближчим часом суттєво переглядати ціни на автозаправках. "Принаймні, це не питання найближчих 30 днів", - говорить комерційний директор "УТН-Схід" (мережа АЗС під брендом "Укртатнафта") Віталій Леончук, уточнюючи, що ціни на стелах станцій зараз нижчі від рекомендованих Мінпаливом на 10 коп.
Відзначимо, що останнім часом роздрібні ціни відчувають на собі серйозні коректування з боку зменшуваного попиту, на якому не кращим чином позначилися в минулі маївки. "За свята прокачування на заправках ще більше впали, оскільки на цей час завмирає споживання бізнес-сегментом. І тільки на курортних напрямках - у Криму та Херсоні - обсяги реалізації показали зростання", - констатує Леончук.
На думку експертів, накопичені запаси нафтопродуктів і низький попит у найближчі тижні не дадуть цінам на заправках відчутно поповзти вгору: "Традиційно перед посівною привозиться велика кількість палива, залишки якого продаються лише до початку червня. До кінця травня ми не бачимо передумов для подорожчання нафтопродуктів більш ніж на 5 коп./л", - припускає голова консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн. Але експерт у середньостроковій перспективі також не виключає розгортання більш песимістичного сценарію для вітчизняних автомобілістів. "Якщо спостережуваний стрибок світових цін на бензин майже на $120 протримається хоча б два тижні, а то й місяць, то, беручи до уваги теперішній валютний курс, це виллється в подорожчання палива на 80 коп. за 1 л", - міркує Куюн.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас