Нацбанк скуповував ОВДП


Нацбанк скуповував ОВДП

Національний банк підтвердив, що викуповує облігації держпозики. "Придбання Нацбанком на вторинному ринку облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) не приведе до виникнення додаткових ризиків для фінансового ринку, - заявив керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький агентству "Інтерфакс-Україна". - Нацбанк повинен працювати на вторинному ринку. Я ніякого зла в цьому не бачу, а бачу тільки гарні можливості".

Нагадаємо, що в цьому місяці Мінфін раптом майже виконав весь план внутрішніх запозичень на цей рік, хоча за попередні десять місяців виконання плану становило близько 20%. Обсяг випуску ОВДП досяг 7,57 млрд. грн. при річному плані 7,776 млрд. грн.

Зокрема, 6 листопада Мінфін продав ОВДП із погашенням 28 вересня 2011 р. на 2,998 млрд. грн., що майже вдвічі більше, ніж за всі первинні аукціони цього року. У той же день ці облігації були продані на фондовій біржі ПФТС і надалі опинилися в Нацбанку. Тиждень по тому, 13 листопада, міністерство продало облігації з погашенням 22 лютого 2012 р. на суму 2,999 млрд. грн. У цей же день всі розміщені Мінфіном облігації були продані на ПФТС за тією ж ціною.

Крім несподівано великих сум, питання викликали й інші параметри емісій. По-перше, по них була встановлена більш низька, ніж під час попередніх аукціонів, прибутковість - 15,6% річних, хоча до цього довгі облігації йшли не менш ніж за 18% (а на вторинному ринку прибутковість зовсім перевищувала 20%). По-друге, аукціони проходили по четвергах, хоча до цього Мінфін продавав ОВДП тільки по понеділках.

Уже після першої такої емісії експерти запідозрили, що вона здійснена для наступного перепродажу Нацбанку. "Настільки різке збільшення обсягів розміщення в умовах загального дефіциту ліквідності і відверто неринкова ставка, свідчать про те, що уряд, імовірно, намагається профінансувати дефіцит бюджету за рахунок коштів НБУ", - заявив портфельний менеджер інвестгрупи "Сократ" Дмитро Омецинський.

Тим часом скупка регулятором державних облігацій - крок у небезпечному напрямку, вважає економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. "Сподіваюся що це тимчасовий захід та одноразове уливання, тому такий крок істотно не відіб'ється на інфляції. НБУ відмінно розуміє, що його дії небезпечні. Підозрюю, що в уряду не було іншого виходу для того, щоб забезпечити поточні бюджетні виплати", - вважає він.

За його словами, нарощування такого фінансування прискорить інфляційну динаміку в країні. "Непідкріплена емісія - шлях до гіперінфляції. Але, я впевнений, що цим шляхом ми не підемо, тому що в 90-х уже проходили цю ситуацію і маємо досвід", - говорить Жолудь. Про ризик виникнення гіперінфляції через необґрунтовану грошову емісію днями заявив і голова ради НБУ Петро Порошенко.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Фондовий ринок
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua