Стельмах відривається від стеження — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Стельмах відривається від стеження

2429
Минулого тижня Нацбанк почав позбуватися урядової опіки. 12 березня Кабмін подав до Верховної Ради законопроект про внесення змін до Закону "Про держбюджет на 2009 р.", яким скасовується узгодження із КМУ рефінансування банків терміном понад 14 днів. Зміни також скасовують зобов'язання регулятора викуповувати у власників держоблігації за номінальною вартістю.
"Подача урядом такого документа до ВР сигналізує про те, що Україні дуже потрібні гроші Міжнародного валютного фонду. Адже відновлення незалежності НБУ було однією з основних вимог МВФ", - прокоментував ситуацію начальник відділу аналізу фінансових ринків ІНГ Банку Україна Олександр Печеріцин.
Експерти вважають, що прийняття цих змін позитивно позначиться на фінансовому ринку. "Припинення прямого впливу уряду на рефінансування комерційних банків дозволить спростити процес виділення коштів, а в окремих випадках і усунути політичний вплив на прийняття рішень щодо окремих фінустанов", - розповів радник голови правління Укргазбанку Олександр Охрименко.
"Негативна сторона новацій - це низька прозорість дій Нацбанку. Обмеження інформації щодо рефінансування може підсилити панічні настрої на ринку", - доповнив його Печеріцин.
Передбачається, що скасування погоджувальної процедури виллється в збільшення обсягів фінансування НБУ своїх підопічних. "У січні обсяги рефінансування центробанку були мінімальними - менше 5 млрд грн., причому левова частина цих коштів виділена на основі рішень, прийнятих у грудні минулого року. Основною причиною їх скорочення була саме невизначеність, пов'язана з участю уряду в процедурі рефінансування", - відзначив начальник відділу аналізу та досліджень Райффайзен Банку Аваль Дмитро Сологуб.
Згідно з попередніми прогнозами, після прийняття нових правил рефінансування його середньомісячні обсяги зростуть до 15-17 млрд грн. Фінансисти не приховують, що цього року банківська система буде мати гостру потребу в значних грошових вливаннях: з 2 лютого по 3 березня залишки на коррахунках фінустанов упали відразу на 5 млрд грн. (до 13,2 млрд грн.), після чого вони почали регулярно порушувати терміни проведення платежів. "Нестача коштів на коррахунках досягає 6-8 млрд грн. на день. Так що банки мають гостру потребу в рефінансуванні", - говорить Охрименко. Інакше буде розвиватися ситуація з викупом держоблігацій: більшість опитаних фінансистів впевнені, що після прийняття нового закону центробанк помітно зменшить обсяги викупу ОВДП.
За прогнозами, щомісяця НБУ буде скуповувати держоблігацій не більше ніж на 0,5-0,7 млрд грн., за оптимістичними - на 0,8-1 млрд грн. За даними Нацбанку, з 1 січня по 10 березня він уже викупив у власників ОВДП на 4,4 млрд грн. Станом на минулий вівторок у портфелях фінустанов перебувало держпаперів на 17,1 млрд грн., нерезидентів - на 3,4 млрд грн., інших структур - на 0,4 млрд грн.
Банкіри не сумніваються в прийнятті Верховною Радою урядового законопроекту: передбачається, що голосування з нього відбудеться вже на цьому тижні. Причина такої впевненості проста: він входить до списоку вимог МВФ, кредит якого Україна намагається одержати в найкоротший термін.
Олена Кравцова
За матеріалами:
Деловая Столица
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас