1559
Зростання здало
— Казна та Політика
У жовтні в Україні вперше з 2005 року був зафіксований спад валового внутрішнього продукту (ВВП) - на 2,1%. До падіння виробництва в промисловості додалися різке зниження темпів зростання торгівлі та поглиблення спаду в будівництві.
Експерти впевнені, що за підсумками року темпи зростання ВВП упадуть до 3-4%, тоді як за десять місяців вони склали 5,8%. Однак навіть такі показники не переконали експертів Міністерства економіки в тому, що Україна стоїть на порозі рецесії.
У п'ятницю Держкомстат повідомив про падіння ВВП у жовтні на 2,1%. Внаслідок цього темпи зростання економіки за один місяць сповільнилися відразу на 1,1% - з 6,9% за підсумками січня-вересня до 5,8%, упавши до рівня лютого.
Останній раз падіння економіки було зафіксовано три роки тому, у листопаді 2005 року, - на 2,7%. Тоді це було викликано проблемами в будівництві (за 11 місяців 2005 року падіння склало 6,9%) і торгівлі (-8,5%).
За даними Держкомстату, номінальний ВВП у січні-жовтні 2008 року склав 799,996 млрд грн (у жовтні - 85,101 млрд грн), а індекс-дефлятор ВВП - 132,9%.
Зниження темпів зростання було зафіксовано практично у всіх галузях економіки, за винятком сільського господарства (зростання на 2,6 п. п., до 18,3%), збору податків із продукції (на 0,2 п. п., до 14,6%), транспорту та зв'язку (збереження зростання на рівні 10,4%). В обробній промисловості темпи знизилися на 3 п. п., до 2,9%, видобувній - на 1,5 п. п., до 3,2%, через рекордне зниження промислового виробництва в жовтні на 19,8%. За підсумками жовтня вперше проявився спад у виробництві і розподілі електроенергії, газу та води (-1,5%), а падіння обсягів будівництва склало 12,7%. Різке уповільнення розвитку зафіксоване в оптовій і роздрібній торгівлі - з 9,1% до 6%.
За оцінками експертів, уже в найближчі місяці в більшості галузей економіки зниження темпів зростання перейде в спад. "За підсумками року падіння виробництва варто очікувати як у видобувній, так і в переробній промисловості, будівництві, виробництві та розподілі електроенергії, газу і води. У торгівлі показник впритул наблизиться до нуля", - прогнозує експерт Gainsfort Research Євгенія Ахтирко.
Таким чином, за підсумками року позитивні результати можуть показати тільки сільське господарство, транспорт і збір податків. "Значна частина надходжень із податків на продукцію формується за рахунок імпорту. Але імовірно, що вже з листопада темпи збільшення податкових надходжень почнуть знижуватися - у Держмитниці заявили про зменшення обсягу імпорту", - додає аналітик ІК Concorde Capital Андрій Пархоменко.
Такі показники економіки змусили експертів переглянути прогнози. В ІГ "Сократ", за словами аналітика групи Михайла Сальникова, прогноз зростання ВВП на 2008 рік погіршений до 4%. А Ахтирко допускає, що темпи економічного зростання можуть виявитися ще нижчими - до 3%. "В 2009 році гарним показником буде спад усього на 5%", - відзначає вона. З таким песимістичним прогнозом погоджується Пархоменко: "Ми переглянули свій прогноз зростання ВВП на 2008 рік - до 3,3%, одне тільки сільське господарство економіку не витягне. Прогноз на 2009 рік ще готується, але орієнтовно ми очікуємо спад на 1%".
З огляду на останні дані про падіння промвиробництва і ВВП, Міністерство економіки до 20 листопада планує переглянути прогнози макропоказників на 2008-2009 роки. Втім, у міністерстві очікують, що негативна динаміка промисловості буде покращена вже в березні 2009 року.
"Хоча показник січня-березня як і раніше буде негативним, уже з березня промисловість почне демонструвати позитивну динаміку зростання", - запевнила заступник міністра економіки Ірина Крючкова. "У такому випадку вже до середини року зростання промисловості підтягне й інші галузі економіки, і ВВП знову почне рости, - додала Євгенія Ахтирко. - Але такий прогноз Мінекономіки поки виглядає занадто оптимістичним".
Кумулятивні темпи зростання економіки в 2008 році, %
Джерело: Держкомстат
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною