Мінфін повертає ПДВ-облігації — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Мінфін повертає ПДВ-облігації

Казна та Політика
771
Кабінет міністрів вирішив повернути практику відшкодування ПДВ підприємствам держоблігаціями, направити в стабілізаційний фонд 3 млрд грн та остаточно відмовився від скорочення витрат. До того ж Мінфін має намір витратити кошти Держказначейства на фінансування соціальних виплат. Ці пропозиції містяться в поданих у Верховну раду змінах у держбюджет-2008. Підприємства негативно сприйняли можливість одержувати ПДВ не грішми, а цінними паперами, згадуючи, що в 2004 році могли їх продати тільки з великим дисконтом.
Учора Кабмін подав у Раду вже другий за останні тижні проект змін у бюджет-2008, прийнятий напередодні на закритому засіданні Кабміну. Серед нових норм ще більше підвищення доходів бюджету - на 11 млрд грн, до 235,771 млрд грн - в основному за рахунок імпортного ПДВ (+14 млрд грн). З них 7,6 млрд грн підуть на відшкодування ПДВ - план збільшений з 25 млрд грн до 32,6 млрд грн, тому що до 10 листопада відшкодовано вже 29 млрд грн.
При цьому Мінфін очікує скорочення відрахувань податку на прибуток - річний план зменшений до 42,148 млрд грн. З огляду на те, що за десять місяців зібрано податку на 32,9 млрд грн, уряд розраховує одержати в бюджет у листопаді-грудні хоча б 9,25 млрд грн. За словами директора департаменту податку на прибуток та інших податків і зборів ДПАУ Наталі Хоцановської, до корекції план податку становив 15 млрд грн. "Це все через проблеми з реалізацією продукції металургійних підприємств, у результаті чого було ухвалено рішення надати їм податкові розстрочки на рік", - говорить Хоцановська. Раніше ДПАУ попереджала про недобір 5,7 млрд грн податку на прибуток в IV кварталі.
Скорочувати витрати в Кабміні не мають наміру. Вони, навпаки, будуть збільшені на 13,424 млрд грн - до 253,047 млрд грн. Фінансувати бюджет Мінфін хоче за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку, які необхідно буде "відновити рівними частинами протягом наступних п'яти років". Левова частка фінансування, як і передбачалося, піде НАК "Нафтогаз України" - 4,2 млрд грн і Пенсійному фонду - 6,6 млрд грн. У стабфонд надійдуть кошти від продажу цільових ОВДП на суму 2,99 млрд грн (на рекапіталізацію банків), 1 млрд грн одержить Фонд гарантування вкладів фізосіб. План приватизації зменшений з 8,602 млрд грн до 607,144 млн грн.
Найбільш резонансною пропозицією Кабміну стала ідея відшкодовувати ПДВ облігаціям, проти чого завжди виступав міністр фінансів Віктор Пинзеник. ПДВ-держоблігації пропонують погашати протягом п'яти років щорічно в розмірі 20% їхньої номінальної вартості з виплатою доходів з розрахунку 120% річних дисконтної ставки НБУ (зараз - 14,4%). Кабмін уточнює, що все це буде "за згодою платників податків". Аналогічну практику використовував в 2004 році Мінфін (випуск держпаперів на 1,9 млрд грн) під керівництвом Миколи Азарова.
Прес-служба Мінфіну від коментарів відмовилася, але неофіційно у відомстві запевнили, що ПДВ-облігації - "подушка безпеки", якою Кабмін скористається у випадку обмежених фінансових можливостей. "Може, якесь велике підприємство захоче не знімати гроші з казначейства зараз, а одержати їх пізніше, але з відсотками", - сказало джерело Ъ, уточнивши, що ця норма буде прописана й у бюджеті-2009. "На початку року в нас прострочена заборгованість становила 4,1 млрд грн, зараз - 2,6 млрд грн. Але темпи скорочення такі, що, можливо, є сенс у реструктуризації боргу шляхом випуску облігацій", - заявив заступник голови ДПАУ Сергій Чекашкін.
Але бізнес категорично проти поновлення практики випуску ПДВ-облігацій, тому що відсутній ринок їх реалізації, а в економіці дефіцит грошей. "Це повна нісенітниця. Ми платимо живими грішми, а одержувати будемо папери. Це взагалі анекдот", - обурений генеральний директор ММК ім. Ілліча Володимир Бойко. Ця норма до того ж суперечить підписаному меморандуму між Кабміном і представниками ГМК, де відзначається, що підприємствам ПДВ відшкодовується грішми протягом п'яти днів. Директор з економіки, фінансів і комерційних питань Крюківського вагонобудівного заводу Ігор Манаєнков вважає, що реалізувати папери буде можливо тільки з дисконтом, що невигідно: "Так уже було - купували облігації, на якій 50 млн грн, за 30 млн грн".
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас