"Нафтогаз" і "Газпром" готові відмовитися від переходу на ринкові ціни — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Нафтогаз" і "Газпром" готові відмовитися від переходу на ринкові ціни

Енергетика
1126
НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" починають новий раунд переговорів про постачання газу. Незважаючи на анонсований раніше перехід у контрактах на формулу, прив'язану до європейських цін, тепер мова йтиме про фіксовану вартість газу для України на найближчі три роки. Експерти вважають варіант вигідним для російського "Газпрому", оскільки сторони припускають укласти контракт на 10 років. Це означає, що до 2019 року монополія залишиться посередником у закупівлі Україною середньоазіатського газу.
Сьогодні в Москві пройдуть переговори голови "Нафтогазу" Олега Дубини і голови правління "Газпрому" Олексія Міллера про постачання і транзит газу. Напередодні Дубина розповів, що розраховує підписати з "Газпромом" довгостроковий контракт до 2019 року. "Є болванка, є розуміння всіх моментів", - пояснив топ-менеджер, відмовившись уточнити подробиці. У той же час він запевнив, що розмови про формулу ціни, прив'язану до вартості газу в Європі, залишилися в минулому. "Формули не буде. Є домовленість - три роки перехідної ціни", - підкреслив Олег Дубина. Він заявив, що ціна повинна бути "економічно обґрунтованою, прийнятною для 'Газпрому' і 'Нафтогазу'". Як пояснив інший менеджер "Нафтогазу", мова йде про фіксоване підвищення цін.
Нагадаємо, у жовтні "Газпром" і "Нафтогаз" підписали "Меморандум між урядом Російської Федерації та Кабінетом міністрів України про співробітництво в газовій сфері". У ньому Київ погодився встановлювати ціни на газ на "ринкових умовах". Документ передбачав політичні гарантії - відмову від будь-яких газових посередників і перехід на прямі розрахунки між Україною і Росією. В "Газпромі" учора від офіційних коментарів із приводу сьогоднішніх переговорів відмовилися. Однак менеджер монополії пояснив, що дотепер обговорювався договір на п'ять років з фіксованою ціною на три роки. Джерело в Мінпаливенерго уточнило, що у зв'язку з падінням світових цін на нафту "Газпром" запропонував Україні зберегти чинний принцип ціноутворення - закупівельні ціни середньоазіатського газу плюс витрати на транзит. "Україна порахувала вигідним для себе прийняти цю пропозицію, тим більше що ціна нафти може знову вирости", - повідомив співрозмовник.
Навесні та улітку Казахстан і Туркменія говорили про вартість газу на рівні $300-350 за тисячу кубометрів, однак це відбувалося на тлі ціни на нафту в районі $140 за барель. Учора барель нафти Brent коштував $58. Якою може бути вартість середньоазіатського газу в цих умовах і коли будуть підписані відповідні договори, в "Газпромі" пророкувати не беруться.
Але прем'єр-міністр Юлія Тимошенко, що у п'ятницю повинна провести зустріч із російським прем'єром Володимиром Путіним на саміті голів СНД у Кишиневі, вважає адекватним збереження нинішньої ціни газу - $179,5 за тисячу кубометрів. Про те ж говорив минулого тижня екс-глава Мінпаливенерго Юрій Бойко.
Максим Шеїн з російської ІК "Брокеркредитсервіс" додає, що договір до 2019 року вигідний насамперед "Газпрому", тому що в цьому випадку він залишається ще на 10 років монополістом з постачання газу в Україну (близько 55 млрд кубометрів на рік). Втім, в "Газпромі" неофіційно повідомили, що сьогодні ніяких документів з НАК "Нафтогаз України" підписувати не планується. За словами Дубини, переговори завершаться "до кінця листопада".
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас