1062
М'ясо застрягло
— Аграрний ринок
Україна ризикує залишитися без ковбаси та м'яса. Після хвилі закриттів невеликих м’ясопереробних підприємств постала загроза зупинки гігантів м'ясної галузі.
Так, компанія "Вінницям’ясо" тільки за серпень скоротила виробництво майже на 55%, до 2,771 млн. грн. А в порівнянні з липнем падіння склало 58,09%, або 3,841 млн. грн. Як повідомили в компанії, скорочення виробництва на підприємстві обумовлено дефіцитом сировини.
Одночасно зараз під загрозою зупинки найбільші підприємства галузі, у їхньому числі ТОВ "М'ясокомбінат "Ювілейний" і ВАТ "Кременчукм’ясо". Як відзначають в асоціації "Укрм’ясопродукт", у цей час під загрозою закриття опинилися найбільші м'ясні комбінати України. "Через нестачу сировини і відсутність оборотних коштів припинене виробництво на десятках комбінатів, інші перейшли на скорочений робочий день", - стверджують представники галузі. За їхніми словами, виробництва так само істотно постраждали від фінансової кризи, оскільки активно залучали валютні кредити.
Як повідомила голова правління ВАТ "Кременчукм’ясо" Ірина Дроздова, підприємство скоротило обсяги інвестицій у модернізацію виробництва. "На даний момент освоєно 6,5 млн. грн. Ми планували всього цього року вкласти в модернізацію 10 млн. грн. Але через нинішню економічну кризу і неможливість банків видавати кредити фінансування зменшилося. Ми трохи призупинили узяття кредитів", - сказала вона. Нагадаємо, що "Кременчукм’ясо" випускає більше 200 найменувань продукції під торговельною маркою "Фарро", а також здійснює постачання для мереж найбільших вітчизняних, австрійських і німецьких супермаркетів. У першому півріччі 2008 р. підприємство випустило 5,44 тис. т ковбасних виробів і 2,776 тис. т м'ясних напівфабрикатів. Як повідомили у ВАТ, обсяги реалізації продукції впали на 10%.
Як заявляє голова асоціації Галина Василик, "Укрм’ясопродукт" у відкритому листі просить президента, прем'єр-міністра і Верховну Раду посприяти виділенню 5 млрд. грн. для цільової підтримки виробників і переробників м'яса в 2009 р. Одночасно "Укрм’ясопродукт" просить владу збільшити розмір дотацій на вирощування великої рогатої худоби на 1,1 грн. за 1 кг - до 4 грн. за 1 кг живої ваги і виділити для цього в державному бюджеті 3 млрд. грн. Асоціація також вважає потрібним введення нульової ставки податку на додану вартість на імпорт ВРХ м'ясної породи, а також зберегти нульову ставку ПДВ на продаж молока та м'яса в живій вазі і на імпорт техніки сільськогосподарського призначення та комплектуючих до неї. Крім того, "Укрм’ясопродукт" вважає необхідним обмеження імпорту м'яса і субпродуктів шляхом збільшення ввізних мит.
У серпні Кабінет міністрів уже збільшив дотації на яловичину на 52,6%, або 1 грн.- до 2,9 грн. за 1 кг живої ваги в 2008 р.
Однак, як вважає голова правління "Укрм’ясо" Володимир Попов, скорочувати імпорт недоцільно. "Чим годувати народ у такому випадку?", - відзначає він. Як вважає Володимир Попов, дотації в даній економічній ситуації ніхто не підвищить.
За 10 місяців поточного року імпорт м'яса в країну склав 500 тис. т. З яких 85% - свинина, 10% - курятина та усього 5% яловичини.
За даними митних органів, в 2007 р. в Україну було завезено 207,9 тис. т м'яса та субпродуктів на $163,9 млн. З початку року поголів'я свиней в Україні скоротилося на 20%, великої рогатої худоби - на 11%, закупівельні ціни на свинину знизилися на 20%. Дефіцит свинини і яловичини в Україні становить 200 тис. т.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною