10519
Долар загрожує банкам кризою
— Кредит&Депозит
Банкам загрожує криза неплатежів по доларових кредитах. Якщо в середині літа частка дефолтних іпотечних кредитів становила 0,5%, то зараз цей показник у три рази більший.
Українські банки, незважаючи на заклики Національного банку обмежити видачу іпотечних кредитів, до останнього їх видавали. Вони настільки активно робили це в липні та у серпні, що незважаючи на різке скорочення іпотечного кредитування у вересні, зуміли наростити квартальний (липень-вересень) портфель. На сьогоднішній день банки констатують збільшення відсотка дефолтних (по яких протягом тривалого періоду не проводяться погашення) іпотечних кредитів. Їх стало в 2-3 рази більше, ніж на початку липня.
Хто більше за всіх нарощував іпотеку
Як стало відомо із квартального звіту Української національної іпотечної асоціації, за липень-вересень загальна сума виданих банками іпотечних кредитів виросла на 15,3% - до 80 мільярдів гривень, а частка таких кредитів у загальному кредитному портфелі банків виросла на 0,8 процентного пункту - до 14,2%.
Лідером за обсягами і темпами приросту іпотечного портфеля в третьому кварталі 2008 року став ОТР Банк, що за три місяці видав близько 3,4 мільярди гривень іпотеки, перевищивши середні темпи зростання по ринку в 4 рази.
Якщо в II кварталі на цей банк припадало 8% загального портфеля іпотечного кредитування, то в III кварталі - 11,4%. Помітно наростив свій портфель і ПриватБанк - на його частку тепер припадає 5,8% (було 5,5%) іпотечних кредитів, виданих українськими банками. Частка Укрсоцбанку залишилася на рівні 12%. А от частка Райффайзен Банку Аваль зменшилася на 1,2 процентні пункти - цей банк опустився із другої на четверту позицію рейтингу банків-лідерів ринку іпотечного кредитування, пропустивши вперед Укрсоцбанк та ОТР Банк.
На сьогоднішній день відсоток виданих іпотечних кредитів у банках знизився. "Якщо раніше левову частку загального портфеля кредитування фізичних осіб становили кредити на покупку житла, то зараз - кредити на споживчі цілі", - стверджує Олексій Пилипець, виконавчий директор Української національної іпотечної асоціації.
Валютні ризики
Зміна курсу долара різко погіршила і без того непросту ситуацію. "Це те, чого в усім світі намагаються уникати - валютні ризики. Зараз із ними зіткнувся ринок іпотеки", - говорить Машкало. "Іпотечні кредити здебільшого давалися у валюті, а саме в доларі, де процентна ставка становила 14% річних", - пояснює Андрій Пономарьов, заступник голови правління Терра банку.
За словами Пономарьова, при стабільному курсі доларові кредити були вигідніші від гривневих. Однак коли курс американської грошової одиниці підскочив до 6 гривень, тіло кредиту значно збільшилося. А оскільки більшість населення України одержує зарплату в гривні, що, природно, залишилася на колишньому рівні, багатьом стало важко обслуговувати кредитні зобов'язання у валюті.
"Людям треба буде погашати кредит не в гривнях, а в доларах, а де їх взяти, якщо купити неможливо? - говорить Машкало. - Спроби Нацбанку загнати валюту вниз привели до того, що долар в обмінниках взагалі пропав".
Також Нацбанк рекомендував українським фінустановам не видавати кредити в іноземних грошових одиницях, змушуючи позичальника переходити на гривні з більш високими процентними ставками. "Брати такий кредит на 20 років під 25% річних - самогубство", - вважає Машкало. Солідарний з колегою і Пилипець. "З огляду на ціни на житло і високі ставки по кредитах, сьогодні тільки божевільний може взяти іпотеку", - вважає він.
Однак частка кредитів у гривні за третій квартал 2008 року збільшилася з 18,5 до 28,2%. "Цілком імовірно, що після такого підвищення (зростання курсу долара. - ред.) людина взагалі може перестати платити, що може привести до погіршення кредитного портфеля", - вважає Пономарьов. За його словами, уже на сьогодні цифра проблемних іпотечних кредитів у багатьох банках значно збільшилася.
"На початку липня частка проблемних кредитів у банків-лідерів з іпотечного кредитування варіювалася від 0,4 до 0,6%. А в цілому по системі не перевищувала 0,6%, - говорить Пилипець. - З огляду на те, що відбувається з доларами, а на них припадає основна частина іпотечних кредитів, я думаю, зараз рівень проблемних кредитів в 2-3 рази вищий".
Лідирують Київ та Одеса
Левова частка іпотечних кредитів припадає на Київ, Крим, Дніпропетровськ і Донецьк. У цих регіонах, за інформацією аналітиків УНІАН, було видано майже 70% обсягів нових іпотечних позик за останні три місяці. За словами Олександра Солтуса, голови правління Укрпромбанку, у цілому по регіонах стан приблизно схожий, тому що відсоток доларової іпотеки приблизно однаковий.
Однак проблеми він передбачає і з поверненням іпотечних кредитів у нацвалюті. "У східних областях, навіть якщо і брали в гривні, всіх повиганяли з металургійних заводів і підприємств, так що їм тепер нема чим платити по кредитах", - вважає Солтус. За його словами, на кредитоспроможність громадян впливає сам факт наявності зарплати. "А якщо зарплати нема, то яка різниця, у якій валюті немає: у гривні, у доларах чи в євро", - говорить Солтус.
Ганна Дурава
За матеріалами: Діло
Поділитися новиною