"Ъ": Проблемний кредит — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Ъ": Проблемний кредит

Кредит&Депозит
4723
Кабінет міністрів визнав наявність проблем з одержанням другого траншу кредиту Міжнародного валютного фонду (МВФ) у розмірі $1,845 млрд, заявивши, що виходом із ситуації буде підписання спеціальної заяви президента і прем'єр-міністра, яке блокує Віктор Ющенко. У секретаріаті президента відзначають, що політична заява - лише незначна і не найважливіша частина вимог фонду, які в цілому уряд виконувати не має наміру. Це визнали й у МВФ. Те, що Україна не одержить транш фонду, стає усе більш імовірним, вважають експерти.
Через півмісяця після від'їзду місії Міжнародного валютного фонду з Києва уряд України визнав наявність проблем з одержанням другого траншу МВФ у розмірі SDR 1,25 млрд (за курсом на 24 лютого - $1,845 млрд). Фонд повинен був виділити ці кошти до 15 лютого, але, за словами віце-прем'єра Григорія Немирі, основною перешкодою для одержання грошей стала відсутність політичної єдності гілок влади в Україні.
За словами Немирі, обов'язковою умовою для поновлення діалогу із МВФ є підписання політичної заяви президента і прем'єр-міністра, до якого може приєднатися керівництво Верховної ради, Нацбанку і Мінфіну: "12 лютого уряд одержав листа від директора Європейського департаменту МВФ Марека Бєлкі, у якому найважливішою умовою повернення місії фонду в Україну назване оприлюднення спільної декларації президента і прем'єра про їхню готовність спільно підтримати реформи".
За дорученням прем'єр-міністра Юлії Тимошенко минулого тижня був підготовлений проект спільної заяви, схвалений урядом 18 лютого. За словами Григорія Немирі, заяву, вислану президентові, поки підписали лише Юлія Тимошенко і в. о. міністра фінансів Ігор Уманський. "Минув майже тиждень, але ми не одержали ніяких пропозицій до тексту з боку секретаріату президента. Ми не розуміємо, чи влаштовує їх цей текст і чому його не підписують. А якщо не влаштовує, то які є пропозиції до нього", - дивується віце-прем'єр.
У декларації президент і прем'єр повинні пообіцяти, що "переглянута макроекономічна політика буде спрямована на мінімізацію впливу поточної кризи і створення умов для відновлення економічного зростання та зниження інфляції". Крім того, "в умовах передвиборної кампанії не можна дозволяти поглиблення кризи", а також потрібно "покінчити з політичними чварами". Підписання декларації президентом розблокує переговори із МВФ і дозволить одержати другий транш у березні, впевнений Немиря. Як приклад готовності МВФ відновити переговори чиновник процитував слова Марека Бєлкі, що країнам-реципієнтам МВФ, включаючи Україну, не загрожує дефолт.
На сайті президента була розміщена заява його прес-секретаря Ірині Ванникової, згідно з якою глава держави вимагає на цьому тижні зробити все можливе для одержання траншу МВФ. У заяві відзначається, що уряд порушив підписану угоду з фондом: "Мова йде про вимогу дотримання показника дефіциту бюджету 2009 року в розмірі 1% від ВВП; прийнятим законом про бюджет допущене пряме втручання уряду в конституційні повноваження НБУ; не вдалося досягтися збалансованості на валютному ринку".
Коментуючи заяву секретаріату президента (СП), Немиря визнав, що існують і інші аспекти переговорів із МВФ - рекапіталізація банків, перегляд бюджету, курсова політика НБУ. Він підкреслив, що переговори із цих питань проходять успішно, відмовившись назвати інші зауваження МВФ.
У секретаріаті президента підтвердили, що вимога МВФ про підписання спільної заяви існує. "Марек Бєлка направив лист із повним переліком вимог фонду президентові, прем'єр-міністрові, головам Верховної ради і НБУ. Але відразу після вимоги про політичну заяву в ньому мова йде про дуже непопулярні заходи - перегляд бюджету, підвищення самостійності Нацбанку, санацію НАК 'Нафтогаз України'", - сказав керівник головної служби соціально-економічного розвитку СП Роман Жуковський.
"Неофіційно представники МВФ визнавали, що під час переговорів прем'єр відмовилася виконати їхні вимоги", - сказав Роман Жуковський. Президент вважає за можливе підписати декларацію лише після вирішення цього питання. "Заяву можна підписати, що з певними застереженнями приведе до повернення місії МВФ. Але все впреться у виконання наступних вимог, і, коли місія другий раз виїде ні з чим, це може стати закінченням нашого співробітництва з фондом", - пояснив Жуковський.
Це підтвердили й у МВФ. "Підписання політичної заяви дійсно входить у список наших вимог, - визнало джерело у фонді. - Але МВФ очікує від влади не порожніх обіцянок, а реальних дій. Тоді в Україну приїде місія МВФ. А зараз переговори зайшли в безвихідь".
Експерти вважають, що перекладання президентом і прем'єром один на одного відповідальності за неотримання кредиту МВФ приведе лише до остаточної дестабілізації фінансової системи. "Вихід МВФ зі співробітництва з Україною дасть такий негативний сигнал світовому суспільству, що фінансисти навіть не беруться оцінювати його наслідки", - говорить виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. "З одного боку, для підтримки курсу гривні повинно вистачити золотовалютних запасів НБУ, - впевнений президент Українського товариства фінансових аналітиків Юрій Прозоров. - Але, з іншого боку, відмова МВФ від співробітництва не дозволить провести докапіталізацію банків. У свою чергу, паніка, що виникла після інформації про розрив з фондом, зможе знищити фінансовий ринок".
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас