Кому і скільки винен "Нафтогаз" — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Кому і скільки винен "Нафтогаз"

Енергетика
1249
Кредитна заборгованість НАК "Нафтогаз України" перевищила 34, 5 мільярди гривень. Дві третини цієї суми монополіст повинен повернути вже до кінця 2009 року.
У розпорядження газети "Дело" потрапили документи, що містять інформацію про поточні фінансові зобов'язання НАК "Нафтогаз України". Ці дані менеджмент компанії надав уряду в рамках підготовки фінплану "Нафтогазу" на 2009 рік.
Згідно з отриманою інформацією, в 2009 році в найбільшої держкомпанії минає термін повернення кредитів на суму понад 25 мільярди гривень. Ще чотири мільярди гривень компанія заплатить банкам як відсотки. Загальний обсяг запозичень на початок поточного року перевищив 34, 5 мільярди. При цьому кілька кредитів були надані компанії під заставу газу в підземних газосховищах.
Найбільшим кредитором "Нафтогазу" на теперішній момент виступає державний Ощадбанк. Газовики позичили в цієї фінустанови більше 18 мільярдів гривень наприкінці минулого року, щоб в екстреному порядку сплатити борг за російський газ.
Географія пошуку грошей "Нафтогазом" не обмежується Україною. З 12 фінансових установ, які позичали українській держкомпанії протягом 2004-2008 років, - сім іноземних банків. Їхні позики сьогодні найбільш проблематичні для "Нафтогазу", оскільки надавалися в доларовому еквіваленті, курс якого значно виріс. Із загального боргу на 34,5 мільярди гривень частка кредитів в іноземній валюті перевищує 40%.
Кредитори задоволені
На фінансову дисципліну "Нафтогазу" банки-кредитори поки не скаржаться. Представники фінустанов, що працюють із "Нафтогазом", запевняють, що за рахунками він платить вчасно. "Затримок з виплатою відсотків ("Нафтогазом". - ред.) - нема, і я ніякої небезпеки не бачу", - повідомив член наглядової ради державного Укрексімбанку Віктор Тополов. Експортно-імпортному банку газова компанія винна понад 800 мільйонів гривень.
Причини для хвилювань можуть бути в іншої державної фінустанови - Ощадбанку. Термін повернення 18 мільярдів гривень, які були позичені НАКу торік, настане вже до кінця грудня. Однак у фінансовому плані "Нафтогазу" на 2009 рік запланована зміна графіка погашення кредитів Ощадбанку. Це означає, що гроші фінансовій установі цього року можуть не повернути. Голова правління Анатолій Гулей не став прогнозувати ймовірність повернення боргів "Нафтогазом України" до кінця грудня.
"Вам потрібно дзвонити екстрасенсові, який добре ворожить на політичній гущі, - сказав він. - Я дивлюся на ті цифри, які в мене є сьогодні". При цьому банкір підтверджує, що поки НАК платить справно, і претензій до нього немає.
Директор з корпоративного бізнесу Альфа-Банку (Україна) Євген Березовський також не сумнівається в платоспроможності найбільшої енергетичної компанії країни. "НАК "Нафтогаз України" протягом багатьох років є великим клієнтом банку. Компанія завжди вчасно виконує свої зобов'язання перед нами", - констатує він.
Спокій кредиторів за платоспроможність "Нафтогазу" вселяє віру газової монополії у власні сили. На міжнародній конференції в Брюсселі, яка відбудеться 23 березня, представники Кабміну піднімуть питання про нову позику в розмірі 2,3 мільярди євро. Ці гроші, за словами міністра палива та енергетики Юрія Продана, необхідні на модернізацію газотранспортної системи України.
У той же час минулого тижня міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service внесло "Нафтогаз" у список компаній, корпоративний рейтинг яких найближчим часом може бути знижений. Аналітики агентства вважаються, що залежність НАКу від державної підтримки найближчим часом може тільки збільшитися. У той же час політична та економічна ситуація, що погіршується, може утруднити здатність уряду України надати компанії своєчасну допомогу.
Газ узятий у заручники
Варто відзначити, що більше мільярда гривень кредитних коштів у минулому році були надані НАКу під забезпечення газом, закачаним у підземні газові сховища. Заступник голови "Нафтогазу" з фінансових питань Юрій Колбушкін, пославшись на комерційну таємницю, відмовився повідомити точний обсяг газу, який виступає забезпеченням кредитів газової компанії. Але враховуючи торішню вартість газу (179,5 долара за тисячу кубометрів), а також курс національної валюти, можна припустити, що ця цифра може досягати 1,5 мільярди кубометрів газу.
Федір Орищук, Ольга Василевська
За матеріалами:
Діло
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас