295
Аграріям розписали підтримку і вислухали побажання
— Аграрний ринок
Уряд розробляє законопроект з подолання наслідків світової фінансової кризи в АПК. Полегшити становище аграріїв чиновники можуть шляхом лібералізації процентних ставок по кредитах, активізації роботи держоператорів і надання доступу до фінансових ресурсів.
За словами Юлії Тимошенко, уряд напрацював пакет необхідних документів, направлених на подолання впливу світової фінансової кризи на вітчизняний АПК. Остаточно доопрацьований антикризовий законопроект буде через два дні на черговому засіданні уряду. Заходи, до яких можуть удатися чиновники для підтримки аграрного ринку, - компенсації по кредитах, здешевлення процентних ставок і підтримка інвестпроектів в АПК. Серед антикризових заходів у розрізі галузей можливе скасування експортного мита на соняшник - таким чином, передбачається дати аграріям можливість реалізувати свою продукцію за вищими цінами, ніж на внутрішньому ринку.
Представники цукрової галузі просять уряд вилучити цукор з режиму вільної торгівлі з Білорусією, дати доступ заводам до кредитних ресурсів під заставу зробленого цукру в розмірі 1,1 млрд. грн., у тому числі 480 млн. грн. - для розрахунків за газ. "Збитки за вересень-жовтень склали більше 160 млн. грн. При такій ситуації загальні збитки підприємств можуть скласти як мінімум 1 млрд. грн.", - заявляють в асоціації виробників цукру "Укрцукор".
Як відзначає експерт аграрних ринків асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Андрій Товстоп’ят, серед заходів першої необхідності, які потрібно вжити уряду, - компенсація виплат по кредитах з можливою їхньою пролонгацією, у тваринництві - здешевлення будівництва тваринницьких комплексів: "Багато із цих заходів декларувалися і раніше, але не були реалізовані".
Відкритим поки залишається питання доступу аграріїв до кредитних ресурсів, видачу яких обмежив НБУ. "Пік необхідності в позикових коштах для АПК ще не настав, він припадає на початок весни, на період посівної, - вважає Андрій Товстоп’ят. - У поточному періоді аграрії могли б хіба що залучити гроші під закупівлю техніки, можливо, насіннєвого матеріалу. І є сенс придбати мінеральні добрива, оскільки після Нового року, після подорожчання газу, вони істотно піднімуться в ціні".
Крім того, обговорюється виділення коштів Аграрному фонду для фінансових інтервенцій (розглядалася сума 1 млрд. грн.). "Виділення коштів Аграрному фонду на закупівлі підтримало б ситуацію на ринку", - говорить Андрій Товстоп’ят. Крім зернових, учасники ринку вважають за необхідне купити в Держрезерві 250 тис. т цукру для стабілізації цін.
Відзначимо, що тижнем раніше аналогічний проект з подолання кризи в АПК розробив уряд Росії. Відповідно до положень Плану дій, направлених на оздоровлення ситуації у фінансовому секторі та окремих галузях економіки (затверджений урядом Росії 7 листопада 2008 р.), зокрема, передбачається визначити банкам обсяг кредитування для підприємств АПК, дати доступ аграріям до фінансових ресурсів та у пріоритетному порядку направляти кошти на підтримку сільгоспмашинобудування.
Також планується передбачити кредитування великих проектів в агропромисловому комплексі та у галузі аграрного машинобудування. Паралельно чиновники вирішили регулювати доступ на російський ринок іноземної продукції, скоротивши тарифну квоту на імпорт птиці і свинини в 2009 р.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною