Позичальникам повернуть курс 5,05 грн за долар? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Позичальникам повернуть курс 5,05 грн за долар?

Кредит&Депозит
21387
Мінфін пропонує зафіксувати курс по більшій частині валютного кредиту на рівні 5,05 гривні за долар.
Учора Мінфін провів нараду з банкірами із приводу впровадження нового механізму погашення кредитів. Один з обговорюваних варіантів - зафіксувати курс на рівні 5,05 гривні за долар для погашення позичальниками частини вже виданих кредитів. Для того щоб банки не втратили на різниці курсів, Мінфін пропонує дозволити їм отримані збитки списувати на валові витрати. Це дозволить фінансовим установам зменшити суму податкових відрахувань із прибутку, пише "Дело".
Національний банк поки вивчає ініціативу Мінфіну. Швидше за все, головний регулятор запропонує банкам самим визначатися з політикою стосовно позичальників.
Українські банкіри фіксують зростання кількості іпотечних та автокредитів із простроченими платежами. Пік неповернень очікується в першому кварталі 2009 року. "Серйозні проблеми з виплатою кредитів у населення можуть з'явитися на початку наступного року, - пояснює екс-заступник голови правління Укрсоцбанку Валентина Жуковська. - Для того, щоб не допустити ситуацію, коли завтра люди почнуть повертати банку куплені в кредит машини і квартири, потрібне грамотне рішення регулятора в цьому питанні".
Щоб не допустити масових неплатежів, Міністерство фінансів взялося за розробку механізму, за яким населення зможе погашати більшу частину (приблизно 3/5 від суми кредиту) за старим курсом - 5,05 гривні за долар. Решту позики позичальник буде оплачувати за новим курсом (приблизно 7 гривень за долар). "За таких умов збитки зазнають і банк, і позичальник", - пояснює міністр фінансів Віктор Пинзеник.
Для втілення своєї ідеї Мінфін уже провів засідання з банкірами. Один із запропонованих варіантів - дозволити банкам збитки, отримані від різниці між новим і старим курсами, списувати на валові витрати. "Ми пропонуємо віднести ці курсові різниці на збитки майбутніх періодів", - говорить голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Сергій Терьохін.
Суперечки виникли і щодо процентних платежів: за яким курсом вони будуть оплачуватися - старим чи новим. "Швидше за все, буде ухвалено рішення на користь банків, - стверджує джерело "Дела" у Мінфіні. - І погашення відсотків з позики буде проводитися за нинішнім курсом".
Однак тут існує одна загроза. Якщо банки будуть списувати втрати від курсових різниць на валові витрати, це зменшить їхній прибуток, що більшість фінустанов направляє на збільшення капіталу. У випадку його зменшення банкам буде складно виконувати нормативи НБУ, більшість із яких розраховуються "у прив'язці" до їх регулятивного капіталу. "Один з механізмів пропонує ліквідацію курсової різниці за рахунок зменшення резервного капіталу, а потім й акціонерного, - пояснює Терьохін. - Але в такому випадку ми ставимо під сумнів фінансову стабільність наших банків".
Ініціативу Мінфіну уважно вивчають у Нацбанку. "Засідання в Нацбанку проводяться майже щодня, і розглядається велика кількість пропозицій, серед яких є й варіант, запропонований Мінфіном, - говорить член Ради НБУ Василь Горбаль. - У кожному разі остаточне рішення може бути прийнято тільки на зустрічах керівництва регулятора і комерційних банків". Поки НБУ схиляється до рішення все віддати на відкуп банкам. "Нехай кожен банк вирішує самостійно, як йому будувати майбутні відносини з позичальником, - говорить перший заступник голови НБУ Анатолій Шаповалов. - Це варто робити виходячи з резервів і валютних можливостей кожного учасника ринку".
За матеріалами:
Діло
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас