25163
Рекордний обвал
— Нерухомість
Первинний ринок житла в столиці практично вмер - покупців, готових вкласти кошти в споруджуваний об'єкт, одиниці. За твердженням ріелторів, не продаються квартири навіть у зданих в експлуатацію будинках, незважаючи на пропоновані знижки в 10-20% і впровадження різних програм лояльності.
Експерти прогнозують, що найближчим часом ситуація не зміниться і ціни будуть знижуватися. У той же час межа міцності забудовників, які несуть витрати навіть за умови замороження своїх проектів, практично вичерпана.
Нема чого освоювати
Темпи будівництва житла в столиці стрімко падають. Як розповів директор з маркетингу компанії SV Development Володимир Степенко, якщо протягом останніх двох років в експлуатацію вводилося приблизно 1,4 млн кв. м, то в нинішньому буде здано не більше 600 тис. кв. м. "У Києві налічується 130 об'єктів, у яких пропонуються на продаж квартири. Однак зараз роботи ведуться тільки на 15% з них", - говорить він.
Начальник управління інвестиціями тресту "Київміськбуд-1 ім. Загороднього" Тарас Зябкін зазначає, що в першу чергу добудовуються будинки з рівнем готовності понад 50%. "Приміром, ми завершуємо зведення двох об'єктів у Шевченківському і Деснянському районах, а також житлового комплексу в Подільському", - розповідає він, додаючи, що нові проекти поки заморожені. Керівник відділу маркетингу і PR компанії "Київ Житло-Інвест" Володимир Германов пояснює, що призупинити роботи забудовники змушені через фінансові проблеми, які виникли ще наприкінці минулого року. За його словами, витрати на спорудження одного будинку на 200 квартир становлять близько 25 млн грн. Як правило, у компаній на початковій стадії реалізації проекту таких грошей немає: девелопери розраховують на інвестиції і позики.
Донедавна ця схема діяла, але зараз дала збій, оскільки банки перестали кредитувати як покупців, так і забудовників. Крім того, навіть нечисленні кияни, які мають достатню суму готівки, сьогодні не ризикують купувати житло навіть на останньому етапі будівництва, побоюючись, що воно не буде введено в експлуатацію. Причому це стосується навіть будинків, які вже побудовані, але ще не введені в експлуатацію. У підсумку, за інформацією експертів, кількість угод в 2009 р. впала в порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 90%.
"При цьому їх вдвічі менше, ніж на вторинному ринку", - підкреслює Германов. Прес-секретар ХК "Київміськбуд" Зоя Федорчук констатує, що кількість покупців у них знизилося на третину.
За словами генерального директора АН "Альянс-Брок" Андрія Сокура, найбільшою популярністю користуються найдешевші одно-, двокімнатні квартири у вже зданих в експлуатацію будинках за $1,5 тис. за квадрат.
"Сьогодні придбати "одиничку" площею близько 45 кв. м у районі станцій метро "Позняки" та "Осокорки" можна за $60 тис., а "двушка" розміром 60-65 кв. м обійдеться покупцеві в $80-85 тис.", - говорить він.
Крім забудовників житло на первинному ринку почали виставляти генпідрядники і виробники будівельних матеріалів, на яких припадає близько 10% від усієї пропозиції. Це пов'язано із впровадженням так званих бартерних схем: приміром, виробники цегли поставляють свою продукцію в обмін на квартири в будинках, уже введених в експлуатацію. Щоправда, подібні пропозиції поки поодинокі. Але експерти зазначають, що запити таких продавців можуть бути нижчими на 20-25%.
Квадрати будуть дешевшати
Подальше зниження продажів змусило забудовників іти на поступки покупцям. Виконавчий директор компанії Real Estate Solutions Андрій Борщ зазначає, що якщо раніше більшість із них були готові надавати клієнтам знижки до 10% від первісної вартості, то зараз - до 20%. Також девелопери почали практикувати продаж квартир на виплат або ж пропонувати покупцям обміняти депозит на житло в споруджуваному будинку, якщо обидві сторони є клієнтами однієї фінустанови. "Забудовник і банк проводять взаєморозрахунки, а покупець одержує квартиру", - розповідає Борщ. Щоправда, за його словами, кількість угод за даною схемою мінімальна.
Володимир Германов прогнозує, що в нинішньому році знайти реальних покупців забудовникам буде дуже непросто, тому ціна житла може знизитися ще на 40-50%. "З урахуванням здешевлення робіт і будівельних матеріалів собівартість квадратного метра на сьогоднішній день становить близько $700. Тобто при 20%-вій націнці його реальна вартість не перевищує $840 за кв. м", - говорять експерти.
Втім, спостерігачі сходяться на думці, що навіть різке зниження вартості квадратів на первинному ринку, а також різні програми лояльності з боку забудовників не активізують покупців, які побоюються втратити свої кошти. А це, на думку Германова, може призвести до банкрутства близько третини працюючих у столиці будівельних організацій.
"У першу чергу це стосується компаній, які не мають власних потужностей з виробництва будматеріалів і підрядних підприємств. Складно буде виконати зобов'язання і тих забудовників, які тільки нещодавно розпочали реалізацію великих проектів і заздалегідь не одержали в банку коштів на ці цілі", - вважає він.
Справедливості заради варто зазначити, що, заморозивши свої проекти, забудовники також несуть витрати. Як правило, запас міцності компанії становить три-чотири місяці з моменту початку кризи, що, по суті, вже вичерпаний.
Олександра Некращук
За матеріалами: Деловая Столица
Поділитися новиною