Гривня і злотий - лідери падіння — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Гривня і злотий - лідери падіння

Валюта
6472
Українська гривня очолила рейтинг валют Європи, що найбільше знецінилися за останні півроку. У трійку аутсайдерів також увійшли злотий і рубель.
За період з вересня 2008 року до кінця лютого 2009-го українська гривня знецінилася на 50%. Це безпрецедентно високий показник для всієї Європи. При цьому варто визнати, що валюти більшості сусідніх з Україною країн також стрімко дешевшали. Польський злотий за півроку полегшав на 36,5%. А російський рубель опустився на 31%. Фактично таке ж падіння зафіксоване в Чехії і Румунії, які є членами ЄС, і в Білорусії та Казахстані, які входять у СНД. З урахуванням таких тенденцій світові економісти вже назвали Східну Європу епіцентром нинішньої фінансової кризи.
З осінньо-зимового періоду схудлими вийшли фактично всі східноєвропейські валюти. Відсоток їх девальвації коливається в діапазоні від 50% (українська гривня) до 10% (молдавська лея). При цьому, якщо аналізувати останні три місяці (грудень 2008 - лютий 2009), то лідерами із знецінювання стали білоруський рубель (втратив 22,4%), казахстанський тенге (-20,3%) і російський рубель (-15,5%). Міжбанківський курс української гривні відносно долара за зиму просів на 11%. Тоді як основний удар наша валюта пережила ще восени, подешевшавши на 39%.
Експерти сходяться на думці, що масова девальвація східноєвропейських валют свідчить про відтік капіталу з регіону. На їхню думку, ця тенденція в 2009 році буде набирати обороти. Аналітик інвесткомпанії "Ренесанс Капітал" Анастасія Головач відзначає, що цього року відтік коштів з України в рахунок погашення зовнішніх боргів складе від 30 до 40 мільярдів доларів, тоді як кредит МВФ залишається найбільшим окремо взятим джерелом припливу іноземного капіталу в Україну (хоча навіть він зараз під загрозою зриву). У таких умовах зростаючий попит на валюту буде продовжувати тиснути на гривню. Головач очікує, що на кінець першого півріччя курс долара складе 10 гривень.
На думку начальника відділу аналізу і досліджень Райффайзен Банку Аваль Дмитра Сологуба, відтік капіталу зачепив і порівняно благополучні країни. "У першу чергу я маю на увазі Чехію (з вересня валюта девальвувала на 22,6%). Банківський сектор у цій державі був досить стабільний, але падіння чеської крони практично відповідає падінню угорського форинта або румунської леї, а економіка цих країн переживає набагато більші проблеми", - пояснює Сологуб.
У свою чергу різку девальвацію російського рубля експерти пояснюють зміною фінансової політики Кремля. Так, торік Москва активно витрачала золотовалютні резерви на підтримку національної валюти. На це було витрачено третину міжнародних резервів - з 600 мільярдів доларів на рахунках країни залишилося близько 380 мільярдів. "Зараз же їм (російській владі) не дуже зрозумілі перспективи, враховуючи, що прогнози щодо ціни нафти впали з 50 до 30 доларів за барель, - констатує Сологуб. - Це змусило державу змінити фінансову політику".
Аналітик інвестиційної компанії Astrum Investment Management Мар'ян Федоришин у свою чергу додає, що Росія досить швидко девальвувала рубель. "Так, у грудні центробанк дозволяв рублю девальвувати на 1-2% протягом тижня. Однак уже в січні ці стрибки тривали практично щодня: були тижні, коли щодня рубель втрачав по 1%", - розповідає експерт.
З іншого боку, експерти відзначають, що багато держав СНД цілеспрямовано девальвували свою валюту, намагаючись у такий спосіб підтримати експорт.
За матеріалами:
Діло
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас