6658
Вкладникам готують пастки
— Кредит&Депозит
Нацбанк минулого тижня зажадав від підопічних переоформити депозитні договори. Нова кампанія виллється не тільки в зміну звітності для НБУ в самих фінустановах, але й у масове перепідписання угод із вкладниками, яке збираються почати в середині листопада.
"Так звані накопичувальні, умовні або інші внески, залучені на комбінованих умовах договорів, повинні бути переглянуті й наведені у відповідність з вимогами чинного законодавства", - говориться в листі Нацбанку (№40-112/4475-15011).
Фінансистам запропоновано змінити класифікацію так, щоб мати всього три види рахунків: поточні, депозити до запитання й строкові вклади. Нагадаємо, що протягом 2007-2008 р. банки активно просували внески під найрізноманітнішими брендами (накопичувальні, ощадні, гнучкі). Більшість з них мали на увазі вільне користування вкладником коштами на рахунках, але при цьому нарахування досить високих ставок - до 14% річних у гривні й до 11% - в інвалюті.
Фахівці виділяють дві причини нової вимоги регулятора. Головна - шквал скарг з боку вкладників, що почав надходити в НБУ чи не відразу після введення мораторію на дострокове зняття депозитів (з 13 жовтня). Як тільки умови їхніх депозитів практично прирівнювалися до поточних рахунків, громадяни вимагали в банків повернути їм заощадження раніше терміну. Фінансисти ж відмовляли, мотивуючи тим, що дія мораторію поширюється й на ці внески. Крім всього іншого, неправильна, з погляду регулятора, класифікація виливалася й у більше глибинні проблеми для самих банків - у них не збігалися терміни залучення коштів й їхнього подальшого розміщення в кредитні операції.
"Невідповідність накопичувальних депозитів прийнятої нормативними документами НБУ класифікації внесків може приводити до перекручування звітності, що не дозволяє регулятору об'єктивно оцінювати ліквідність фінустанови", - розповів начальник відділу депозитних продуктів OTP Bank Руслан Кравець.
"Нацбанк затіяв це, щоб оцінити реальний обсяг коштів, які враховуються на рахунках термінових пасивів, але працюють у режимі поточного рахунку, а потім привести у відповідність методику розрахунку розривів між активами та пасивами по строках залучення", - доповнив його начальник департаменту розвитку роздрібного бізнесу VAB Банку Антон Шаперенков.
Фінустанови по-різному збираються реагувати на впровадження нацбанківської класифікації. Деякі з них обіцяють не міняти умов для клієнтів. "По комбінованих внесках цілком можливо залишити умови колишніми з тією тільки різницею, що враховуватися вони будуть як вклади до запитання, тобто безстрокові, як того вимагає Нацбанк", - проінформувала заступник голови правління Ерсте Банку Світлана Черкай.
У цьому випадку єдиною незручністю для клієнтів стане необхідність відвідати фінустанову та перепідписати договір. У той же час експерти припускають, що декілька банків одночасно зі зміною назви внеску поміняють і його умови, і вже прогнозують реакцію клієнтів на такі новації.
"Клієнти, які до цього вкладали кошти на депозитах з можливістю зняття в будь-який момент без штрафних санкцій за більш низькими відсотковими вкладами, можуть відмовлятися від розміщення при відсутності можливості вільного доступу до грошей навіть за підвищеною ставкою. Вихід із цієї ситуації - розміщення коштів на короткі терміни з можливістю автоматичної пролонгації", - підкреслив Антон Шаперенков.
Так звані продовжені депозити, за словами фінансистів, будуть найбільше активно просуватися банками в найближчі кілька місяців. Хоча не виключено, що на внески, які зараз розкручують, громадяни почнуть скаржитися вже в найближчому майбутньому. В останні два тижні банкіри, які відчувають дефіцит ресурсів, грішили тим, що без відома клієнтів автоматично пролонгували внески. Якщо вкладник, депозитний договір якого мав на увазі автоматичне продовження, приходив до банку не в день закінчення договору, а пізніше, то йому просто відмовляли у видачі грошей, посилаючись на те, що ті перевкладено на новий термін. Єдина можливість уникнути казусу - це прийти за своїм депозитом вчасно. Вкладникам, які потрапляють у таке плетіння, сьогодні радять користуватися короткостроковими програмами – фінустанови стали пропонувати населенню депозити терміном до 14 днів.
"Поява таких внесків - це відповідь на настрої тих клієнтів, які бояться залишати гроші дома, але також і побоюються розміщати їх на більше тривалий термін у банку", - пояснив ситуацію начальник управління роздрібного бізнесу ПУМБ Валерій Пацуй. У листопаді й першій половині грудня фінансисти прогнозують істотне підвищення попиту на двотижневі внески.
Антон Одарюк
За матеріалами: Деловая Столица
Поділитися новиною