Президент президентові - борг — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Президент президентові - борг

Енергетика
5638
Україна та Росія почали нову газову війну. У відповідь на погрозу Москви підвищити ціни на газ президент Віктор Ющенко в п'ятницю зажадав від уряду погасити всі борги перед "Газпромом", а потім перейти на ринкові відносини з Москвою в питаннях оренди об'єктів Чорноморського флоту в Криму, тарифів за транзит газу та його зберігання. При негативному результаті протистояння в газовій боротьбі, за розрахунками Комерсант-Україна, Україна може виявитися змушена переплатити "Газпрому" до $7 млрд.
Минулої п'ятниці Віктор Ющенко відповів на випад свого російського колеги Дмитра Медведєва і глави "Газпрому" Олексія Міллера, які пригрозили з 2009 року накрутити ціну на газ для України до $400 за тисячу кубометрів, якщо НАК "Нафтогаз України" не сплатить борг в $2,4 млрд. Зі спеціальною заявою на цю тему президент виступив на засіданні Ради національної безпеки та оборони: "Вчора була досить різка реакція президента Російської Федерації Дмитра Медведєва на ситуацію з українським боргом за газ".
Коментуючи газове питання, президент зосередився на критиці уряду і зажадав сплатити борг перед Росією в п'ятиденний термін. "Те, що українська державна монополія ("Нафтогаз"), якою управляє уряд, заборгувала близько $2 млрд, - це особисто ваша провина", - заявив Ющенко першому віце-прем'єрові Олександру Турчинову, який був присутнім на засіданні. Він кілька разів повторив, що вважає "непрофесійними" дії Кабміну в сфері закупівлі газу, відзначивши, що сьогоднішня ситуація "веде до колонізації країни".
Щоб виправити становище, президент закликав активізувати переговори з Росією про перехід "на ринкові взаємини в питаннях поставок газу". При цьому Віктор Ющенко уточнив: "Я за ринкові відносини! Але коли я кажу про це, то маю на увазі і питання оренди землі Чорноморським флотом Росії, і питання тарифів на зберігання газу, і ринкову вартість його транзиту територією України". Таким чином, Ющенко оголосив, що він не тільки приймає виклик Кремля, але й готовий перейти до відповідних дій.
У питаннях транзиту російського газу і плати за його зберігання в підземних сховищах (ПСГ) в України є поле для маневру. Як пояснили в Мінпаливенерго, зараз вартість зберігання становить $6,68 за тисячу кубометрів, а всього в ПСГ зберігається до 30 млрд кубометрів газу на рік. Тобто "Газпром" або підконтрольний йому трейдер RosUkrEnergo платять $200-240 млн залежно від курсу гривні. Якщо Ющенко доможеться виконання своєї погрози і перейде на ринкові відносини, то ціна може зрости в кілька разів. "Зберігання тисячі кубометрів протягом року, наприклад у Німеччині, обходиться приблизно в $82,5.
Тобто максимум, що може вимагати Київ від Москви за даною статтею витрат, становить $2,47 млрд", - підрахував директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкин. Але дві третини газу з ПСГ реалізується на території України, а виходить, підвищення ставок може вдарити й населення.
Втім, навіть якщо "Нафтогаз" введе додаткову ставку за відбір газу з ПСГ і платежі "Газпрому" зростуть, ці гроші не покриють зростання витрат у випадку підвищення ціни на газ з нинішніх $179,5 до $400 за тисячу кубометрів.
При збереженні імпорту на нинішньому рівні - 55 млрд кубометрів газу на рік - Україні в 2009 році доведеться заплатити $22 млрд (у нинішньому - $9,87 млрд). Зміна транзитної ставки може сильно вдарити по "Газпрому". Зараз російська монополія платить за транзит близько $2 млрд на рік. А у випадку підвищення ставки з $1,7 до $3-3,5 за прокачування тисячі кубометрів на 100 км, "Газпрому" доведеться викласти $3-4 млрд. Щоправда, у цьому випадку Україні доведеться доплатити Росії різницю в $7 млрд.
Тим часом у заявах Москви і Києва є нестиковки. Наприклад, незрозуміло, з чого виходив "Газпром", погрожуючи з наступного року підняти ціну на газ для України до $400. Адже ще на початку місяця заступник гендиректора "Газпром експорту" Сергій Челпанов прогнозував, що ціни на газ у Західній Європі в I кварталі 2009 року знизяться з $460-520 до $360-400 за тисячу кубометрів. Причому в цих цифрах вже закладена вартість транзиту через українську і словацьку території, тобто реальна ринкова ціна для України при описаному ним розкладі не зможе перевищити $300.
Не зовсім зрозуміла й структура українського боргу в $2,4 млрд, який визнав Віктор Ющенко. З невідомих причин до нього потрапили платежі "Нафтогаза" не тільки за минулий, але навіть за поточний місяць. І це притому, що контракти передбачають оплату за спожитий газ до 25 числа наступного місяця. Тобто платежі "Нафтогаза" за жовтень і листопад юридично боргом не є. А це $1,7 млрд.
Невипадково прем'єр Юлія Тимошенко в п'ятницю зі Швеції відповіла президентові, що визнані ним газові борги - "це не борги України, а борги RosUkrEnergo", які з'явилися до її приходу до влади. "Мені здається, що потрібно розібратися з корупцією в газовому секторі, а не перекладати якісь питання на уряд. Я думаю, що нашому уряду вдасться покінчити з корупцією в газовому секторі і перейти на прямі прозорі контракти", - заявила прем'єр. Схожа теза прописана й у прес-релізі "Нафтогаза", що з'явився через годину після виступу Віктора Ющенка: "Компанія підкреслює, що не має будь-якої простроченої заборгованості перед ВАТ 'Газпром', і закликає політиків та експертів припинити штучні спекуляції навколо цього питання. Заборгованість 'Нафтогаза' за спожитий в 2008 році газ перед RosUkrEnergo становить $1,267 млрд".
Так чи інакше, Москва та Київ, схоже, всерйоз готуються до запеклого газового протистояння, що от вже три роки поспіль традиційно починається напередодні новорічних свят. Про це говорить хоча б те, що, за даними Комерсант-Україна, топ-менеджери "Газпрому" про всякий випадок скасували свої новорічні канікули, приготувавшись відзначати свята на бойовому чергуванні.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас