1026
Металурги зупинили роботу шахтарів
— Енергетика
У жовтні металурги практично призупинили закупівлю вугілля. А за серпень-вересень сталевари і зовсім заборгували вуглярам 174 мільйони гривень.
Проблеми з реалізацією продукції і неплатежі боляче вдарили по вугільній галузі. Через це власники шахт згортають інвестиційні проекти. Гірникам стали затримувати зарплати. Щоб зберегти виробництво, шахтарі змушені обговорювати з металургами питання зниження ціни на кокс.
"Металургійні підприємства пропонують знизити ціну в 2-2,5 рази і тоді готові будуть купувати в нас кокс", - розповідає директор об'єднання коксохімічних підприємств України "Укркокс" Анатолій Старовойт.
Така пропозиція для вуглярів украй не вигідна. Однак вони не виключають, що можуть піти на дворазове зниження ціни, щоб погасити людям борги із зарплати та уникнути масових звільнень.
На шахтах назбиралися двомісячні запаси вугілля. Металурги не тільки припинили закуповувати в них вугілля, але й не погашають борги за попередні місяці
Металурги у вересні змогли купити 19 тисяч тонн вугілля, хоча за планом передбачено 211. Причин для різкого зниження закупівель вугілля дві: падіння виробництва і відсутність коштів для розрахунків. Меткомбінати дотепер не погасили заборгованість перед гірниками за попередні місяці.
"Загальна заборгованість, за оцінками підприємства "Вугілля України", становить близько 100 мільйонів гривень, - стверджує прес-секретар Мінвуглепрому Олександр Горобець. - Є ще борги перед приватними шахтоуправліннями". Зокрема, за словами Горобця, 15 мільйонів гривень заборгували "Вугіллю України" у компанії "Євразресурс Україна", "дочці" російської "Євразресурс". У дніпропетровської компанії "Інвест Метал" висить борг 45 мільйонів гривень.
Українські метпідприємства неохоче розповідають про свої борги за придбане вугілля. "Мені невідомо, чи існує така заборгованість у нашого комбінату", - говорить прес-секретар Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча Сергій Магера. За даними учасників ринку, деякі меткомбінати пропонують повернутися до бартерних схем як оплати за кокс або ж вимагають знизити ціни на нього у два рази.
Гори вугілля на шахтах
Віктор Вишневецький, директор НПО "Механік" (до складу входять шахти "Свято-Серафимівська", "Святителя Василя Великого", "Свято-Покровська", "Андріївська", "Преподобного Сергія Радонежського", "Свято-Миколаївська". - "Дело"), зізнається, що його бізнес відчув вплив металургійної кризи. "Борг металургів перед нашою компанією вже склав 45 мільйонів гривень, - відзначає Вишневецький. - Крім того, ми зазнаємо проблеми з реалізацією своєї продукції, що просто лежить на шахтах".
Великі запаси вугілля утворилися на державному підприємстві "Макєєв-вугілля". "Зараз на наших складах і збагачувальних фабриках лежить приблизно 70 тисяч тонн, - повідомили в прес-службі. - З кінця серпня ми не продали ні кілограма коксівного вугілля. Якщо так буде тривати і далі, нам незабаром не буде чим розплачуватися з людьми, але поки ми намагаємося тримати це питання під контролем".
Проблеми з виплатою заробітної плати шахтарям уже є. Заборгованість за вересень існує на державних підприємствах "Селідоввугілля", "Ровенькиантрацит", "Добропіллявугілля", "Лисичанськвугілля", "Свердловантрацит".
"Заробітну плату за вересень своїм працівникам ми виплатили тільки кілька днів тому, - скаржаться на підприємстві НПО "Механік". - Про жовтень взагалі говорити рано".
Корекція планів
Криза змушує компанії різати інвестиційні проекти. Так фірма-інвестор ТОВ "Червонолиманська" згорнула проект модернізації однойменної шахти. "Були проведені роботи з відкриття нової лави, але в середині жовтня її просто закрили, - говорить один з учасників ринку. - Вугілля просто комусь продавати". Відклала свої плани щодо модернізації шахти "Путилівської" й асоціація "Надра Донбасу".
Крім того, Мінвуглепром скасував кілька інвестиційних конкурсів. Зокрема, невирішеним залишається питання по підприємству "Селідоввугілля". Мінвуглепром заявляв про намір провести конкурс на створення спільного підприємства (51% залишається у власності держави) у вересні.
Однак, за словами міністра вугільної промисловості Віктора Полтавця, знайти гідного інвестора в сформованій економічній ситуації стало складніше.
Севгіль Мусаєва
За матеріалами: Діло
Поділитися новиною