"Ъ": Податкове навантаження перекладають на приватні плечі


"Ъ": Податкове навантаження перекладають на приватні плечі

Верховна рада прийняла в першому читанні поданий Кабінетом міністрів законопроект №3423 "Про внесення змін у деякі законодавчі акти", яким пропонується збільшити рентну плату на видобуток природного газу у два рази - до 300 грн за тисячу кубометрів. За прийняття документа проголосували 230 з 256 зареєстрованих у сесійній залі народних депутатів. Підвищення рентної плати стосується тільки газу, що продається промисловим підприємствам приватними компаніями. Газ, що добувається державними компаніями ("Укргазвидобування" та "Укрнафта") поставляється винятково населенню. У пояснювальній записці до законопроекту відзначається, що отримані від збільшення рентної плати кошти будуть використані на розвиток газотранспортної інфраструктури (розподільних газопроводів) і розвідку вуглеводнів.

З 20,2 млрд кубометрів природного газу, що добувається в Україні за рік, 17 млрд припадає на "дочку" НАК "Нафтогаз України" - "Укргазвидобування", ще близько 1,9 млрд - "Укрнафту". Найбільшими приватними компаніями, що добувають газ, є Полтавська газонафтова компанія, Regal Petroleum і Shell.

Уряд уже намагався збільшити ставку рентної плати на видобуток газу приватними підприємцями. Наприкінці жовтня Кабінет міністрів затвердив проект закону "Про мінімізацію дії світової фінансової кризи на економіку України". У ньому пропонувалося підвищити на 25-30% рентну плату на природний газ, що добувається в Україні приватними добувачами і продається промисловим споживачам.

"У цього законопроекту високі шанси бути прийнятим. Зараз, під час кризи, знизився обсяг надходжень у податкову, а такого роду документ допоможе наповнити бюджет", - стверджує член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима.

У випадку збільшення рентної плати добувачі будуть змушені пропорційно підвищити вартість газу при реалізації, говорять в Regal Petroleum. У компанії повідомили, що відпускна ціна в приватних компаній виросте з нинішніх $300 до $320 за тисячу кубометрів. На думку заступника директора науково-технічного центру "Психея" Геннадія Рябцева, це приведе до зменшення частки приватних газодобувників на українському ринку. "Ці компанії не відіграють ключової ролі на ринку в силу малих обсягів видобутку, а тепер, швидше за все, скоротять свою частку з нинішніх 6% до 2-3%", - стверджує пан Рябцев. Член комітету Верховної ради з ПЕК Олег Зарубінський упевнений, що після прийняття запропонованого Кабміном законопроекту інвестиції приватних компаній у видобуток газу скоротяться наполовину.

"Це може бути вигідно 'Нафтогазу', що, у свою чергу, зможе одержати ті родовища, на які претендували приватні компанії", - говорить пан Зарубінський. За даними Мінпаливенерго, приватні газові компанії торік інвестували у видобуток нафти і газу порядку $300 млн. Сума інвестицій "Укргазвидобування" не розголошується.

Олег Гавриш

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua