Нацбанк заробляє на пільговиках


Нацбанк заробляє на пільговиках

НБУ вирішив викуповувати в банків валюту, не використану для пільгового погашення кредитів, на 10 коп. дешевше, ніж вона продається на цільових аукціонах

Таке рішення у центробанку пояснюють необхідністю поліпшити взаємодію банків з позичальниками. Банкіри вважають, що ноу-хау приведе до труднощів для позичальників.

На черговому валютному аукціоні, що відбувся в п'ятницю, банкірів чекав сюрприз. Регулятор викуповував у них невикористану валюту, придбану на попередніх аукціонах, за курсом 7,7 грн./$1 - тобто на 10 коп. дешевше, ніж продавав. Враховуючи 0,2%-вий збір у Пенсійний фонд, загальні втрати кредитно-фінансових установ, що не реалізували валюту позичальникам за пільговим курсом, склали близько 0,12 грн. на $1.

Директор департаменту зовнішньоекономічних зв'язків Сергій Круглик заявив "i", що у зворотному викупі доларів за курсом 7,7 грн./$1 немає нічого незвичайного. "Центробанк щодня заявляє коридор своїх валютних інтервенцій (купівля - 7,7 грн./$1, продаж - 7,9 грн./$1) і працює по цих курсах", - говорить пан Круглик. За його словами, різниця буде стимулювати банкірів чіткіше вибудовувати свою роботу з позичальниками, не завищуючи заявки на купівлю валюти на цільових аукціонах.

НБУ не інформує, яку кількість доларів він викупив у банків у минулу п'ятницю, однак, судячи із цифр, збитки банків могли бути значними, тому що на попередньому аукціоні обсяги продажів валюти за пільговим курсом склали більше $70 млн. (у середньому банкіри повертають 20-30% купленої для позичальників валюти).

Банкіри вважають дії центробанку дивними. "На минулому аукціоні Нацбанк викуповував невикористану валюту по 7,8 грн./$1. Таким чином, ми втрачали тільки збір у ПФ", - говорить один з фінансистів. Тепер же, обіцяють банкіри, бажання НБУ заробити на цільових аукціонах приведе до труднощів для кінцевих покупців валюти.

"Мені потрібно якось списувати збитки від зворотного продажу валюти НБУ. Швидше за все, ми їх перекладемо на плечі позичальників, які будуть купувати валюту за курсом, близьким до 8 грн./$1", - говорить скарбник одного з великих банків з іноземним капіталом.

Його колега з великого регіонального банку стверджує, що ускладниться і процес придбання валюти. "У такій ситуації банки не будуть купувати валюту під автоматично формований реєстр позичальників, які повинні погашати кредит, а потім повертати непродану валюту НБУ. Тепер позичальникам доведеться обов'язково відкривати поточний рахунок і розміщувати на ньому гривню на один-два тижні для купівлі валюти за пільговим курсом", - говорить банкір.

У свою чергу, скарбник з банку з українським капіталом вважає, що така процедура буде дуже вигідна великим банкам з великими обсягами валютних кредитів фізичних осіб. "Рішення НБУ знизити курс зворотного викупу лобіювали деякі найбільші банки, які зможуть заробити на розміщенні гривні клієнтів на поточних рахунках, - вважає фінансист. - Гривня на поточних рахунках позичальників розміщується без відсотків, і за один-два тижні її можна кілька разів прокрутити через овернайт, піки вартості якого доходять до 120% річних".

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua