Виробники електроенергії будуть підвищувати ціни — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Виробники електроенергії будуть підвищувати ціни

Енергетика
3101
Більшість енергогенеруючих компаній другу половину минулого року працювали на мінімумі своїх потужностей. "Центренерго" була завантажена і зовсім на 17% своїх потужностей, "Донбасенерго" - на 25%. Таке зниження виробництва електроенергії пояснюється значним скороченням попиту на ринку.
Промислові підприємства скоротили виробництво, зокрема, головні споживачі електроенергії - металургійні підприємства були завантажені на половину своїх потужностей. Боротися зі збитковістю більшості ТЕС України влада збирається шляхом підвищення вартості електроенергії. Вже у другому кварталі вона збільшиться до 42 копійок за кВт/годину. При цьому її споживання буде і далі падати. За прогнозами, на 7-8%.
"Якщо за підсумками 2007 року металурги споживали 30% всієї електроенергії в країні, то за нашими прогнозами в 2009 році ця цифра зменшиться до 24%", - пояснює старший аналітик Astrum Asset Management Ян Липчинський.
Найбільших збитків зазнали енергокомпанії, підконтрольні НАК "Енергетична компанія України" (ЕКУ). Найбільше зниження попиту було зафіксовано в грудні минулого року. Так, "Дніпроенерго" скоротила виробництво на 40%, а "Центренерго" на 24% у порівнянні з аналогічним періодом 2007 року. А державна компанія-монополіст "Укрінтеренерго", що входить у НАК "ЕКУ", практично весь рік продавала електроенергію собі в збиток і за 2008 рік наростила кредиторську заборгованість (борг) перед ОРЕ (Оптовий ринок електроенергії) з 80 мільйонів гривень до 350 мільйонів.
У той же час були енергокомпанії, які за підсумками року мали високе завантаження і не знижували обсяги виробництва. "Східенерго", яка входить у ДПЕК, за результатами роботи торік зробила найбільшу кількість електроенергії - 18, 2 мільярди кВт-година.
Однак цього року "Східенерго", очевидно, теж доведеться знизити обсяги виробництва електроенергії. Адже через падіння промвиробництва очікувати поліпшення попиту з боку великої промисловості не доводиться. На думку аналітика інвесткомпанії Concorde Capital Олександра Паращія, внутрішній попит на електроенергію в 2009 році впаде на 7,5%, а підприємства гірничо-металургійного комплексу зменшать споживання на 21%.
Тоді як подальше зниження обсягів виробництва на енергогенеруючих компаніях, підконтрольних НАК "ЕКУ", неможливе з технологічних причин - більшість з них працюють на мінімально припустимих потужностях, а зупинка станцій буде рівносильна їх закриттю.
"Найнижче падіння виробництва очікується на ТЕС, які були менше завантажені торік: Слов'янська ТЕС ("Донбасенерго"), Зміївська ТЕС ("Центренерго") і Криворізька ТЕС ("Дніпроенерго"). Що стосується найбільшого завантаження потужностей, то воно залишиться на ТЕС "Східенерго" через найменші паливні витрати", - говорить Олександр Паращій.
Металурги не допоможуть
Вплинути на зростання енергоспоживання може збільшення обсягів виробництва промисловості, однак, за заявами експертів ринку цього не відбудеться. Більше того, попит підприємств гірничо-металургійного комплексу цього року впаде на 20%.
"В умовах спаду виробництва у вітчизняних меткомпаній з'явилася можливість знизити витрату електроенергії на тонну продукції на період, поки їх завантаження відносно невелике. У той час як виготовлення металу падає на 30%, завдяки оптимізації виробництва споживання електроенергії може зменшитися на 35-40%", - говорить старший аналітик ІК Astrum Юрій Рижков.
Використання електроенергії в інших сферах промисловості не настільки велике, як на підприємствах гірничо-металургійного комплексу. Так, на долю машинобудування припадає 4,7% споживання електроенергії, на підприємства хімічної промисловості - 4,4%, а на харчову промисловість - 3,1%.
Тому єдиним джерелом, за рахунок якого можливе збільшення споживання електроенергії, є населення. Однак, як відзначають аналітики ринку, цей показник може вирости незначно.
Вихід - в експорті і підвищенні ціни
Підвищити попит на електроенергію в країні могло б зменшення її вартості. Але з кінця осені минулого року всі ТЕС працюють зі збитком, тому експерти ринку прогнозують, що навесні ціна на електроенергію тільки виросте.
"У вересні ціни на вугілля піднялися на 15%, однак Національна комісія регулювання електроенергетики зафіксувала тариф енергоринку на рівні жовтня, чим фактично зупинила зростання цін на електроенергію. Це привело до збитків генеруючих компаній в IV кварталі 2008 року", - говорить аналітик інвесткомпанії "Драгон Капітал" Денис Саква. Тому з другого кварталу цього року Україну чекає підвищення цін на електроенергію. Найімовірніше, що ціна на продавану тепловими електростанціями електроенергію виросте до 41-42 копійки за кВт/годину (у січні ціна кВт/година становила 34 копійки).
Найбільш привабливим варіантом для енергетичних компаній залишається розширення експорту своєї продукції. Але в 2008 році "Укрінтеренерго", яка відповідає за експорт електроенергії, втратила ринки Польщі, Угорщини і Молдови. Білорусь припинила купувати українську електроенергію ще в 2007 році.
У Польщу із січня експорт припинився через відсутність домовленостей з поляками про ціну поставки. В Угорщину - через скандал, пов'язаний зі спробою "Укрінтеренерго" в односторонньому порядку замінити посередника з System Consulting на Ukrenergy Trade Zrt. і Korlea Invest. В 2008-му на Угорщину припадало більше 40% українського електроенергетичного експорту. Тепер же законтрактовані для Угорщини обсяги поставляються через Словаччину, де ціна покупки на кілька центів нижча.
А в січні 2009 року заступник директора "Укрінтеренерго" Ірина Тихончук повідомила, що ще й молдавський оператор експорту-імпорту електроенергії Energocom скоротив місячну заявку на покупку енергії з 260-270 мільйонів кВт-г до 7 мільйонів кВт-г, тому молдавський напрямок став збитковим.
Виходом з ситуації, що склалася, може стати розвиток потужностей Бурштинського енергоострова, допуск на ринок експорту електроенергії приватних гравців і підвищення експортних цін за рахунок проведення аукціонів. 12 січня 2009 року Валерій Кальченко підтримав ідею усунення держмонополії на експорт електроенергії і підвищення експортних цін через аукціони, коментуючи журналістам перспективи законодавчого врегулювання цього питання: "У майбутньому це несумісні речі - ринок, об'єднана енергосистема і якась монополія", - відзначив чиновник.
Олексій Мужчина
За матеріалами:
Діло
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас